Ozvěny 9. dnů salesiánské spirituality 2022 AG Kroměříž

Autor: redakce <redakce(at)ascczech.cz>, Téma: Salesiánská rodina, Vydáno dne: 02. 05. 2022


Tento článek bude postupně doplňován, jak budou příspěvky přicházet...

 

Zatím hodnotilo DSS jen 60%, ale jako v Sodomě pro těch pár spravedlivých přidávám odkaz na nedělní mši svatou přenášenou TV NOE. Stojí za shlédnutí! Aby toho nebylo málo je tu i pár fotek očima Václava Vlacha nebo Standy Větrovského. Pokud si budete chtít připomenout úvodní slůvko Petra Zelinky nemusíte pracně hledat.


Milá salesiánská rodinko,
  píšu také já za celou naši velkou rodinku - a žen nás bylo všude plno!! Od začátku vyhlášení DSS jsme byli rozhodnutí, že pojedeme z celou rodinkou. Vůbec nás nenapadlo, je nechat doma.
 Máme celou věkovou škálu, takže jsme hezky zaměstnali všechny pečouny - 4, 11, 11, 14 a 16 let - a říkali jsme si, bez ohledu na to, zda budou hlídatelní nebo ne (tedy u starších spíš, zda se budou chtít sdružovat do skupin a nebo ne :), že přesto je všechny vezmeme s sebou! Ostatně děláme to tak vždy.
  Jako mládežník jsem jezdila na všechna celostátní setkání mládeže, na která mi bylo dovoleno a vydělala jsem si na ně na brigádkách. A jako členka ASC se účastním všeho, co se týká salesiánské rodiny, protože jsem človíček společenský a družný a ráda jsem v přítomnosti lidiček, kteří mají stejné zaměření, spiritualitu a souznění duší. A přesně toto jsem tam cítila a podílela se na tom a za to jsem nesmírně vděčná :)
  Každý z nás tvoří dílek do skládačky ASC a věřte, že jste nám tam mnozí chyběli a puzzle ASC nebylo kompletní! Místy to byl docela oříšek poskládat ho, když z některých společenství byl jen jeden manželský pár, ale i přesto se nám to podařilo! Co jsme nezvládli lidsky, to doplnil Duch Svatý a mocná přímluva Panny Marie Pomocnice. 
  Naše děti (a to jsem doma celý týden před odpovídala na nesčetné dotazy - Kdo tam bude? S kým tam budeme?  Co tam budeme dělat? Nebude to nuda? ) byly nadšené úplně ze všeho a já děkuju Bohu, že to, co jsem jim naslibovala se vanutím Ducha Svatého splnilo.
 Nejvíc děkujeme všem pečounům, protože se nebáli ani kočárkových a kojících dětí a předškoláčků a zvládli to bravurně :)
  Děkujeme všem sestřičkám FMA za skvělý program a láskyplnou přítomnost a několika kněžím SDB, kteří byli přítomni a přislíbili napříště hojnou účast (pokud to nebude za tři roky a nebude zase generální kapitula :).
  Děkujeme provinciálovi Martinovi Hobzovi, že mezi nás také zavítal.
  Děkujeme jedinečným organizátorům, díky nimž jsme se cítili jako v bavlnce a úžasné schole - bylo náramně veselo a duchovno zaráz.
  Co dodat? Příště zase a vy co jste nebyli nebo váhali, tak se chytněte za nos a příště už dorazte! Ať tu puzzle skládačku ASC máme kompletní :)

Lidu + Pajan Solovští + 5 kousků dětiček


Konečně posilam muj postreh z DSS, snad neni uplne pozdě:-)
Na DSS jsme se vypravili celá rodina poprvé. Dětem jsme řekli, že je to takové velké setkání salesiánské rodiny a myslím, že jsme měli pravdu. Bylo nadmíru příjemné vidět některé tváře i po letech zase osobně, posdílet se jak jde život a jak znělo z mohých úst “vzájemě se podpořit”. I přes bohatý program spojený s hlídáním dokonce všech čtyřech našich dětí (nejmladší má rok), se mě nejvíce dotkly obě mše svaté. Jak v sobotu, tak v neděli to pro mne byla opravdová oslava, radostné naplnění ze setkání s Pánem a možností slavit SPOLEČNĚ. Úžasná schóla a pohupování do rytmu byly opravdovou chválou a oslavou Boha. Jsem šťastná a vděčná, že já, manžel a naše děti mohli toto živé společenství s Vámi všemi prožít. Ne každý má tuto možnost povzbuzení víry!                Pěkný den - Jája S.
Dny salesiánské spirituality po devíti letech ve znamení sdílení

O víkendu 29. 4. – 1. 5. 2022 se v Kroměříži uskutečnil 9. ročník Dnů salesiánské spirituality (dále jen DSS). DSS se v České republice dříve konávaly pravidelně jednou za dva roky, ale kvůli různým okolnostem a také pandemii koronaviru byla tato tradice na čas přerušena. Toto formační setkání je inspirováno celosvětovými DSS, které se uskutečňují pravidelně v Itálii. U nás je původně iniciovaly sestry salesiánky. Pokračování na stránkách SDB ...


 Salesiánské dny očima ,,chův,,
     Někteří jsme byli na setkání salesiánské rodiny poprvé, někteří jsme toho již prožili více. Tato setkání však považujeme za velice přínosné i pro ty ,,naše prťata,, . Dětičky zase jednou mohou zažít trochu jiný kolektiv dětí, než na který jsou zvyklé ze školek a škol. Máme také trochu větší věkový rozdíl - což na ten víkend také není na škodu. Počasí nám úžasně přálo - a tak jsme mohli celý víkend strávit venku - a to je prostě bomba.
 Já osobně musím říct, že naše děti (3-6let) byli skvělé. Hodné a milé - hravé a přítulné.  Co víc si může taková ,,hlídačka,, přát :-)  .
Kromě toho všeho vidím takovéto akce jako obrovský příklad do života - děti vidí, že je dobré se setkávat a předávat si zkušenosti, moudrosti, informace. Vidí plný kostel (kapli) lidí - což již dnes není ve všech farnostech úplně běžné - a mohou se zůčastnit společné modlitby - která v takovém množství vyzařuje velikou sílu.
A nakonec pro nás je to víkend strávený v atmosféře tvoření a dětské radosti z maličkostí - a to se počítá. Díky za možnost být součástí tohoto společenství. Za všechny ,,hlídače a hlídačky,, - Anička H.


Milí přátelé,
ráda bych se s vámi podělila o zážitek z Dnů salesiánské spirituality v Kroměříži. Mám je ráda především kvůli setkání s mnoha známými lidmi ze salesiánské rodiny. Pro mě u takových akcí platí, že ať už je organizovaný program sebelepší, jeho největším plusem je, když je krátký. Nikdy se totiž nevyrovná přestávkám, povídání u kávy, neformálním večerním posezením a sdílení radostí a starostí mezi přáteli. Jsme fakt rodina.
Přesto jsem si letos odvezla i několik inspirací pro svůj duchovní život z úvodu do tématu „Dělejte všechno s láskou“, z představení historie sester salesiánek a také z fantastické promluvy Martina Hobzy při nedělní mši svaté, kterou si můžete poslechnout ze záznamu v archivu televize Noe. Velmi mě ale zasáhlo především večerní slůvko slovenského delegáta Pavla Gracha. Přijel do Kroměříže jako host, moc nás osobně neznal, tak jsem od jeho slov upřímně nic převratného nečekala. Na úvod řekl pár vtípků o svých ne příliš četných zkušenostech z Česka, trochu nás rozesmál a pak začal o nedostatku duchovních povolání. To známe. Všechny nás mrzí, že se do salesiánského noviciátu málokdy někdo přihlásí, v posledních letech je to spíš na nule. Myslela jsem si, že nás povzbudí, jak se to obvykle říká, abychom se „za povolání“ víc modlili, ale on místo toho otevřel téma, které jsem z úst salesiána nikdy tak pokorně a upřímně neslyšela. Poprosil nás, abychom se nebáli s mladými lidmi o duchovním povolání mluvit. Napřímo řekl, že tohle je něco, v čem mohou velmi účinně pomoci právě laici: „Když my kněží mluvíme s mladými o duchovním povolání, působí to na ně samozřejmě jako nějaký nábor. Zatímco když se o důležitosti kněžství mluví třeba v rodině, má to úplně jiný efekt.“ Takovou prosbu nemůžete napsat na web nebo vyhlásit v kostele. Něco tak důvěrného se říká jen blízkým lidem. Velmi mě oslovilo, s jakou důvěrou nám Pavol tuhle věc svěřil. Dal nám najevo, že jsme rodina, ve které se může mluvit o tom, co nás opravdu trápí. Přeji nám všem, ať tuhle rodinnost zažíváme, rozvíjíme a co nejvíc z ní dokážeme čerpat!                     Anežka


Milí salesiáni spolupracovníci,

chci vám touto cestou poděkovat za organizaci dnů salesiánské spirituality v Kroměříži a za to že jste. Prožili jsme společně krásný víkend, naplněný mnoha setkáními, sdílením toho, co jsme a čím nás obdarovává Duch Svatý. Je krásné mít takovou rodinu a jsem Bohu vděčná, že do ní mohu patřit a jsem velmi potěšena, že mě Bůh daroval společenství plné lidí jako jste vy. Moc bych si přála, abychom taková setkání mohli prožívat i v budoucnu, už teď se těším. Za nás setry FMA asi mohu slíbit, že jsme i nadále ochotné přispět nějakým bodem do programu :). 

Mám ještě dvě malé nabídky, kdyby se náhodou hodily. V Praze kobylisých jsme kompletně opravily dům, ve kterém jsou k dispozici třípokojové byty. Jsou za komerční nájem, je to náš zdroj na provoz provincie, a jsou 300m od kostela a Salesiánského centra i od metra a 100m od nás. Pokud by někdo potřeboval byt v Praze kontaktujte nás na provincie@fma.cz.

Naše škola v Karlíně, která se každým rokem rozrůstá o další ročník nového oboru, každý rok nabízí nějaké pracovní místo a to pro pedagoga i nepedagoga např. administrativa. Moc bychom uvítaly zaměstnance, kteří o salesiánské spiritualitě něco vědí. Pokud by snad někdo rád pracoval v salesiánské škole, prosím sledujte naše stránky https://www.cssjb.cz/,  nebo pošlete svůj kontakt na reditelka@cssjb.cz a s případnou nabídkou pracovního místa se ozveme přímo vám. Některé pracovní příležitosti jsou vhodné i pro absolventy i studenty. No a pokud víte o někom, kdo by rád studoval tříletý obor ošetřovatel nebo pečovatel, tak se může přihlásit ke studiu a případně i bydlet, pokud to má do Prahy daleko.

Přeji vám krásný zbytek velikonoční doby a těším se na nějaké další setkání s kýmkoliv z vás. sr. Zdeňka Švédová FMA


Ahoj Františku,

posílám slíbené materiály z našeho mediálního workshopu na DSS.
Worskhop sv. František Saleský – patron novinářů, medií…

Materiály z publikace     PROPAGACE PUTINA:

lahůdka 1: https://www.youtube.com/watch?v=YEE_B_CQ3xA

lahůdka 2: https://www.youtube.com/watch?v=2oBp_TUGHUA

Film Zrnka písku – najdete na této adrese, je to č. 58 (až úplně dole): Grains of sand: https://www.dbgyff.com/screeningDay1/screening-day1.html

Budu ráda, pokud se tyto materiály dostanou k těm, kteří o ně měli zájem.

Předem děkuji.      Majka Kučerová, FMA