nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 14. 04. 2024  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC

Formační plán 2024


Konto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30      


  Převzato z tisku

  * O drogách spolu musíme mluvit

  Vydáno dne 13. 05. 2009 (1959 přečtení)

  Strkat hlavu do písku před problémem zvaným droga bychom neměli. Téměř každý mladý člověk se v průběhu školní docházky s drogou setká. Nemusí ji okusit, ale bude se pohybovat v prostředí, kde je přítomna a nebo mu bude nabízena. Přitom víc než 80% mladistvých alespoň jednou drogu vyzkouší. To jsou důvody, proč drogy nesmějí být u nás doma tabu.

  Před hrůzami drogové závislosti dnes nejsou v bezpečí ani malé děti. Významně se snížila věková hranice (10–12 let), kdy dítě nejen jednorázově vyzkouší, ale už opakovaně užívá měkké drogy – tj. kouří marihuanu. Je omyl domnívat se, že se jedná hlavně o děti ze sociálně slabých a rozvrácených rodin. Droga si nevybírá. Odborníci upozorňují, že děti pocházejí ze všech sociálních skupin bez rozdílu. A tak si jako rodiče právem klademe otázku, zda je v našich silách svého potomka ochránit.

  Proč děti berou drogy?
  Podle Michelle Eliotové drogová prevence začíná v rodině prakticky od narození dítěte. Víc než naše rady děti vnímají a učí se z toho, co kolem sebe vidí. A dospělí si dopřávají alkohol často proto, aby jim bylo dobře, aby něco oslavili, aby si vynahradili nějakou újmu, aby se zaradovali z právě dosaženého úspěchu, případně utápějí v alkoholu svůj žal. Polykají pilulky, aby se cítili lépe, ztratili nadváhu, lépe usínali, nebo mohli déle do noci bdít a pracovat, aby se jim dobře chodilo a aby utišili své bolesti. A tak odkazujeme dětem a mládeži poselství, že některé aspekty života se dají zastřít tím, že si vezmeme patřičný lék, protože nemáme zapotřebí se cítit špatně. Proto je nesmírně důležité učit děti naplňovat svá přání a řešit problémy jinými, méně nebezpečnými způsoby.
  Už desetileté dvanáctileté děti se dnes vymaňují z vlivu rodiny a úměrně tomu narůstá vliv okolí. Dospívající dávají pubertálním chováním navenek najevo: O nikoho nestojím, nepotřebuji vás, dejte mi pokoj... Přitom ale potřebují vztahy, přijetí a ocenění. Rodiče se stáhnou, protože nechtějí dítě dráždit, a dítě pak hledá naplnění svých potřeb jinde. Velmi záleží na tom, v jakém kolektivu se ocitne. Může být konfrontováno s požadavkem: Chceš k nám patřit, tak si dej! Pak i mladý člověk, kterého by jinak nenapadlo vzít si drogu, ji často vyzkouší. S drogou „žije naplno“ a parta mu dává najevo: Jsi pro nás důležitý... Prvotním cílem tedy není brát drogu, ale existovat v prostředí, kde je užívání drogy normou. Alkohol a cigarety otevírají cestu k tvrdším drogám.

  Nepropadat panice
  Naše děti dospívají rychleji, úměrně nárokům, které na ně klademe. My přitom máme tendenci dál jim určovat, co smějí a co nesmějí. A to je počátek konfliktu. Podle zkušenosti psychologů, nesmíme přestat být rodiči s právem říci svému dospívajícímu potomkovi „tohle smíš a to už nesmíš“, ale ne direktivním způsobem. Měli bychom volit slova: „Myslím, že by bylo vhodnější..., ale nevím, co si o tom myslíš ty. Vysvětli mi svůj názor.“
  Podstata zdravého fungování rodiny spočívá v tom, že se rodiče učí brát své děti vážně. Rodinný terapeut Michael Chytrý tvrdí: „Budeme-li respektovat svoje děti, budou respektovat i ony nás. Přijetí vytváří pocit jistoty: Musíme umět přijmout dítě úplně se vším, s čím domů přichází. Zároveň je ale nesmírně důležité zachovávat jasné postoje: S tímhle nikdy nemůžu souhlasit, ale je na tobě, jestli to uděláš nebo neuděláš.“
  Máme-li podezření, že naše dítě experimentuje s drogami nebo že už je na nich závislé, je nutné zachovat si jasnou hlavu a nepropadat panice. Prosby, vyhrožování a tresty jsou neúčelné a zbytečné. Podle odborníků bychom neměli situaci vyhrotit výroky: „Buď toho necháš, nebo půjdeš z domu.“ Zázemí je to, co dítě nejvíc potřebuje. Pomoc odborníků dítěti i celé rodině je ale nezbytná.
  Jako rodiče žijeme v naději, že právě našim dětem se drogy vyhnou a nebo budou dostatečně pevné, že obstojí. Rodič, který říká, že jemu se to stát nemůže, je ohroženější, než si myslí. Právě ve své sebejistotě. Musíme připustit, že v „moderním“ světě může takové nebezpečí postihnout každého. Budeme-li tedy více znát o tom, s čím se naše děti mohou v životě setkat, snad se nám podaří zabránit, aby se experimentování a touha po dobrodružství neproměnily v tragédii. Pro povzbuzení dodejme, že jakmile dítě drogu okusí, nemusí to hned znamenat konec. S každou situací se dá něco dělat.

  Jana Šilhavá


  Varovné signály

  K nejzávažnějším nálezům patří:
  - stopy po vpichu drogy, zanícené boláky
  - podezřelý vzhled a chování jakoby opilého
  - špendlíkově zúžené nebo rozšířené zorničky
  Za pozornost stojí:
  - změna přátel, bývalí se odvracejí a objevují se přátelé noví, starší děti nebo mladí dospělí
  - nejlepší kamarád užívá drogy
  - zhoršení zjevu a péče o sebe
  - změna prospěchu ve škole
  - změny v chování
  - přecitlivělost a podrážděnost, závažné změny nálad, častá utlumenost, nebo naopak nepřiměřená živost
  - ztráta zájmu o lidi a všeobecně uznávané hodnoty
  - lhaní
  - ztrácení peněz a drobných předmětů z domácnosti

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: František Jakubec | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Naše rodina č. 17, str. 21

  SDÍLÍME SE

  Formační plán pro rok 2024 nás vybízí ke vzájemnému sdílení.

  Všechny podněty, nápady, náměty, které nám od vás přijdou, najdete v rubrice: Sdílíme se.

  PRO POVZBUZENÍ
  (B) Proti trudnomylsnosti (S)
  (KA) (+C) (ZP)
  Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
  Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

  MODLITBY ZE ZPRAVODAJE
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 17. 03. 2024

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 177
  příští uzávěrka
  21. dubna 2024

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  VDB

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo