nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 08. 05. 2021  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC

Kandidáti do provinciální radyKonto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Květen  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Duchovní cvičení

  * Jak jsme prožívali exercicie v Bulharsku

  Vydáno dne 01. 10. 2018 (525 přečtení)

   

  „Co kdybychom jeli na DC letos do Bulharska?" navrhl Mojmír a já po chvilce uvažování hned souhlasila. Je neobvyklé, aby můj manžel chtěl někam cestovat, navíc tak dlouhou trasu autem, natož v parném létě - říkám si v duchu a vím, že tím vyslovil náš společný sen: podívat se konečně na ty naše salesiánské misie.

     Cesta byla skutečně náročná (brala jsem antibiotika, v noci oka nezamhouřila, nad ránem dostala křeče), kompenzovala to však nejen vidina dobrodružství z neznáma, duchovní vitaminové bomby z DC vedených Petrem Němcem, ale i skvělá parta starších bardů, kteří již toho mají hodně za sebou a jen tak jim něco náladu nepokazí. Navíc s námi na zadní trojce cestovala úžasná pozitivní Lenka Jašková a Mojmír mezi dvěma ženami byl samý vtip :-)

  Brzy ráno jsme dorazili do Kazanlaku a očekával nás usměvavý Petr Němec a Martin Jílek s bohatě prostřenou snídaní. I přes únavu jsme mohli vnímat krásný kostel s ikonami a posvátno jako by válo i ze zdejších prostor a snad i z ovzduší.

  Duchovno nás provázelo celým pobytem, Petr měl výborně připravené přednášky, doplněné i vizuálně vhodně vybranou ikonou od Ivana Rupnika, místního ikonopisce.

  V půlce týdne pak dorazil i momentální ředitel komunity Petr Cvrkal a s Jardou Foglem nás uvedli do správných salesiánských zvyklostí (nejen fotbal s místními dětmi, ale i čištění zubů tekutou pastou a večerní národní a uvědomělé písně za doprovodu kytar). Málem jsme si i zatancovali, ale místa zas tolik nebylo a tančit na stole - tolik jsme toho zas ani ten vítací večer nepopili).

  Poslední dva dny se nesly v duchu poznání krásné nové země, kterou někteří z nás znali jen jako jistý útvar na mapě. Kazanlak sám se nachází v tzv. Údolí růží a bulharská růže s nezaměnitelnou vůní je tu doslova na každém kroku. Petr nás protáhl jak místním tržištěm a supermarketem (za což mu byla vděčná zejména koupěchtivá část posádky), tak krásnými blízkými horami s památníkem Šipka (malebná obdoba naší Mohyly míru u Slavkova), dvěma půvabnými monastýry, jeden i s klášterní zahradou, tak i bulharským skanzenem (odtud jsme si s Mojmírem odnesli pěknou ikonu do obýváku - ikonu jsme pochopitelně řádně zaplatili, na rozdíl od zlata, které jsme s holkama oloupaly ve Staré Zagoře z kostelní báně - to ale trochu předbíhám).

  Sobotní odpoledne jsme se neradi loučili se vším milým v Kazanlaku a v očekávání dalších míst přejeli do Staré Zagory. U nově rozestavěného kostela s oratoří a velkým zázemím nás uvítal hlavní strůjce stavby Jirka Svoboda a provedl nás celým objektem. Obdivovali jsme se nádherné klenbě i praktičnosti přidaných staveb a vnímali, kolik práce se tu odpracovalo a kolik financí tu asi proteklo. Jirkovu pozvání ke svěcení za dva roky jsme málem ani věřit nechtěli :-)

  Obdivujeme houževnatost místních salesiánů, a to nejen kvůli stavbě, ale především kvůli práci s dušemi, která je často spíš skrytá. Postupně se tu totiž salesiáni rozhodli, po dohodě s představenými, že jejich prioritní pole působnosti je mezi romskými dětmi. Romové tu však mají postavení (a to zřejmě takřka po celém Bulharsku) jako u nás Romové v Chánově či Mostě. Prostě kasta lidí, kterou místní pohrdají. Jak v Kazanlaku, tak ve Staré Zagoře bydlí Romové v ghetech, je to jejich bezpečí. Odtud si je kněží v Kazanlaku chodí vyzvednout a doprovází je kvůli jejich bezpečnosti do oratoře - na hřiště. Ve Staré Zagoře pak působí salesiáni přímo v romském ghetu. S radostí jsme se tu potkali s dobrovolnicemi od nás, Verunka Kobzová je dokonce naše známá z Brna. Podmínky jsou docela tvrdé, děti se učí i nejzákladnějším hygienickým návykům, vši, blechy a různá havěť tu není vzácností. Vnímáme ale, jak jsou zdejší děti vděčné i za malý dárek a vůbec i za to, že si jich všimnete... A co je úžasné: ty nejživější pak potkáváme i na večerní mši svaté a i tam jsou aktivnější než ostatní. Malá romská ministrantka má velikou péči, abychom všichni věděli, kde se co zpívá, a tak nás raději všechny obejde a názorně vše ukáže. Něco mi říká, že tady bychom si brzy zvykli a byli bychom hned vtaženi do veškerého dění.

  S úsměvy a srdečností se loučíme, někteří však i s lítostí, že tyto krásné a bohaté dny končí. Zažili jsme tu pravou salesiánskou laskavost a nasáli znovu ducha Dona Boska. Díky ředitelům Janě a Honzovi Zindulkovým, a to i přesto, že jsme vlastně vstávali o půl páté ráno, abychom stihli breviář :-). Jak to, že tak brzy? Inu hodina posunutého času a druhá hodina času letního :-D

  Teď už jen z domu vzpomínáme a začínáme spořit do pokladničky. Proč? No přece na cestu na svěcení ve Staré Zagoře v roce 2020! Chcete-li zažít nezapomenutelné a chcete-li, aby se vám Bulharsko dostalo pod kůži, přidejte se k nám :-)

  P. S.: A malý kvíz: víte, co je tarator? Výborná bulharská okurková polévka, která se jí za studena. Ve vedrech to pravé osvěžení. A přesně to jsme zažili - osvěžení salesiánského ducha.                                                                                             

  Marika Novotná  


  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  MODLEME SE ZA NEMOCNÉ
  Modleme se za nemocné

  Protože přibývá těch, kteří jsou nám blízcí a je potřeba se za ně v jejich nemoci modlit, vytvořili jsme tento odkaz:

  Modleme se za naše nemocné.

  Aktualizováno 9.3.2021

  SDÍLÍME SE

  Formační plán pro rok 2021 nás vybízí ke vzájemnému sdílení.

  Všechny podněty, nápady, náměty, které nám od vás přijdou, najdete v rubrice: Sdílíme se.

  PRO POVZBUZENÍ
  Proti trudnomylsnosti

  Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
  Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

  MODLITBY ZE ZPRAVODAJE
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 13. 4. 2021

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 163
  příští uzávěrka
  10. června 2021

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo