nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 22. 07. 2024  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC

Formační plán 2024


Konto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31     

  15.05.2024: Video - vzpomínka na ...

  vzpomínkové video


  Duchovní cvičení

  * Duchovní cvičení ASC na Colle Don Bosco 2023

  Vydáno dne 18. 07. 2023 (560 přečtení)

  Colle Don Bosco

   

  Letos jsme prožívali duchovní cvičení na místech spojených s životem maminky Markéty, Dona Bosca, Josefa Caffaso, Dominika Savia na Colle Don Bosco a v okolí ...

   

   

     Na nápad prožít duchovní cvičení na místech, kde žil a působil Don Bosco, přišli Výsmekovi a Tomigovi zhruba před dvěma lety a také je ihned napadlo, kdo by mohl být exercitátorem. Jasná volba byl Toník Pražan SDB, který byl tak laskav, že kývnul. Příprava a organizace dala jistě spoustu práce, za což jsme my, kteří se „jen vezli“, velmi vděční. Letos na začátku roku jsme se tedy mohli přihlašovat. Původní myšlenka zněla, že to budou DC čistě pro společenství Fryšták, ale poté, co nebyla obsazena volná místa „našimi“, šla nabídka do všech stran. Nakonec nás bylo 15 statečných: Toník Pražan, Eva a Pavel Bernardovi, Blažka a Víťa Bučkovi, Jana a Jarda Jasenských, Vlaďka a Jenda Kapounkovi, Marta a Honza Tomigovi, Radka a Radek Výsmekovi, Hanka Chrastinová a Pavla Jungmannová.

  mamky s mamkouKaždý den byl předem naplánován, nicméně jelikož jsme pružní, mohli jsme dělat drobné změny a hlavně našemu programu přizpůsobit i čas, jak to šlo a jak se to hodilo nejen nám, ale i dalším. První den DC (když nepočítám sobotní cestu z ČR do Itálie) jsme věnovali mamince Markétě a Caprigliu, kde jsme měli bohoslužbu, následně poznávání Becchi, tedy okolí Colle, kde jsme byli ubytovaní, prohlídce baziliky, domku maminky Markéty a individuálně Muzeu zemědělství (původní dům Don Boskova bratra Josefa), kostelíku Panny Marie Pomocnice (kde původně stál dům Don Boskova bratra Antonína) a kapli Panny Marie Růžencové.

  u Bosců na návštěvě

  Druhý den bylo v plánu Morialdo: dům, kde bydleli Saviovi s Dominikem v letech 1843-53, kostelík sv. Petra s kaplankou, kde don Calosso učil Jeníka Boska latině etc. a kde se setkal Jeník s klerikem Josefem Cafassem, odpoledne po bohoslužbě na Colle v kostelíku P.M. Pomocnice Castelnuovo, kde jsme se krásně prošli do kopce ke kostelu sv. Ondřeje, kde byl Don Bosco pokřtěn a sloužil svou první mši v rodném kraji, k domu, kde se narodil Josef Cafasso a k prvnímu pomníku Dona Boska s chlapci, který byl vybudován již roku 1898, tedy 10 let po smrti DB.

  V úterý jsme si mohli dopoledne prohlédnout Misionářské muzeum a odpoledne jsme věnovali Chieri, kde Jeník Bosco studoval a byl v semináři. Bohoslužbu jsme měli v kostele S. Maria della Scala, a to v kapli della Beata Vergine delle Grazie, kde sloužil po vysvěcení na kněze mši i Don Bosco. Toník nás provedl historickým centrem, v němž je kostel sv. Antonína, do kterého chodil DB, aby si poslechl tehdy výborná kázání bratří jezuitů, kostel sv. Bernarda a Rocha, vystoupali jsme na vyhlídku nad město a pokochali se krásným výhledem, vrátili se k budově původního semináře, kde je dnes jakási střední škola a nakonec navštívili kostel sv. Dominika, kde v kapli Madonny del Rosario sloužil DB 18. 6. 1841 mšu.

  bazilika na ColleO slavnosti sv. Cyrila a Metoděje jsme jeli do Turína, abychom navštívili kostel sv. Františka Saleského, kde měl DB primici. Jenže kostel byl zamčený a kostelník nezvěstný, takže nás aspoň nemohl vypráskat koštětem. Přesunuli jsme se k Dómu – kostelu sv. Jana Křtitele, kde je uchováváno Turínské plátno a poté ke Consolatě (PM Utěšitelce), kde je pohřben sv. Josef Cafasso a také např. Pier Giorgio Frassati. Při návratu z Turína jsme udělali odbočku na Supergu, odkud je skvělý výhled na Turín. Bohoslužbu jsme měli až zase na Colle v horní bazilice pod Vzkříšeným Kristem. Bylo to silné! Na závěr bohoslužby jsme zanotovali Bože, cos ráčil…

   

  Čtvrtek opět patřil Turínu, tentokrát přímo Valdoku. Na programu byla prohlídka muzea Dona Boska s vynikajícím průvodcem (a neméně vynikajícím tlumočením Toníka), světničky Dona Boska, v kostele sv. Františka Saleského jsme měli bohoslužbu a obnovovali spolupracovnický slib, poté prohlídka baziliky P.M. Pomocnice a Pinardiho kaple, jednoduše všechna salesiánská valdocká důležitá místa (pominu-li útulek markýzy Barolo a Dům Boží Prozřetelnosti Josefa Cottolenga a dům Barolových). Cestou zpět na Colle jsme se zastavili u rodného domu Dominika Savia v Riva. na Valdoccu

  V pátek jsme zajeli do Vezzolana, kde je románsko-gotické opatství, a následně do Mondonia, kde je dům Saviových, ve kterém zemřel Dominik Savio. Díky tomu, že jsme čekali na Toníka s Honzou ve stínu u kostelíka na piazze Conte Balbo a byli trpěliví (a v polední siestě trošku hulákali), objevila nás paní kostelnice, která nám odemkla kostel a poté nás k našemu úžasu vzala do školy, kam chodil Dominik Savio. Je zde třída s původními lavicemi a tabulí! Bohoslužbu jsme měli na Colle tentokrát v dolní bazilice. Na závěr DC nám Růženka (styčná osoba na Colle) zamluvila večeři v pizzerii v Buttiglieře. 

   

  v pizzérii

  pizza

  další pizza

   

   

   

   

   

   

   

   

  V sobotu nás čekala už jen jízda ze západu na východ, která čítala kolem 15 hodin cesty, ale řekněte – Kdo by to nepodstoupil, když může navštívit naše „svatá salesiánská místa“?

  Naše DC nebyly přirozeně jen o poznávání a prohlížení všech těch míst, ale také o modlitbě, rozjímání, adoraci a společném sdílení, důvěře, otevřenosti a přátelství, za což všem moc děkuji!

  Pavla Jungmannová


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  SDÍLÍME SE

  Formační plán pro rok 2024 nás vybízí ke vzájemnému sdílení.

  Všechny podněty, nápady, náměty, které nám od vás přijdou, najdete v rubrice: Sdílíme se.

  PRO POVZBUZENÍ
  (B) Proti trudnomylsnosti (S)
  (KA) (+C) (ZP)
  Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
  Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

  MODLITBY ZE ZPRAVODAJE
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 28. 05. 2024

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 178
  příští uzávěrka
  21. srpna 2024

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  VDB

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo