Soutěž o nejlepší farní stránky má vítěze

Autor: Irena Pilíková <Irena.Pilikova(at)nkp.cz>, Téma: Převzato z tisku, Zdroj: Tiskové středisko ČBK, 24.8.06, K. Rózsová, Vydáno dne: 24. 08. 2006

Několik týdnů surfovala porota po internetu, aby ze 69 přihlášených webů mohla vybrat tři nejlepší farní stránky. Soutěž o nejlepší farní stránky vyhlásil Katolický týdeník a spolupracovaly Karmelitánské nakladatelství, magazín Christnet, Radio Proglas, Televize Noe, Tiskové středisko České biskupské konference a portál www.vira.cz .

Praha: Do soutěže přihlásili autoři 69 internetových farních stránek. Porotci hodnotili několik důležitých kritérií jako například strukturu stránek, aktivity farnosti, navigaci, čitelné písmo, jednotný vzhled, svědectví víry, pastorační přínos nebo zapojení uživatelů do obsahu.

Klání vyprovokovalo další farnosti, aby založily své stránky nebo je ještě zdokonalily. Pastorační středisko Arcibiskupství pražského se dokonce rozhodlo vydat tiskem kompletní hodnocení a využít výsledky soutěže pro metodickou příručku pro webmastery.

"Byl to dobrý nápad připravit takové klání. Je dobře, že se při jeho pořádání sdružili partneři, které spojuje zájem o šíření křesťanství," pochvaloval si biskup František Radkovský, který má v rámci České biskupské konference na starosti informační technologie.

Vítězem soutěže se stal web farnosti Neposkvrněného početí Panny Marie v Praze-Strašnicích. Autoři byli oceněni 5.000 korunami na nákup softwaru nebo hardwaru.
Druhé místo obsadily stránky farnosti sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích. Brňané obdrželi 2.000 korun na nákup softwaru nebo hardwaru a knihy z nakladatelství Sursum.
Třetí pozici získal portál farnosti sv. Terezie od Dítěte Ježíše v Praze-Kobylisích. Tvůrci dostali knihy od Karmelitánského nakladatelství.


Hodnocené stránky byly všeobecně příjemným překvapením. Proto se Karmelitánské nakladatelství rozhodlo věnovat knihy všem účastníkům souboje.

(Pozn autora: bronzová pozice z 69 účastníků je skvělá, ne? Jen se mi zdá nějak nepoměrný systém rozdílení cen, když 3. místo je honorováno stejně, jako přídavek 1. a 2. místu. Ale asi je třeba si vybavit podobenství o dělnících na vinici a nesrovnávat a nezávidět, že?