nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 25. 05. 2024  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC

Formační plán 2024


Konto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Květen  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  15.05.2024: Video - vzpomínka na ...

  vzpomínkové video


  Salesiánská rodina

  * Kterak spolu putujeme synodální cestou

  Vydáno dne 29. 03. 2022 (370 přečtení)


  Pro synodální cestu nás v rámci loňských exercicií nadchnul Jožka Mendl už v době, kdy mnozí kněží ani netušili, že se něco takového chystá. Následně nás v tom podporoval náš místní delegát Michael Martinek.
  V září loňského roku do naší farnosti přišel nový kněz. Fara, která byla několik let prázdná a předtím více méně uzavřená, se začala pozvolna otvírat. Dali jsme s farářem Oldřichem hned řeč na téma synodality. Ani on zpočátku neměl informace, ale jakmile se zorientoval, začali jsme společně zvát další farníky k vytvoření synodální skupinky. Ta čítala v průměru deset lidiček, což je cca 60% účastníků nedělních bohoslužeb. To je docela dobrý, ne? Co se týká věku, tak já s Honzou (63 a 69 let)jsme tam byli „za mladý“. Nikoli za nejmladší, neb dvě účastnice ještě nedosáhly šedesátky. Na druhou stranu těm nejstarším je 87 a 85 let. Po vzájemné domluvě s ostatními jsme se s Honzou ujali moderování této skupiny.  Postupně jsme si vybrali tři témata, k jejich probírání jsme se scházeli skoro každý týden po dobu čtyř měsíců. Po počátečním ostychu, kdy všichni odsouhlasili to, co jsme řekli my, případně, pokud šlo o nějakou kritiku do řad kléru, se dotyčného snažili obhájit, že „on to ale myslel dobře“, se ostatní postupně osmělovali a sdíleli se s tím, co si myslí. Pochopitelně názory byly různé. A pochopitelně, když už se někdo rozpovídal, bylo těžké ho udržet u tématu. Nicméně se nám přesto podařilo dojít k nějakým konkrétním závěrům a vytvořit dle našeho soudu smysluplný dokument, z něhož vyplývá, že v církvi jsou věci, které se nám nelíbí, problémy, o kterých je třeba mluvit a řešit je, křivdy, které je třeba napravovat… Hezké bylo, když farníci po seznámení se „zhuštěnou“ verzí, určenou k odeslání na diecézi, hrdě hlásili, že se v tom našli, že tam zazněl právě ten jejich příspěvek…

  Vedlejším produktem našich setkání je vzájemné poznávání. Dosud jsme se mnozí znali jen jmény, v neděli jsme se pozdravili a popřáli si hezký den. Teď víme, čím kdo žije, co ho těší a trápí, obohacujeme se svými životními zkušenostmi. Někdy je až dojemné pozorovat, jak je ta stařičká paní šťastná, že ji někdo poslouchá, že nás zajímá, proč se rozvedla a že bývala vyhlášená kuchařka… A taky se spolu nasmějeme. Jsme vděčni za výzvu papeže Františka k synodální cestě a také za našeho faráře Oldřicha, který k tomu povzbuzoval a zapojil se do skupinky jako kdokoli z nás.                                                                                          Dagmara Beránková


  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  SDÍLÍME SE

  Formační plán pro rok 2024 nás vybízí ke vzájemnému sdílení.

  Všechny podněty, nápady, náměty, které nám od vás přijdou, najdete v rubrice: Sdílíme se.

  PRO POVZBUZENÍ
  (B) Proti trudnomylsnosti (S)
  (KA) (+C) (ZP)
  Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
  Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

  MODLITBY ZE ZPRAVODAJE
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 17. 03. 2024

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 177
  příští uzávěrka
  21. dubna 2024

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  VDB

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo