Konference a etická výchova

Autor: redakce <redakce(at)ascczech.cz>, Téma: Konference, Vydáno dne: 14. 10. 2007

Na naší konferenci v Kroměříži vystoupil také salesián p. Jaroslav Němec, aby představil projekt etické výchovy, který se experimentálně uplatňuje na některých základních a středních školách. Některým přítomným možná tato přednáška připadala nesouvisející s tématem konference – evangelizace Evropy a rodin, proto malé vysvětlení.

Otec Jaroslav nás s etickou výchovou nejprve seznámil na konferenci našeho místního společenství ŠOP jako s nástrojem, jehož prostřednictvím je možné ve společnosti působit tak, aby v rodinách zavládl duch evangelia. Etická výchova je systém vypracovaný na křesťanských základech. Její kolébkou je Španělsko a velmi ji obohatil slovenský pedagog pan Lencz. Cílem této výchovy není mentorování pouček, ale výchova k tzv. prosociálnosti, tedy k chování jednotlivce ve prospěch druhého, aniž by se očekávala odměna nebo prospěch vlastní. Je to ucelený systém, který je možné úspěšně uplatnit na všech stupních škol jako předmět samostatný nebo průřezový v rámci rodinné výuky, společenských věd, výuky náboženství apod. Slováci mají etickou výchovu jako povinně volitelný předmět. U nás je situace velmi odlišná, i když postupně i ministerstvo školství dává etické výchově potřebný prostor. Jak jsem už uvedl, zatím se jednalo spíše o experimenty s velmi příznivou odezvou jak od učitelů tak především žáků. Podařilo se nám prosadit, aby se etická výchova nejen mohla stát součástí tzv. rámcových vzdělávacích programů jednotlivých škol, ale aby jim od dalšího školního roku byla přímo nabízena i příslušná osnova. Záleží pouze na vedení školy, zda této možnosti využije. A zde právě může být naše role rodičů – salesiánů spolupracovníků. Víme, zda škola v místě našeho bydliště nebo ta, kterou navštěvují naše děti má o tento typ výchovy zájem? Připravuje její zavedení? Připravuje alespoň některého učitele, aby v budoucnu mohl etickou výchovu učit? (Pro získání příslušné aprobace nabízí občanské sdružení Etické fórum České republiky dvouletý kurz. K jeho pořádání má akreditaci ministerstva školství. Ministerstvo dále slíbilo podpořit etickou výchovu přes fondy EU.)
To je tedy důvod této přednášky na konferenci. Abychom vůbec věděli, že nějaká etická výchova na křesťanských principech existuje i u nás, abychom se o ní dozvěděli nejzákladnější informace a pokud to bude možné, také pro její zavádění něco udělali. Další možností podpory je obecně osvěta mezi křesťanskými pedagogy. Myslím, že naše konference by měly mít i praktický dopad a toto je jedna z cest. Pokud se chcete o etické výchově dovědět víc, podívejte se na www.etickeforum.cz. Třeba přes etickou výchovu bude více mladých lidí hledat i jiné hodnoty, než nabízí tento svět a bude lépe umět založit rodinu a vychovat děti.
Na závěr chci připomenout, že i naše provinciální rada podporuje zavádění etické výchovy na školách, neboť v ní vidí nástroj preevangelizace.

Olga a Tomáš Kvapilovi