Zamyšlení nad hrobem svatého Františka Saleského v Annecy

Autor: redakce <redakce(at)ascczech.cz>, Téma: Salesiánská rodina, Vydáno dne: 24. 01. 2018


Toto zamyšlení chci věnovat Salesiánům spolupracovníkům, Salesiánské rodině a všem příznivcům, u příležitosti svátku svatého Františka Saleského 24. Ledna 2018.

Ano, pobývám už po dva měsíce v Annecy, v klášteře Navštívení Panny Marie, který založil svatý František Saleský se svatou Janou de Chantal, pro ženy, budoucí Sestry řádu Navštívení, které ve shodě s jeho vedením, toužily a touží žít život cele odevzdaný do vůle a lásky Boží. 



Svatý František, jako i svatá Jana de Chantal, první Matka řádu, jsou zde pohřbení a je pravdou, jak se často píše, že tam, kde je pohřben svatý František, je všechno jakoby provoněné, ano, jako by se sem už přibližovalo nebe....

Svatý František je láska. Je to synonym. Láska, kterou mu Bůh vložil do srdce k Janě de Chantal, k tomu, aby ji vedl (a tady bych dodala, že se často modlím též k Janě de Chantal a velice jí děkuji právě za to, že její cesta k Bohu a k té dokonalosti, po které toužila, nebyla vůbec bez těžkostí, protože jen proto, toto dalo vzniknout té úžasné korespondenci, kterou si mohou posloužit mnozí, aby tam našli odpovědi a hlavně povzbuzení při obtížích vlastní cesty), dále je to láska ke všem lidem, říkám všem, i těm, kteří ho pošpiňovali, i těm, kteří se od něho odvraceli, kteří mu způsobovali  mrzutosti. Protože, jak krásně napsal v jednom ze svých dopisů Janě de Chantal, když toho nepříznivého člověka budeme vidět „uvnitř hrudi našeho Spasitele“, kdo by ho tam shledal otravným, mrzutým, nesnesitelným? To vše však mohlo být jen, a hlavně skrze Františkovu největší lásku a tou byla láska k Bohu: k Bohu jako našemu Spasiteli, k Božskému Dítěti, k Nesvětějšímu Srdci Páně, kterýžto kult vyšel právě z toto řádu. V kolika dopisech svěřuje Janě de Chantal, že by chtěl směnit „své ubohé srdce“, jak velice poníženě nazýval, se srdcem našeho Spasitele...

Toto všechno dnes se nám uchovalo jako veliké dědictví: jeho krespondence, jeho díla (Filotea, pro ty, kteří chtějí žít zbožně i uprostřed světa, Pojednání o lásce k Bohu pro ty, ale nejenom, kteří za Bohem cítí chtít jít ještě dál – povinná četba zde Sester Navštívení).
Ve své době se na něho už pohlíželo jako na světce, lidé byli fascinováni jeho něhou, jeho vlídností, laskavostí, která z něho všude vyzařovala, chtěli ho vidět, vyslechnot, bylo-li to možné, tak s ním i promluvit, vyzpovídat se u něho.

Těmito „zbraněmi“ přemohl odpadlíky na své misi v Chablais, kde nejednou riskoval život. Bůh mu však vložil do srdce ten zápal, tu lásku hořící, která všechno přemůže a nad vším zvítězí.
Ano, tady kolem jeho hrobu, celá bazilika a celý klášter jsou provoněné touto něhou, ono se to v těchto řečech (francouzština a italština) říká sladkost, my na to v českém jazyce musíme vždy vybrat podle kontextu jiný výraz (může to být třeba také větší bohatost českého jazyka?), ale tady si myslím, že by se to mohlo použít: zde odpočívá sladký František.

Ráda bych při této příležitosti apelovala na Salesiánskou rodinu, aby do svých aktivit zapojila, a to s nejvyšší možnou dostatečnou měrou, šíření díla svatého Františka Saleského, kolik dobra druhým by to přineslo! A kdo by mohl přijet sem do Annecy, do míst, kde on žil, působil, vidět, byl formován, načerpat, nechat se prosáknout, omámit tou sladkostí... A potom ji předávat dál, i my máme naše Chablais, kam je třeba přijít s láskou a něhou, přinést Ježíše, chce to trpělivost a chce to ten zápal.

 

V kalendáři, který vydaly Sestry Navštívení, je na leden tato, zdá se mi k tomu vhodná citace:
 

Ať Ježíš je vaším srdcem,
jeho srdce ať je vaší odvahou,
jeho odvaha vaší silou,
a jeho síla vaší pomocí.

(Dopis 309)

 

A přišlo mi ještě na mysl, jak by to bylo krásné, kdybychom i v té dnešní době mohli vytvořit velikou rodinu duchovních dcer a synů svatého Františka saleského, to by byl nádherný dar, který bychom mu k jeho svátku mohli přinést. Jeho poslední a vlastně nejzralejší dopisy mají všechny jednu sjednocující myšlenku: všechno odevzdat do Boží Prozřetelnosti, té svěřit péči o všechno a nechat ať to rozhodne Ona, protože to rozhodne vždycky pro naše dobro. A my žít klidně a radostně. A tak také radostně oslavit jeho velký svátek.

To přeji všem a odtud ze srdce všechny pozdravuji.

 

                                        Jiřina Giusio
                   Klášter Navštívení Panny Marie v Annecy

 

 


Životopis Sv. Františka ke stažení v PDF

    (zpracoval Jan Ihnát, SDB)