nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 08. 02. 2023  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC
Konto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Únor  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28      

  Úprava osobního nastavení čtenáře


  Duchovní cvičení

  * Duchovní cvičení z druhé strany

  Vydáno dne 07. 02. 2023 (10 přečtení)

  Vážení přátelé, před týdnem jsem se přesvědčil, že to s námi není až tak špatné. První termín DC byl obsazen do deseti minut a další tři do jedné hodiny od spuštění přihlašování. K dnešnímu dni je přihlášeno přes tři sta lidí a sedm termínů zcela naplněno. Kdo se ještě nepřihlásil, tak prosím neváhejte, nabídka se docela zužuje.

  Chci tímto také poděkovat všem, kteří věnují svůj čas a ruce k nabídce termínů a ke službé druhým. Vím, že v rodině se to čeká, ale není to samozřejmé. Svým věrným, kteří to dočetli až sem, přidávám za odměnu jeden návod, aby jim už nic v budoucnu na webu neuteklo. V dokonalé úctě František.


  Autor: František Hynek | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Informace

  * Dvě postavy v Kuklenách, aneb Svátek Dona Boska

  Vydáno dne 07. 02. 2023 (4 přečtení)


  Milí spolupracovníci,
  tak, jako každoročně jsme si připomněli našeho zakladatele svatého Jana Boska u sester salesiánek v Kuklenách. Zároveň s ním jsme vzpomenuli také našeho českého Dona Boska, Staříčka Stuchlého.

  Po slavnostní mši svaté jsme byli pozváni sestrami na malé agapé. Opět jsme si uvědomili, jak v této bouřlivé době můžeme tvořit klidné, láskyplné a rodinné společenství. Ostatní na přiložených fotografiích od Pepy Šimona.                                          Chvála Kristu – H & M Jandáčkovi


  Autor: redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Informace

  * Opožděné poděkování - naše dcera Klára

  Vydáno dne 07. 02. 2023 (7 přečtení)

  Velice se omlouvám, že posílám velké poděkování vám všem, našim přímluvcům a hlavně přímluvcům naší dcery až teď. Poté, co bylo už jasné, že operace dopadla, jak nejlépe mohla, jsem se dostala do "útlumu"  a teprve teď, když mi někteří z vás volali, jak to dopadlo, jsem si uvědomila, že na prošení o modlitbu jsem rozhodně rychlejší, než na poděkování.

  Tak tedy - Klára má vyndaný nádor o velikosti tenisáku, prováděli to roboticky. Vše dopadlo opravdu hodně dobře, až na jednu maličkost. Jelikož měla pravděpodobně uskřípnutý nerv, který se asi trochu poškodil, nejdříve si vůbec nemohla stoupnout, po čase teď už necítí nebo špatně cítí na levé noze nárt a okolí. Měla by být v klidu, což při třech holčičkách z hadích ocásků jde poměrně špatně. Prý se tam nahromadila lymfa, která se musí vstřebat.... Klára jakožto fyzioterapeutka té noze nedá pokoj, cvičí s ní ve dne v noci. Ale noha jí hodně bolí, takže špatně spí. Je to nepříjemnost, ale oproti tomu, jaké byly vyhlídky, je to velký dar, že se nestalo nic horšího.
  A tak, jak rozhýbala lícní nerv, se kterým cvičí již tři roky a stále se malinko zlepšuje, tak jsem přesvědčená, že nohu dá též dohromady.

  Všem našim přímluvcům obrovské Pán Bůh zaplať za všechny modlitby a ať vás odmění podle vašich potřeb.                                       Díky, Blanka


  Autor: redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Informace

  * Hledáme ještě tři členy pro společnou tvorbu nového spolupracovnického webu, popřípadě i výpomoc s tvorbou Zpravodaje ASC.

  Vydáno dne 07. 02. 2023 (5 přečtení)

  Ahojky milí salesiánští přátelé,
  jsem neskutečně vděčná Františkovi Hynkovi a všem ostatním, kteří tvoří a obsahem naplňují tento náš salesiánský web a velké Pán Bůh zaplať za jejich nadšení a hodiny a hodiny nad tím strávené.

  Vnímám, a asi nejsem sama, že síly docházejí a je třeba podpořit tyto bohulibé aktivity novým větrem do plachet.

  Proto hledáme ještě aspoň tři nadšence, kteří by se chtěli podílet na tvorbě a udržování nového salesiánského webu a popř. i Zpravodaje ASC.

  Dva členy z pěti už máme. Jsem to já a Markéta Castellar. Marki sice ještě není spolupracovnice, ale je ve formaci a tělem i duší už salesiánkou je – však se o tom brzy sami přesvědčíte.

  A mě myslím netřeba představovat, nějaký ten příspěvek jsem zde již publikovala.

  Obě dvě to vnímáme jako své salesiánské poslání zapojit se do aktivní tvorby webu a eventuálně i zpravodaje hledáme stejně nastavené lidičky – ideálně také nějaké muže, aby ten pohled nebyl jen ryze ženský!

  Těšíme se také na aktivní zapojení členů provinciální rady, místních rad a vás všech ostatních, kteří budete přispívat články a společnou modlitbou za toto dílo, vždyť jsme spolupracovníci!

  Kdo z vás to vnímá stejně jako my dvě, prosím ozvěte se mi na solovskaludmila@centrum.cz nebo 731 621 210.                             Lidu Solovská a Marki Castellar


  Autor: redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Informace

  * Nečekaný dar od italského malíře

  Vydáno dne 31. 01. 2023 (17 přečtení)

  Klapý - 9. 1. 2023
  Milí přátelé Dona Boska, chceme se s vámi podělit o radostnou příhodu, která se nám stala na Silvestra roku 2022.

  Vše se odehrálo takto: před 4 lety se k nám přistěhovali naši noví sousedé.  Je to mladá rodina, se kterou máme výborné sousedské vztahy. Téměř každý týden se vídáme, setkáváme, povídáme si, vzájemně si pomáháme a jedním slovem máme se opravdu velmi rádi. Během Vánoc 2021 k našim sousedům přijeli příbuzní z Itálie. Ještě s dalšími našimi známými jsme byli pozváni na silvestrovské pohoštění, kde jsme společně prožívali poslední den v roce. Příští den jsme na oplátku pozvali naše nové přátele k nám. Sdíleli jsme se, jak žijeme, jaké vyznáváme hodnoty a také, že jsme přátelé Dona Boska. Vůbec jsme netušili, jak tato informace bude působit. Pan Dominik Milillo, italský generál ve výslužbě a paní Eva (Češka žijící v Itálii 23 roků) byli v naprostém úžasu, že my v Čechách v malé vesničce známe Dona Boska. Dominik zavzpomínal na své dětství, jak ministroval a v sakristii vídal obraz Dona Boska obklopeného chlapci. Velmi vydařená návštěva se ukončila a celý rok jsme se neviděli, až opět letos na Silvestra. Naši sousedé vyslovili přání, zda bychom jim zapůjčili klíč od kostela a za chvíli přišli za nimi. Jak si přáli, tak se stalo. S Liduškou jsme za několik málo minut byli na místě. Přestože to bylo téměř v poledne, kostel sv. Jana Křtitele byl v obležení našich sousedů z okolních domů.  Při vstupu do kostela se cosi zahaleného červeným plátnem opíralo o obětní stůl. K zakrytému předmětu přistoupil ve slavnostním oblečení pan Dominik a pomalu s vážností odhalil překrásný obraz sv. Dona Boska stojícího před naším Házmburkem. S Liduškou v ten moment jsme byli jak ve vytržení. Zmocnily se nás tak silné emoce, že jsme nemohli mluvit, oči se nám zalily slzami dojetí a já jsem se chvěl po celém těle. Po nějaké chvíli jsme s Liduškou byli schopni velkých díků a objali jsme se s Dominikem.  Božím řízením se naskytla nádherná příležitost k evangelizaci. Nikdo z přítomných, kromě Dominika a nás sv. Dona Boska neznal, a tak jsme se všem pokusili tohoto světce přiblížit a říci, že patříme do jeho velké rodiny.  S touto radostí jsme se podělili s Jankem Ihnátem. Janko nemeškal a chtěl se s Dominikem setkat. Druhý den již všichni seděli u nás u stolu a živě se bavili.

  Ještě malá poznámka: Dominik Millillo se v minulém roce zúčastnil soutěže malířů ve Florencii a získal zlatou medaili za vyobrazení malého synka našich sousedů u rybníka v Klapém. Celou naši salesiánskou rodinu zdravíme a všem přejeme radost a požehnání našeho Spasitele Ježíše Krista.

  Liduška a Vlastík Hnátovi

  PS: na webu publikováno na Slavnost SV. JANA BOSKA, KNĚZE, OTCE A UČITELE MLÁDEŽE,
  ZAKLADATELE SPOLEČNOSTI SV. FRANTIŠKA SALESKÉHO, INSTITUTU DCER PANNY MARIE POMOCNICE A SALESIÁNŮ SPOLUPRACOVNÍKŮ


  Autor: redakce | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Informace

  * Spolupracovnice slouží v nemocnici

  Vydáno dne 31. 01. 2023 (8 přečtení)

  Církve sdružené v Ekumenické radě církví v rámci Týdne za jednotu křesťanů vyslaly 21. 1. 2023 do služby nové nemocniční kaplany pro Královéhradecký a Pardubický kraj.

  Mezi nimi byla i ze společenství ASC Český ráj Elena Fajstavrová

  Nemocniční kaplan je kvalifikovaný pracovník, který poskytuje svou pastorační péči na profesionální úrovni v nemocnicích, v dalších zdravotních zařízení a v zařízeních sociálních služeb. Je pověřen církví, která má uzavřenou smlouvu s konkrétním zdravotnickým zařízením, kde je zaměstnán na plný nebo částečný úvazek. Nemocniční kaplan pracuje s pacienty a jejich rodinou, personálem a dalšími návštěvníky zdravotnického zařízení. Svou kvalifikací spadá do multidisciplinárního zdravotnického týmu. Své spirituální služby poskytuje všem potřebným bez rozdílu jejich vyznání či světového názoru. Jeho úkolem je nemocného lidsky a duchovně doprovázet a být mu nablízku prostřednictvím rozhovoru, naslouchání, modlitby, čtení Písma či jiné duchovní literatury a udělování svátostí především eucharistie. Kromě kněží a jáhnů či kazatelů různých církví poskytují tuto péči i vyškolení laici. Nemocniční kaplan nutně nemusí být muž, tuto profesi často vykonávají i ženy – kaplanky.

  V ČR je cca 130 nemocničních kaplanů, v královéhradecké diecézi je jich jedenáct, z toho tři ženy.


  Autor: redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Informace

  * Provinciální rada jednala v Praze - Karlíně

  Vydáno dne 27. 01. 2023 (69 přečtení)

  Milí přátelé,

  především zdravím každého z vás a děkuji za všechny milé dary a to jak zaslané zvlášť jako fyzická osoba nebo přidané k běžně a pravidelně odváděným příspěvkům. Moc děkuji jménem celé provinciální rady.
  Na jednání PR 21. ledna jsme projednali a schválili hospodaření uplynulého roku a rozpočet na rok 2023.
  Příspěvek na chod provincie i celosvětové rady sdružení jsme ponechali na částce schválené v loňském roce, která činí 500kč na člena/aspiranta. V poslední době jdou ceny všeho nahoru a nechceme tedy přidávat k celkové zátěži vašich domácností. Rádi bychom se však zaměřili na obnovení sítě solidárních dárců, tedy těch, kteří jsou ochotni přispět na dobrý účel a to například na misie (Bulharsko, které má naše provincie na starosti) a na zvýšení sociálního fondu, který bude použit v případě hmotné nouze, do které se může za jistých okolností dostat každý z nás. Další solidární položkou se stává příspěvek na duchovní cvičení. Z důvodu rostoucích nákladů roste i jejich cena a rádi bychom podpořili ty, kteří se chtějí účastnit DC, ovšem jejich finanční situace jim to nedovoluje. Zároveň se podařilo obnovit pořádání duchovních cvičení pro rodiny s dětmi, zaplacení hlídačů (noclehy a strava navíc) a příspěvek na program pro děti však nemohou organizátoři hradit sami.
  Proto prosím, kdo víte, že můžete na některou z těchto položek přispět – ať už jednorázově nebo jako pravidelný, např. měsíční příspěvek, můžete jej poslat na účet 253474458/0300 pod variabilním symbolem (VS): Misie a Bulharsko = VS 111, sociální fond pro náhlé finanční potřeby členů v nouzi (živelná pohroma, obtížná rodinná situace vzniklá např. úmrtím jednoho z živitelů… apod.) = VS 222 a podpora účastníků DC nebo příspěvek na pořádání DC pro rodiny = VS 333.
  O finanční příspěvek je možné požádat jednak místní radu společenství, tak i provinciální radu a to buď přímo, anebo prostřednictvím právě místní rady. V případě žádosti o příspěvek na DC prosím o zaslání žádosti minimálně měsíc před konáním akce, abychom měli dostatek času příspěvek projednat.

  Maria Novotná, tel: 603 712 447; n.maria@email.cz, hospodářka ASC


  Autor: redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Informace

  * Kdo byl papež Benedikt pro mě?

  Vydáno dne 08. 01. 2023 (201 přečtení)


  Přeji hezký, sváteční večer Křtu Páně a srdečně zdravím,
  jelikož jsem v těchto dnech měla tu možnost a čest osobně se zúčastnit posledního rozloučení s papežem Benediktem ve Vatikánu jako jedna z poutníků z České republiky (celkem 25 poutníků) a zároveň coby "zástupce" Salesiánské rodiny, neboť jsem součástí formačního společenství v Prostějově, napadlo mě, že by mohlo být přínosné sdílet tento článek s ostatními členy sdružení. Nechávám na Vašem zvážení a podle vašich potřeb...
   
  Zároveň bych si dovolila nabídnout se, pokud byste náhodou potřebovali občas něco přeložit ze španělštiny, mohu vyhovět a ráda posloužím. Ve Španělsku jsme žili několik let, máme tam vazby na salesiánskou rodinu a nyní španělštinu také vyučuji. Pravidelně sleduji a pročítám "Boletín salesiano" ve španělštině, stejně jako další mezinárodní zprávy ze salesiánské rodiny a salesiánského světa, ačkoliv vím, že v italštině je materiálů spousta. Oba jazyky jsou si hodně podobné :-)
  https://salesianos.info/

  Jsem nadšená Formačním plánem pro rok 2023, který jsem si také stáhla a vytiskla na stránkách. Líbí se mi zpracování jednotlivých témat s odkazy na církevní dokumenty a především letošní projekt orientace na sociální nauku církve. Blahopřeji, fandím Vám a těším se!!
  Přeji požehnané dny nového roku.

  Markéta Castellar
  formační společenství
  Prostějov (ŠOP)


  Celý článek... | Autor: redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Naléhavé prosby

  * Prosby o modlitební podporu

  Vydáno dne 13. 12. 2022 (84 přečtení)

  Naše dcera Klára

  Po odstranění nádoru na mozku před třemi lety, musí naše KLára opět na operaci, tentokrát je nádor v dutině břišní na dost špatném místě.
  Operace je určena na den 4.1. 2023 v ÚVN ve Střešovicích.
  Prosím o modlitební podporu nejen naší úžasně statečné dcery, ale také pro jejího manžela Vojtu a její tři holčičky Karolínku, Lucinku a Zuzanku ve věku 3, 6, 8 let.
  Děkuji.            Blanka Sedláčková


  Milí přátelé!

  Prosíme o modlitbu za naši snachu Zuzku a syna Michala. Zuzce v 7 měsících těhotenství odtekla voda. Je v porodnici v Praze Podolí. Lékaři se snaží miminko ještě chvíli udržet, každopádně se holčička narodí hodně předčasně. Je to jejich první mimčo, několik let se jim nepodařilo otěhotnět. Prosíme, modlete se za ně, aby vše dobře dopadlo.

  Děkujeme Dagmara a Honza Beránkovi


  Autor: redakce | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Rubrika formačního snažení

  * Nový Formační plán 2023

  Vydáno dne 07. 12. 2022 (68 přečtení)


  Přátelé, salesiáni spolupracovníci,

  8. prosinec je v naší salesiánské rodině významným svátkem Panny Marie. Přijměte jako dárek nový formační plán pro rok 2023. Vychází ze sociální nauky církve a chce napomáhat orientaci v problémech dnešního světa a prohlubovat naše poslání k mladým a k lidem na okraji společnosti. Formační plán je opět dílem spolupráce různých autorů z řad salesiánů spolupracovníků. K jeho tvorbě jsme tentokrát přizvali i salesiána Michaela Martinka, který se otázkám sociální nauky církve dlouhodobě věnuje a který nám poskytl cenné rady při výběru témat a jejich zpracování. Je skvělé, když jako salesiánská rodina můžeme čerpat z darů, které mezi sebou máme. Ať je tedy formační plán dalším kamínkem v mozaice naší trvalé formace a sjednocujícím prvkem mezi námi.

  Za formační skupinu provinciální rady Lída Palečková a Anežka Hesová


  Autor: redakce | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  Salesiánská rodina

  * FESTIVAL SALESIÁNSKÉ RODINY - PROSBA O POMOC

  Vydáno dne 30. 11. 2022 (50 přečtení)

  Milí přátelé Dona Boska,

  ráda bych tlumočila prosbu z řad Salesiánského hnutí mládeže, které v příštím roce zaštítí Festival salesiánské rodiny, který se bude konat 10. června 2023, nově v Újezdu u Brna. 

  Hlavní organizátoři se na nás obrátili s prosbou o pomoc se zajištěním programu, např. zajištěním stanovišť pro děti, tvořivých / sportovních aktivit - fantazii se meze nekladou...

  Prosím, promyslete své možnosti, proberte je i společně jako společenství... Se svými návrhy se do konce února obracejte na Filipa Mezuláníka, tel. 736661079, e-mail: filip@mezulanik.cz 

  Veliký dík za ochotu přiložit ruku k dílu!

  Vlaďka Kapounková, členka PR zodpovědná za spolupráci s SHM


  Autor: Vlaďka Kapounková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  PRO POVZBUZENÍ
  (B) Proti trudnomylsnosti (S)

  Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
  Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

  MODLITBY ZE ZPRAVODAJE
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 18. 12. 2022

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 171
  příští uzávěrka
  25. ledna 2023

  Starší čísla Zpravodaje


  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo