Nikdy nezapomenu na životní a moudré poučení, které mi v půvabu lesa ve Vallombrose daly jedle.
Moji drazí přátelé, čtenáři časopisu Bollettino Salesiano a členové milované salesiánské rodiny. Tato promluva vychází – jako vždy – ze srdce. Tentokrát vám chci odevzdat úvahu, která se zrodila za jistých okolností mého života. Je to úvaha, kterou mi darovala příroda.
Uprostřed naléhavého a překypujícího ohňostroje závazků, setkání, cest a každodenních starostí jsem se mohl potěšit z jednoho okamžiku, který měl rád i Ježíš, a který nám připomínají evangelia: „Odešel na horu anebo do pouště se modlit.“
Mým zvláštním místem byl klášter ve Vallombrose blízko Florencie, kde jsem měl příležitost strávit týden radostného pokoje na duchovních cvičeních – společně s dalšími členy generální rady.
Vallombrosa je velmi jednoduché a skromné místo obklopené přírodou v nadmořské výšce tisíc metrů. Už jen tam být, bylo výzvou k modlitbě. V tom svěžím chládku – jak to říká i samotný název (pozn. překl.: „Vallombrosa“ znamená „Zastíněné údolí“) –, který poskytují tisíce a tisíce jedlí, rovných a vysokých i více než dvacet metrů. Les ve Vallombrose je jedním z nejdůležitějších „zelených plic” Itálie a má stromy, které se považují za jedny z nejdéle žijících v Evropě.
No a právě ty stromy mi udělily moudré a duchovní poučení, na které nezapomenu. Všiml jsem si, že to byly velmi vysoké jedle, pěkně rovně směřující do výšky – ale s bídnou korunou, s malým množstvím větví a jehličí. Jakoby se uspokojili s tím podstatným – aby mohly dýchat, žít a růst.
S probuzenou zvědavostí jsem se na to zeptal jednoho odborníka. Potvrdil mi, že jedle v této oblasti mají speciální vlastnosti: jsou to stromy s velmi hlubokými kořeny, s velmi pružným kmenem a s korunou (větvemi a jehličím) zmenšenými jen na to podstatné. A proto mě to všechno udivovalo ještě víc.
Hluboké kořeny jsou potřebné pro vyhledávání vláhy a vody, obzvláště v létě, kdy je půda, dokonce i v horách, vyprahlá kvůli spalujícím teplotám.
Kmen je vysoký, proto musí být velmi pružný, aby se mohl ohýbat a neutralizovat tlak větru. Kdyby byl tuhý, hrozilo by riziko, že praskne, když zuří vichřice, které v těchto místech nejsou vzácné.
I zredukovaná koruna je ovocem moudrosti přírody. Kdyby byla široká a měla mnoho větví, velké zimní sněhové nadílky by ji mohly rozlámat tíhou sněhu, čímž by ohrozily celý les. Zůstal jsem překvapený i užaslý jasností tohoto vysvětlení.
„Jakou neuvěřitelnou metaforu, jaké životní poučení, nám lidským bytostem uděluje příroda“, řekl jsem si a myslel jsem ihned na nás. Kolik „salesiánské“ moudrosti je v těchto třech charakteristických vlastnostech tohoto stromu.
Poučení z přírody je rozhodně vhodné v tomto roce, když vyzýváme rodiny, aby uvažovaly nad tím, jak se stát „školou života a lásky“. Je to poučení, které platí pro osobní vztahy, pro rodinné svazky, pro výchovu a doprovázení dětí. Je důležité pro každý cit i přátelství a též v prostředí práce. Jde vždy o to, kým jsme, jací jsme a jak se vyvíjíme.
Nezapomeňme na poučení jedlí z Vallombrosy. Poslouchejte je i vy. Jsou jednou z nekonečných stop, které nám Stvořitel zanechal zde dole na zemi.
S láskou vás pozdravuji a buďte šťastní.
(Podle Il Bollettino Salesiano, říjen 2017
přeložil Roman Farion)
Myšlenky hlavního představeného ke stažení v PDF >>
nebo v sekci >> Ke stažení