Společenství ASC201 PODBLANICKO se představuje
Autor: Pavel Janek <>,
Téma: Společenství se představují,
Zdroj: Zpravodaj ASC č. 113, 4/2011, Vydáno dne: 11. 07. 2011
Historie Podblanicka
Začalo to asi tím, že před mnoha lety se odstěhovali Koláční z Prahy do Votic. V tu dobu byli členy místního společenství Praha-Jih. Trochu se ve Voticích rozkoukali a začali navštěvovat existující manželská společenství ve Vlašimi a v Benešově, třetí měli ve Voticích. Věrni svým slibům a pravidlům ASC hledali nové duše, na které by mohli něco ze své práce naložit. Docela se jim to postupně podařilo…
Nové formační společenství (vedené jako formační společenství Praha-Jih) se začalo scházet v lednu 1992. Po slibech jednotlivých členů se postupně začalo uvažovat o založení vlastního místního společenství. Úvahy postoupily k činům, a tak 30. 5. 1999 se uskutečnily první volby místní rady nově vzniklého společenství Podblanicko. Trvalým delegátem je P. Jenda Stuchlík, který nás nejen deleguje, ale zároveň duchovně opracovává. Sice trochu zpocen náročností úkolu, ale mírně, trpělivě a věrně. Nejvyšší počet členů byl 18 duší, cestou vlivem lidské havárie se některé ztratily… Již po dva roky se tvoří formační společenství mladých, kteří jsou ve fázi aspirantátu.
Společenství Podblanicko spojuje starost o Lipiny. Původně hájovna Tloskovského hajného z r. 1678 byla zakoupena v předdemoličním stavu na jaře 1989 od dvou majitelů (stát a soukromá osoba). Úmyslem bylo vytvořit exerciční středisko pro spolupracovníky a bylo nám zjevně požehnáno. S brigádní pomocí společenství Podblanicka, Prahy Jih a Sever i mnoha dalších, včetně místních myslivců a hasičů, byl postaven hlavní dům, opraveny střechy, ploty, cesta, výminek, zaveden el. proud (střídavý…) voda, atd. Správci objektu jsou Jana a Jan Koláční. Vytíženost Lipin nejrůznějšími akcemi a aktivitami je od jara do zimy rok co rok, v podstatě nepřetržitá.
Znak našeho Podblanicka
Typickou dominantou našeho kraje je vrch Blaník, od kterého je jméno našeho společenství. Je znázorněn na znaku v dolní polovině, vrchol uprostřed. Ve stejné zelené barvě je celý okraj kruhu (barva představuje krásnou přírodu celého okolí). Z modré oblohy na vrcholu znaku sestupují tři zlaté paprsky jako symboly Božího působení. Na spodním okraji je umístěn nápis Podblanicko. Zlatá barva nápisu je odrazem zlaté barvy paprsků. Celý znak je uspořádán do kruhu, který znázorňuje nekonečné Boží milosrdenství. Tvar připomíná také koláč (protože na počátku byli Kolajdi…).
Helena Formánková
(Zpravodaj č. 113, 4/2011)
Díky za další originální kvítek do naší spolupracovnické kytice. Dokonce s vlastním znakem☺. V příštím čísle se můžeme těšit, dá-li Bůh, na květ z Českých Budějovic.