nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 14. 04. 2024  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC

Formační plán 2024


Konto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30      


  Rubrika apoštolátního činění

  * Manželská setkání 2023 Blatná, aneb STK trochu jinak

  Vydáno dne 15. 03. 2023 (621 přečtení)


  Milí koordinátoři, sekretáři a jiní činovníci místních rad, spolupracovníci,
  chci vás touto cestou poprosit o spolupráci na jednom bohulibém díle, které s manželkou považujeme za náš osobní apoštolát.

  Jedná se o projekt Manželských setkání (MS) - týdenního kurzu pro manželské páry. Program Manželských setkání k nám byl importován na konci 80. let minulého století z Finska a v Čechách napevno zakotvil – nyní se v Čechách koná 6 kurzů v období letních prázdnin.

  Kurz je zaměřen na podporu zdravého manželského života, rozvoj vzájemnosti a hloubky vztahu a prevenci problémů, které běžné dlouhodobé soužití páru přináší. Je otevřen všem věkovým kategoriím a všem životním situacím. Práce na kurzu je založena na schématu PŘEDNÁŠKA – SKUPINKA, kdy přednášky jsou zaměřeny na základní témata soužití (Komunikace, Sexualita, Odpuštění, Krize v manželství, Vyjadřování pocitů…) a po přednášce je téma dále diskutováno v malých skupinkách po 3-4 párech. Doprovodný nepovinný program tvoří duchovní aktivity, sport, tvoření, sdílení. Na kurz je možno jet i s dětmi, o které se v době přednášek a skupinek stará tým pečovatelů.  Podrobnější představení díla přikládám v přílohách níže, nebo je možné navštívit web https://www.manzelskasetkani.cz, FB: manželská setkání, Šance pro manželství, Insta: manzelaky.

  Náš kurz budeme již třetím rokem dělat v Blatné u Strakonic, proto se obracím na vás s prosbou o propagaci kurzu:

  • prosím předejte tuto informaci ve vašem společenství
  • zamyslete se, který manželský pár ve vašem okolí by mohl tento typ akce ocenit, oslovte ho a na akci pozvěte
  • zvažte i svou účast na kurzu :-), stojí to za to!
  • využijte toho, že kurz se koná v Jižních Čechách v Blatné, tedy je lokálně blízký – ostatní kurzy jsou situovány na Moravu (Kroměříž, Kyjov, Vranov u Brna…)
  • propagujte MS ve své farnosti, pověste letáček na nástěnku, dejte hromádku letáčků na stoleček k tiskovinám, pošlete článek do farního zpravodaje…

  Náš kurz již od prvopočátku nese salesiánskou stopu – 20 let kurz vedli salesiáni spolupracovníci Iva a František Růžičkovi z Krupky (kurz byl v Litomyšli), nyní se na organizaci podílíme já s mou drahou polovičkou Maruškou. Loni s námi na kurzu byl Alan Křišťan, letos jako terapeutka pojede Maruška Macounová.

  Na závěr bych měl připojit nějakou silnou osobní zkušenost, která by nalákala – bez nadsázky mohu říci, že nám osobně každoroční účast na kurzu umožňuje udělat restart vztahu, znovu se do sebe zamilovat a ubezpečit se, že společná cesta životem (a s Bohem) je to, co chceme. Používám ještě jeden příměr z motoristického světa – pokud mám auto a jsem zodpovědný řidič, jezdím s ním pravidelně jednou za rok na servisní prohlídky – vyměnit olej, zkontrolovat brzdy, pročistit klimatizaci, obnovit technickou způsobilost. Pak se mohu spolehnout, že další rok mi auto pěkně pojede. Nemusím čekat, až se něco pokazí, mohu preventivně předcházet potížím.

  Stejně to vnímám i u manželství – jednou za rok si na manželácích uděláme revizi, osvěžíme a obnovíme vzájemnou lásku (klimatizace), odpustíme si křivdy a zranění (výměna oleje), pocvičíme se v efektivní komunikaci (brzdy), obnovíme manželský slib (technická kontrola). A stejně jako 2x za rok měním na autě pneumatiky, můžeme jet na jarní a podzimní duchovní obnovu MS.

  Doufám, že jsem vás navnadil, děkuji za spolupráci a přeji požehnaný postní čas,

  Ondra Lednický                                                 společenství Praha-Botička


  Milí přátelé, 

  obracíme se na Vás s prosbou o pomoc s propagací MS. Často při setkáních našeho užšího týmu probíráme nejen tuto otázku, ale i jakoukoli další možnost rozšíření myšlenky MS, pozvání dalších párů a tím i rozšíření našeho kurzu. Z hlediska budoucnosti MS vnímáme toto jako jednu z klíčových věcí.  

  Proto bychom rádi oslovili co nejvíce potencionálních účastníků.
  Jak bylo zmiňováno na letošní podzimní obnově v Králíkách, chtěli bychom už během podzimu, tzn. do Vánoc, vyinzerovat MS 2023. Je to z toho důvodu, že během jara už lidé mají často rozplánované dovolené a pokud s MS nepočítají předem, už se do časového plánu třeba nevejdou. 

  Moc Vás tedy prosíme, zkuste se zamyslet kde a na jakých místech, webech, platformách by se daly MS propagovat, kde by mohl být prostor pro informace o tomto kurzu. A zároveň bychom Vás požádali o zaslání případného kontaktu, spolu s informací, zda jste už nějaké info o kurzu poskytli nebo to máme udělat my. 

  Může to být například Váš farní web, různá společenství, ve kterých působíte, rodinná centra, třeba i Váš zaměstnavatel nebo i jednotlivci, kteří projeví zájem. 

  Abyste nemuseli dlouze vymýšlet text k prezentaci, posíláme Vám návrh článku, který můžete volně použít tak jak je, nebo si ho upravit podle vlastních zkušeností, zážitků a pocitů, které máte s manželáky spojené. Zároveň také posíláme plakátek na MS 2023 k volnému rozšiřování a použití.

  Chtěli bychom Vás také povzbudit k tomu, abyste společně s námi se nebáli o MS hovořit a pokud vyhodnocujete akci jako přínosnou, třeba i někoho dalšího pozvali. Nejednou se tak už stalo a mnohá manželství byla takto zachráněna. A co je víc, než opečovávat naše vztahy, které v dnešní době trpí nedostatkem času, energie a celospolečenským nastavením.  

  O to víc si vážíme každého z Vás, kdo společně s námi tvoříte velkou manželáckou rodinu.

  Moc Vám za tuto apoštolskou službu děkujeme, modlíme se za Vás i celá MS a těšíme se na viděnou. 

  Lenka, Jana, Maruška, Vláďa, Zdeněk, Ondra


  Manželská setkání jako prostor pro setkání srdcí

  Rádi bychom Vám představili aktivitu Manželských setkání, kterých jsme se zúčastnili v létě 2022

  Manželská setkání jsou křesťanská iniciativa, usilující o obnovu, zlepšení a upevnění manželství a rodiny. Program kurzu je připraven podle finského modelu YMCA Whole Marriage Ministries, který inspiroval podobné aktivity v mnoha evropských státech. V ČR probíhají tyto kurzy od konce 80. let.

  Přednášky ze širokého okruhu témat vzájemných vztahů muže a ženy jsou doplněny skupinovou prací. To vše v duchu modlitby a důvěry v Boží přítomnost a milost.

  Pro zájemce funguje i nabídka duchovního programu s úzkou souvislostí s obnovou partnerských vztahů. Zahrnuje přednášky, společné modlitby, bohoslužby i příležitost k osobním rozhovorům s kněžími. V průběhu týdne funguje i nabídka přidružených sportovních a kulturních aktivit – divadlo, koncert, taneční večer, volejbalový a fotbalový turnaj a další.

  Děti, pro které nelze zajistit jiné hlídání, je možné vzít s sebou. Péče o ně je zajišťována týmem mladých pečovatelů, kteří s organizátory dlouhodobě spolupracují a na svou letní službu se v průběhu roku pečlivě připravují.

  Přednášejícími jsou manželé, kteří neprezentují jen teorii, ale otevřeně ji dokumentují svým vlastním životním příběhem. Po celou dobu akce je k dispozici tým zkušených odborníků: psycholog, psychiatr – rodinný terapeut a kněží s bohatými zkušenostmi v oblasti partnerských vztahů. Tým je připraven nabídnout pomoc nejen na místě, ale i doporučit následné kroky, případně nabídnout kontakty na další odborníky. Do programu je zařazen také čas pro odpočinek, výlety, sdílení a sport. Kurz je veden v duchu křesťanských zásad, ale je otevřen širokému okruhu zájemců, kteří se rozhodli poznat a prohloubit svůj vztah. Program je určen všem, bez rozdílu věku.

  Za dobu našeho působení v tomto hnutí jsme byli svědky, a v našem manželství sami také zakusili, mnoho malých zázraků v podobě obnovy vztahu, znovunalezení nebo obnovení vzájemné lásky a prohloubení tolerance ve vztahu. Velmi přínosná pro nás byla svědectví manželů žijících v dlouholetém svazku nejen o obdobích bezproblémových, ale především o překonávání překážek, které život chtě nechtě sám přináší, nebo si je způsobujeme my sami.

  Tato aktivita není jistě jedinou možností jak o naše vztahy pečovat, nemusí vyhovovat každému a určitě není „samospasitelná“. Jsme ale přesvědčeni, že o naše vztahy má smysl bojovat jakýmkoli způsobem. Nakonec je to to nejdůležitější co doopravdy máme a odchod jednoho z partnerů je až tou poslední variantou. Už mockrát jsme se v našem manželství přesvědčili o tom, že když vyhraje jeden z partnerů na úkor toho druhého, ve skutečnosti prohrávají oba.

  Rádi bychom vás tímto také pozvali na další kurz manželských setkání, který se bude konat 22.7.-29.7.2023 v jihočeské Blatné a je organizován spolkem Šance pro manželství, z.s.

  Pokud byste chtěli zjistit více, neváhejte nás kontaktovat.

  Pro více info: www.manzelskasetkani.cz, FB: manželská setkání, Šance pro manželství,
  Insta: manzelaky     Více zde: http://www.familia.cz/manzelska-setkani/


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  SDÍLÍME SE

  Formační plán pro rok 2024 nás vybízí ke vzájemnému sdílení.

  Všechny podněty, nápady, náměty, které nám od vás přijdou, najdete v rubrice: Sdílíme se.

  PRO POVZBUZENÍ
  (B) Proti trudnomylsnosti (S)
  (KA) (+C) (ZP)
  Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
  Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

  MODLITBY ZE ZPRAVODAJE
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 17. 03. 2024

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 177
  příští uzávěrka
  21. dubna 2024

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  VDB

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo