nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 14. 04. 2024  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC

Formační plán 2024


Konto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Duben  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30      


  Převzato z tisku

  * Novináři mají svého patrona - sv. Františka Saleského

  Vydáno dne 24. 08. 2006 (2637 přečtení)

  Mnoho patronů, jejichž původ vychází z křesťanské tradice, je poměrně známých. Kupříkladu svatý Mikuláš, patron nezištnosti, ale také námořníků, svatá Barbora, patronka horníků, stejně tak jako svatý Florián coby patron hasičů a nově i svatý Valentýn jako patron zamilovaných, se stali pro širokou veřejnost známými pojmy.

  Svého patrona mají i novináři a žurnalisté. Patronem novinářů je svatý František Saleský, který žil na přelomu 16. a 17. století. Jako katolický kněz působil v ženevské diecézi ve Švýcarsku. V té době byla Ženeva městem kalvinistů, kde katolíci představovali jen nepatrnou komunitu. Na popud tehdejšího ženevského biskupa, který žil ve vyhnanství ve městě Annency, jediný František našel odvahu veřejně obrušovat hrany mezi kalvinisty a katolíky. Přes neúspěchy při osobních hovorech s lidmi, kteří se s ním odmítali bavit a zavírali před ním dveře, se František rozhodl pro psaní tzv. " memoriálů". Byly to vlastně týdenní listy, kde odvážný kněz srozumitelným způsobem probíral otázky víry i příčiny konfliktů. Listy vylepoval na nárožích, zdech domů, ale také je podstrkoval pod dveře. Svoji práci bral velice vážně a tak aby mohl pomalu urovnávat nevraživost mezi katolíky a většinovými kalvinisty, pečlivě studoval Kalvínovo učení.
  V důsledku těchto pravidelných týdenních listů postupem času klesala nevraživost mezi kalvinisty a katolíky a mizely předsudky. Memoriály vzbuzovaly zvědavost a za nějaký čas i sympatie. I díky jim mohl časem odvážný kněz František mluvit na veřejnosti. Tak vlastně časem dokázal František Saleský díky psanému slovu urovnat spor a odstranit nevraživost mezi kalvinisty a katolíky. Tento kněz a vlastně jeden z prvních oficiálních žurnalistů zemřel v roce 1622.
  O tři sta let později, v roce 1923, ho tehdejší papež Pius XI. ustanovil patronem všech novinářů.
  Z církevní tradice je patrné, že mnozí světci jsou patrony různých povolání. Lidé a církev si je za patrony zvolili zpravidla pode toho, čím se jejich život vyznačoval, co jim bylo blízké, nebo jakou práci sami vykonávali. To je i příklad svatého Františka Saleského, který se díky odvaze a vydávání vlastních týdenních listů před téměř čtyřmi staletími stal patronem novinářů.
  I náš region a vlastně celá oblast Slezska má svoji patronku svatou Hedviku a patronem Krnova je svatý Martin.

  (Pozn. autora: Sice to pro nás není nic nového - přesněji řečeno nemělo by být! Ale takto krásně sepsané a ještě v necírkevním tisku to potěší, že?)

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: Irena Pilíková | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Bruntálský a Krnovský deník, 24.8.2006, Ladislav Martikán

  SDÍLÍME SE

  Formační plán pro rok 2024 nás vybízí ke vzájemnému sdílení.

  Všechny podněty, nápady, náměty, které nám od vás přijdou, najdete v rubrice: Sdílíme se.

  PRO POVZBUZENÍ
  (B) Proti trudnomylsnosti (S)
  (KA) (+C) (ZP)
  Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
  Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

  MODLITBY ZE ZPRAVODAJE
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 17. 03. 2024

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 177
  příští uzávěrka
  21. dubna 2024

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  VDB

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo