nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 14. 04. 2024  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC

Formační plán 2024


Konto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30      


  Převzato z tisku

  * Světice z Lurd milovala svatého Josefa

  Vydáno dne 16. 04. 2009 (2660 přečtení)

  V návaznosti na loňské oslavy 150. výročí mariánského zjevení v Lurdech, vyhlásil místní biskup Jacques Perrier letošní rok rokem sv. Bernadety. Dne 16. dubna si totiž připomínáme 130 let od smrti sv. Bernadety Soubirousové. Do Lurd se nyní chystají mladí poutníci z celého světa, ale málokdo ví, proč je pochovaná právě v klášterní kapli sv. Josefa.

  Prostá vizionářka
  Bernadeta, drobné malé děvčátko, nevynikala chytrostí, naopak se jí mnozí posmívali, že pomalu chápe. Byla nejstarší z dětí Františka a Luisy Soubirousových, narodila se 7. ledna 1844. Rodiče se čtyřmi dětmi žili v jedné místnosti 4,4 x 4 metry. Bylo to o to tíživější, že Bernadetu trápily od dětství astmatické záchvaty, v jedenácti letech prodělala choleru.
  Den, který ovlivnil Lurdy natolik, že se staly slavným poutním místem, byl studený a deštivý, tak jako každý jiný v zimním období v podhůří Pyrenejí. 11. února 1858 šla Bernadeta se dvěma děvčaty ke břehu řeky Gávy sbírat dřevo na zátop, když náhle uslyšela zvuk podobný hukotu silného větru. Podívala se vzhůru k jeskyni a spatřila tam krásnou Paní, bíle oděnou se závojem a růžencem v ruce. Paní přišla osmnáctkrát a její poselství bylo varující: „Pokání, pokání, pokání. Proste Boha za hříšníky.“ Přikázala Bernadetě vyhrabat ze země pramen léčivé vody a představila se jako Neposkvrněné početí. Zjevení uvěřil i P. Peyramale, který byl v Lurdech farářem. Znal Bernadetu a věděl, že prostá dívka si jméno Panny Marie nemohla vymyslet.
  V roce 1860 byla Bernadeta přijata do útulku neverských sester v Lurdech. Natrvalo Lurdy opustila roku 1866, kdy vstoupila do kláštera v Nevers. Jako řeholnice Marie Bernarda přinášela velké oběti za záchranu hříšníků, prohlubovala svůj vztah k Bohu. Velmi milovala skrytou službu a ticho. Velkým vzorem jí byla Panna Maria a sv. Josef. Lásku a úctu k pěstounovi Páně si přinesla z domova. Novou hloubku získal její vztah po smrti otce Františka. Bernadeta ho měla moc ráda, několik dní ho v klášteře oplakávala a nakonec došla k poznání, že jejím otcem bude svatý Josef. Už nikdy ho jinak nenazvala než „můj otec Josef".

  Znamení věčného života
  Bernadeta byla i v klášteře často nemocná. Sestry věděly, že jí udělají radost, když přinesou čerstvé květiny k sošce sv. Josefa, kterou měla na nočním stolku. Když Bernadeta mohla, pomáhala na oddělení nemocných jako pomocná zdravotní síla. Pacienti si jí vážili pro její dobrotu a rozvážnou povahu. Kaplička sv. Josefa v klášterní zahradě se stala jejím oblíbeným místem modlitby a odpočinku. Denně navštěvovala svého „otce Josefa" a trávila v kapličce téměř všechen volný čas. Na dotaz sestry Vincenty Garros, jak se může tak dlouho soustředěně modlit, Bernadeta vysvětlila, že když se člověk nedokáže modlit, musí se obrátit na svatého Josefa s prosbou, aby ho to naučil."
  Když byla ještě novickou, jedna sestra ji viděla modlit se novénu k Panně Marii před sochou sv. Josefa a s překvapením namítla: „Sestro, vy musíte být ale nesoustředěná! Modlíte se k Panně Marii a klečíte před sochou sv. Josefa!“ Bernadeta s úsměvem a jemným humorem odpověděla: „To vůbec nevadí! Panna Maria a sv. Josef si naprosto rozumějí. A v nebi neexistuje závist."
  Třináct let žila Bernadeta v neverském klášteře. Trápilo ji nejen astma, revmatismus, ale i tuberkulóza kostí. Zemřela ve věku 35 let 16. dubna 1879 ve středu, v den zasvěcený sv. Josefovi. Bernadetu pochovali v malé klášterní kapli sv. Josefa, ve které se tak často a ráda modlívala. V souvislosti s procesem svatořečení bylo tělo Bernadety několikrát vyzvednuto, a to v roce 1909, 1919, a naposledy 1925. Bylo shledáno, že je zázračně zachované v rozporu se všemi přírodními zákony a nepodléhá rozkladu ani zevnitř, ani navenek. Lékaři podali o výzkumu podrobné zprávy. V článku z roku 1925 stojí: „Během celého výzkumu těla udivovala dokonale zachovaná kostra, všechny vazy, kůže a také pružnost a svěžest svalů. Avšak nejvíce k úžasu přiváděl stav jater. Tento křehký a jemný orgán je pružný a má normální strukturu.“
  V roce 1925 byla Bernadeta prohlášena za blahoslavenou a 8. prosince 1933 za svatou. Obdivuhodně svěží a krásné nezůstalo pouze Bernadetino tělo, ale i poselství, které zprostředkovala světu. Francouzský mariolog René Laurentin k tomu říká: „Poutníci, kteří v zástupech přicházejí do Nevers, ke schránce, v níž spočívá Bernadetino tělo v očekávání budoucího vzkříšení, zakoušejí svědectví či předchuť právě tohoto údělu. Světla, které vysvitlo ze tmy, a radosti, zrozené z bolesti podobně jako je sláva z Kristova Kříže.“
  Ludmila Kotrmanová

  [Akt. známka: 4,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: František Jakubec | Počet komentářů: 8 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Naše rodina, č. 15-16/2009, str. 28

  SDÍLÍME SE

  Formační plán pro rok 2024 nás vybízí ke vzájemnému sdílení.

  Všechny podněty, nápady, náměty, které nám od vás přijdou, najdete v rubrice: Sdílíme se.

  PRO POVZBUZENÍ
  (B) Proti trudnomylsnosti (S)
  (KA) (+C) (ZP)
  Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
  Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

  MODLITBY ZE ZPRAVODAJE
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 17. 03. 2024

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 177
  příští uzávěrka
  21. dubna 2024

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  VDB

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo