Bosco   ZPRAVODAJ
  1. Informace o stavu sdružení
  2. Formační záležitosti
  3. Organizační záležitosti
  4. Různé
  5. Ohlasy nad tím, co se kde stalo
  6. Osobní zprávy
  7. Úmysl modlitby
  8. Zprávy ze sal. rodiny (SDB, SHM, tisk)
  9. Příloha č.1,
  10. Kalendář, tyráž
***Nenechte si ujít II. Dny salesiánské spirituality v Koclířově!
***Přihlašujte se na termíny exercicií. Připomínáme možnost účasti na exerciciích slovenských přátel.
***Letošní provinciální pouť bude spojena s oslavou 25. výročí prvních slibů ACS.
***Najdeme nové předplatitele časopisu Nezbeda?
***V souvislosti s 20. výročím prvních slibů FMA v České republice si připomeňme život sv. Dominiky Mazzarellové (přečtěte si jej v příloze č.1).
Není větší škody než ztracený čas. Jak využijeme letos ten postní?

Drazí spolupracovníci,
máme za sebou jubilejní rok a též už kus letošního prvního roku nového tisíciletí. Bylo by škoda, kdybychom v tomto novém roce nevyužili milostí získaných v minulém jubilejním roce. Tuto návaznost předpokládá i letošní heslo našeho hlavního představeného, jehož komentář v českém překladu už koluje po naší provincii a zájemcům by měl být dostupný.
V komentáři k heslu, Don Vecchi vybízí k oživení misijního ducha, tzn. k oživení evangelia, které by mělo proniknout do všech oblastí života všech lidí. Jde o hledání nového modelu lidství v pluralistickém světě XXI. století. Pro Salesiánskou rodinu je to výzva vyplývající z preventivního systému - pracovat na spáse, chápané jako vykoupení uskutečněné v čase a dovršené na věčnosti. Čili přispívat k uskutečnění Don Boskova: "Chci, abyste byli šťastni nyní i navždy".
Vzorem a inspirací k uskutečnění hesla nám může být návštěva Marie u Alžběty. Maria přichází sloužit a přináší s sebou Krista, který je sice ještě skrytý, ale již naplňuje zaslíbení smlouvy a přináší radost.
Snažme se formovat sebe i druhé, v duchu tohoto misijního zaujetí a v tomto duchu též přistupujme ke všem letošním apoštolátním aktivitám.
Všechny vás zdraví
Jožka Kopecký
Milí přátelé,
V posledním Zpravodaji jste dostali takový sborníček z naší konference "Salesiánští spolupracovníci v občanské společnosti". Byli bychom rádi, kdyby jste si jej vzali, podívali se na něj a zamysleli. Určitě některá myšlenka vás osloví či podnítí k následování či k realizaci jak ve vašem společenství nebo ve vašem životě.
Rádi bychom se vrátili k myšlence jak chápat "normálnost" spolupracovníků v životě i v naší společnosti (viz s. 5).
Čteme si encykliku Evangelium vitae neboli Radostná zvěst o životě, kde náš papež rozebírá porušení Božího příkazu "nezabiješ", a jaké to má důsledky pro člověka dnešní doby, pro společnost.
Papež vyhlašuje, že život každého člověka je posvátný a dobrý, od samotného počátku až do naprostého konce, a každá lidská bytost má být chráněna. Vybízí všechny, zejména věřící k úctě a ochraně těch slabých, ať už jsou to nenarozené děti, postižení, opuštění, staří lidé, nemocní. Tento život potřebuje více péče a ohleduplnosti, a je tedy často lidmi považován za neužitečný, zátěž, a tudíž je odmítán. Tato neúcta, pohrdání se projevuje v počátcích zejména v rodině.
Jan Pavel II. si přeje, aby rodiny uprostřed nesnází a ohrožení byly zachovány jako "svatyně života".
Jsme rádi, že mnozí z vás se nebojí vybočit z toho "normálu" společnosti, že jste ochotni něco obětovat a hodně toho dávat: Dětem lásku a péči, které jste si k sobě vzali nebo které jste přijali, i když to někdy bylo těžké. Někteří z vás doprovázeli a opatrovali své rodiče na posledním úseku života a ví kolik to stálo někdy pokory, trpělivosti a lásky.
Papež nás vyzývá v této encyklice: Chraň a opatruj, miluj a zachovávej život, život každého člověka!
Máme radost, když vidíme takový pořad v televizi, na kterém se podílí i spolupracovníci, kde se ukazuje úcta k lidskému životu, hodnota každého člověka.
Respektování práva na život každého člověka - od početí až do jeho přirozené smrti - je jedním z pilířů, na kterém spočívají základy občanské společnosti. Takže jen tak dále, ukazujme všem co je pro nás prvořadé, nebojme se vyčnívat či vybočovat, radikálně rozlišovat dobro a zlo. Když my se budeme zasazovat o hodnotu každého lidského života, tak tím přispíváme i do naší společnosti, k její stabilitě i kvalitě.
Tedy přejeme vám i nám: Buďme těmito "svatyněmi života"!
V prosinci a lednu se s námi rozloučili spolupracovníci Jožka Janota a Jindřiška Holnová. Vzpomeňme na ně i jejich rodiny v modlitbě a pomáhejme jim.
Všechny vás moc zdraví
Jana a Pavel Dvořákovi

1. Informace o stavu sdružení salesiánských spolupracovníků

Zpět nahoru na obsah.
1.1. II. DNY SALESIÁNSKÉ SPIRITUALITY
Vážení přátelé,
opět zveme členy Salesiánské rodiny na společné víkendové setkání, během kterého máme možnost:
Setkání se uskuteční ve dnech 20. - 22. dubna 2001 ve středisku Českomoravské Fatimy v Koclířově u Svitav.
pátek 20.4.v podvečerních hodinách příjezd, ubytování, seznámení s hosty
sobota 21.4.přednášky, diskuse ve skupinách, mše svatá, společný zábavný večer
Přednášky povedou Maria Ester Posada FMA a Pavel Čáp SDB
neděle 22.4.shrnutí, mše svatá, zakončení společným obědem
Pro děti a mládež se plánuje alternativní program. Pro mladší a starší děti hry a zábava, pro mládež duchovní obnova a zábava.
Bude záležet na počtu a věkovém složení přihlášených.
Cena za pobyt v sobě zahrnuje ubytování a stravování od páteční večeře po nedělní oběd (včetně).
Rodinám, kteří se zúčastní se třemi nebo více dětmi bude poskytnuta sleva.
Jako již tradičně nás během setkání bude provázet vlastní hudební těleso, proto nezapomeňte doma své hudební nástroje!
!!A teď nejdůležitější informace!!
Přihlášky zasílejte nejpozději do 15. března 2001 na adresu:
Marian Cúth,   tel. 0206/686 727,   Čtvercová 881,   mobil 0604/430 519,   277 11 Neratovicee-mail: cuthovi@volny.cz
Moc vás prosíme o dodržení termínu. Jednak proto, že počet míst je omezen a pak proto, že nám tím nesmírně usnadníte práci a organizaci. Předem díky.
Přihlášeným účastníkům budou začátkem dubna rozeslány podrobnější informace.
Za přípravný tým se na setkání s vámi těší
Zdeňka Kůsová FMA

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - zde oddělte - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Příhláška na "Dny salesiánské spirituality"
Koclířov, 20. - 22.4. 2001
Dospělí Děti
JménoPříjmeníJménověkrodné číslo
     
     
     
     
     
Kontaktní adresa:...........................................................................PSČ..................
Telefon: .....................................  Podpis: .....................

Dodatek provinciální rady ACS:
Vy, kdo jste se zúčastnili této akce před dvěma roky, máte určitě dosud v paměti její průběh a přínos. Vzájemné poznání a sblížení různých větví salesiánské rodiny se tam opravdu stalo skutečností. Jistě se rádi zúčastníte i podruhé. A vy, kteří jste se minule zúčastnit nemohli, přijeďte letos! Stojí to za to!

1.2. "Kdo vězí v minulosti, ztrácí jedno oko, ale kdo na minulost zapomíná, ztrácí obě!"
(Ruské přísloví)
Aby se nám toto nestalo, měli bychom se o historii ACS u nás zajímat. Letos je k tomu zvlášť dobrá příležitost: 25. výročí od prvních slibů ACS. Kromě článků do křesťanského i jiného tisku chystáme vzpomínkový program a oslavu v odpoledních hodinách na provinciální pouti v Brně-Žabovřeskách. Budou pozváni i kamarádi ze Slovenska.
A když už se řídíme moudrými příslovími, vezmeme si také příklad z dobrých nápadů jiných větví salesiánské rodiny. Konkrétně napodobíme FMA, které oslavily své loňské výročí novénou k Panně Marii. My bychom rádi zaměřili letošní novénu k Panně Marii Pomocnici k našemu výročí. Její duchovní náplň chystá P. J. Kopecký st. Těšme se!

1.3. Jako každoročně vyhlašuje i letos provinciální rada soutěž o apoštolátní projekt roku 2001.
Dotace od provinciální rady na vítězný projekt je opět 20 000 Kč.

1.4. Upozorňujeme s předstihem členy místních rad, že 16. června 2001 proběhne tradiční - (i když po delším časovém intervalu než bylo obvyklé) - setkání místních rad s provinciální radou. Tématy k diskusi budou např. získávání nových povolání, obnovení nadšení pro povolání u služebně starších ACS, zodpovědnost místních rádců, atd. Čekáme i na vaše podněty.

2. Formační záležitosti

Zpět nahoru na obsah.
2.1. P. J. Kopecký upozorňuje že:
  1. Na malou teologii se na nabídku přihlásilo zatím 9 zájemců, pokud jste se dosud neozvali, dejte prosím vědět Hele Mrázkové na zmrazek@volny.cz nebo na telefon: 02/839 111 06. Optimální počet by byl tak 12 - 15 studentů. Pokud by si někdo chtěl vzít na starost organizaci malé teologie na Moravě, prosím nabídněte své služby.
  2. Při salesiánské provincii v Kobylisích existuje pod vedením P. Michala Kaplánka "Kancelář pro pastoraci mládeže". Je zde možno získat informace o mnoha akcích, týkajících se mladých, a to jak o programech pro mladé, tak pro jejich vychovatele. Informace podává pí Jana Motlová na tel. 83029 228, 83029 229.
  3. V létě bude na Vidči v týdnu od 20.7. do 27.7.2001 připraven program pro mladé od 18 let, který by jim měl usnadnit volbu povolání. Také budou k dispozici znalosti o náboženství a fungující salesiánské společenství. Prostě dobré věci pro život. Pokud by se někdo rád zúčastnil, ozvěte se P. J. Kopeckému do Kobylis, budete vítáni.

2.2. Na doporučení místního společenství Praha - Dolní Počernice provinciální rada schválila ke spolupracovnickým slibům Martinu a Romana Mončekovy z Prahy.
(osobní formátoři Irena a Jiří Mácovi z Prahy)

2.3. Doplnění k formačnímu plánu, který jste obdrželi s minulým Zpravodajem: uvedený pramen Rozmlouvej s Otcem od D. Juana Vecchi v kapitole 2 Apoštolátní úsilí lze nalézt v časopise Salesiánská rodina číslo 5 z roku 1999.


3. Organizační záležitosti

Zpět nahoru na obsah.
3.1. EXERCICIE 2001
3.1.1 Drazí přátelé, milá Rado!
Přečetli jsme si ve Zpravodaji č.56 z 16.10.2000 v bodě 3.1.1. Exercicie Rok 2000, že se zvažuje možnost pořádat exercicie pro přátele sales. rodiny a velmi to podporujeme (v případě, že budou mít bratři salesiáni ještě volnou kapacitu pro tuto akci).
Naopak se nám nezdá nejlepší, nabídnout ACS exercicie i nespolupracovníkům, byť by byli seznámeni s tím, co je čeká. Několikrát jsme se zúčastnili cvíček, kde tito přátelé byli a vždy to značně narušovalo a zdržovalo běh exercicií. I když teoreticky vědí, o co jde, mnoha věcem nerozumějí, nemluví "stejnou řečí". Nehledě na to, že naše cvíčka navazují na celoroční formační plán, o kterém nemají tito lidé ani tušení. Zdá se nám také dost nezodpovědné, zneužívat ochoty bratrů salesiánů, kteří mimo své hlavní poslání (doprovázet mládež) věnují navíc svůj čas našemu duchovnímu servisu. Zvláště, když je dnes dost možností jiných duch. cvičení v Čechách i na Moravě (viz téměř stálé nabídky v Katolickém týdeníku). Chápeme některé spolupracovníky, že chtějí svým přátelům poskytnout hluboký duch. zážitek nebo vzbudit jejich zájem o ACS, ale tento způsob seznamování se spolupracovníky nám nepřipadá nejlepší. Mnozí s velkou námahou opouštějí na ty 4 dny zaměstnání nebo početnou rodinu, a je jistě i pro ně velká škoda, když spoustu času zabere vysvětlování "informací dychtivým nadšencům".
To je náš názor, nemusíte s ním souhlasit, ale prosíme, přijměte ho.
S pozdravem vaši Zdislava a Jarda Podvalovi
Vyjádření provinciální rady:
Tento názor a zkušenost nejsou ojedinělé, proto provinciální rada sděluje:
Exercicie jsou určeny pro členy ACS, pro osoby v aspirantátu a dále pro osoby v různém stupni formace, které jsou nakontaktovány na některé místní společenství a mají zájem stát se členy ACS. Nejsou určeny pro přátele salesiánské rodiny.

3.1.2 A nyní k organizaci: ČTĚTE POZORNĚ!!
!!!Sekretáři místních rad pošlou do 31. 3. 2001 Janu Macounovi (adresa na zadní straně Zpravodaje) termíny - i náhradní, na které se hlásí členové jejich místního společenství!!! Prokažte ohleduplnost k organizátorům a dodržte termín!
b) Kvůli odstranění nebo aspoň omezení organizačních zmatků a určité nezodpovědnosti účastníků přijala letos provinciální rada tato opatření:
ba) Každý ředitel jednotlivých termínů exercicií je povinen zaslat 3 TÝDNY PŘED ZAČÁTKEM EXERCICIÍ dispozice k duchovním cvičením všem účastníkům termínu, který vede !
bb) Účastníci jakýmkoliv způsobem (písemně, telefonicky, e-mailem) potvrdí závazně svou účast! Jinak se s jejich účastí nepočítá!

Čí-sloTer-míndoMístocelk. počclk kojExercitátorŘeditelpořadatelcenaPoznámka
1. 9.5.13.5.2001Kostelní Vydří18 P.E.MatušůOvečkovi1030600,- Kč 
2. 30.5.3.6.2001Hodoňovice18 P.L.HubáčekŽídkovi7040??? 
3. 6.6.10.6.2001Stará Voda u Bruntálu232P.V.Sivek???701050/noc+jídlo 
4. 13.6.17.6.2001Hroznová Lhota201P.J.Žaluda???6020??? 
5. 13.6.17.6.2001kapuc. klášter Pha, Loretánské nám302P.J.GacíkJ.Boštík1020750,- Kčvše včetně stravy
6. 20.6.24.6.2001Jánské Lázně362???Bechyňákovi1040270/den 
7. 20.6.24.6.2001Smečno181P.E.MatušůJanžurovi1010800,- Kč 
8. 22.6.26.6.2001Fryšták263???Gerikovi7050200/denplná penze
9. 2.7.6.7.2001Příchovice200P.V.MálekMacounovi1030 pozor Po-Pá
10. 4.7.8.7.2001Pačlavice20 ???Tomigovi7030??? 
11. 11.7.15.7.2001Jaroměřice nad Rokytnou201P.J.DaněkDvořákovi6050 Dvořákovi ze Sokolnic
12. 11.7.15.7.2001Lipiny201P.E.MatušůŠárkovi1030??? 
13. 11.7.15.7.2001Tehov193P.J.StuchlíkMartínkovi2010??? 
14. 18.7.22.7.2001Hradec Králové-Kukleny182???Malí5110??? 
15. 25.7.29.7.2001Čučice22 P.P.Baran???6040???téma bude patrně jiné než je stanoveno
16. 25.7.29.7.2001Klášterecká Jeseň161P.J.TrochtaMaršíkovi3030??? 
17. 1.8.5.8.2001Rychnov nad Kněžnou201P. Ladislav Vik Barabášovi501045,-- Kč/noc s vlastním spacákem 60,-- Kč/noc bez ubytování je ve dvoulůžkových pokojích
18. 15.8.19.8.2001Velké Karlovice20 ???Podešvovi7020cena bude upřesněna 
19. 15.8.19.8.2001Sobotín u Šumperku241??????701060/noc+jídlo 
20. 22.8.26.8.2001Stará Voda211???Neusserovi7040200+ strava 
21. 5.9.9.9.2001cisterciácký klášter Osek u Teplic200P.J. Ihnát SDBMarie a Milan Pekárkovi (Teplice)4011lidová 150,-Kč/os/dendvojlůžkové pokoje
22. 11.9.16.9.2001kapucínský klášter Praha12 Andrea FragaIrena Pilíková asi 700,- 
23. 12.9.16.9.2001Budislav -Borek15 P.Jar.KopeckýAndrlovi5010200,- 
24. 23.9.30.9.2001Poutní dům na Hoře Matky Boží Králíky30 P.J.Kopecký st.K+K Novotní1020cca 1100,-Kčcelotýd. DC, cena bude upřesněna
25. 26.9.30.9.2001Kostelní Vydří20 P.J.VeselýJan Nečas6041600,- Kč 
26. 22.8.26.8.2001sv. Jan u Telče12 P.Z.JančaříkPodvaloviSeverII??? 
Poznámky:
a) Termín č. 22 není pořádán ACS, ale fraternitou FCSMN, která nabízí část svých míst (12) členům ACS. To znamená, že se exercicií zúčastní i lidé spojení s fraternitou, kteří nejsou spolupracovníky. Program je více zaměřen na modlitbu a kontemplaci. Je také o den delší než je obvyklé. Bližší informace vám podá Jiřina Němcová, Rezlerova 272, 109 00 Praha 10, tel. 02/786 00 30.
b) Po loňské povzbudivé zkušenosti je letos opět pořádán jeden celotýdenní termín - č. 24.

3.1.3 PŘIPOMÍNKA
V minulém Zpravodaji vyšla tabulka s termíny exercicií slovenských spolupracovníků. Dosud se nikdo nepřihlásil. Byla by velká škoda této příležitosti k vzájemnému kontaktu nevyužít!! Zájemci hlaste se urychleně Pavlu Dvořákovi!

3.1.4 A zde máte k dispozici úvahy P. Jožky Kopeckého st. k letošnímu tématu duchovních cvičení:

Název: DUCHOVNÍ CVIČENÍ ACS 2001

Téma: "Kristus je darem pro všechny. Jako ovoce jubilejního roku, obnovujeme misijního ducha a misijní solidaritu."

1. Jubileum Kristova příchodu na svět
1.1. Kristovo poslání kněžské
Kristova vykupitelská oběť na kříži za celý svět
1.2. Kristovo poslání učitelské
Kristovo veřejné působení, jeho hlásání radostné zvěsti všemu lidu, specielní formace apoštolů
1.3. Kristovo poslání pastýřské
Kristův soucit s trpícími a chudými, jeho pochopení pro malé, bloudící a hledající
1.4. Kristova přítomnost v eucharistii, v církvi a v Radostné zvěsti evangelia
Kristus zpřítomňuje v eucharistii svou oběť na kříži a zůstává stále, až do konce věků přítomen. Je stále přítomen též ve svém mystickém těle - církvi a ve svém slově.

2. Salesiánské misijní poslání ve vlastní rodině, ve vlastním společenství ACS a v Sal. rodině.
2.1. Manželé a rodiče plní své poslání kněžské, učitelské a pastýřské mezi sebou a ve vlastní rodině a také ve spolupracovnickém společenství místním i provinciálním, vzájemným odpouštěním a smiřováním, výchovou, příkladem, slovem, službou. Výchova dobrých křesťanů. Využití preventivního systému D.B., Výchova k pravé svobodě. Výchova a doprovázení při hledání a realizaci životního povolání (manželství, zasvěcený život). Vzájemná formace a apoštolátní spolupráce všech složek Sal. rodiny.
3. Salesiánské misijní poslání a solidarita v církvi
3.1. Spolupracovníci se angažují ve své diecési a ve vlastní farnosti, hlavně zapojením do pastorace dětí, mládeže, snoubenců, manželů, rodin, vedením různých společenství, katechezí, ve sdělovacích prostředcích, atd.
4. Salesiánské misijní poslání a solidarita ve světě
4.1. Spolupracovníci evangelisují ve světském prostředí v němž žijí: svým příkladem, postojem k druhým lidem, k práci, svými křesťanskými názory, angažovaností v oblasti sociální, hospodářské, politické, kulturní. Výchova poctivých občanů.
4.2. Spolupracovníci podporují misie. Modlitbou, pracovní a ekonomickou výpomocí. Naše provincie je zaměřena hlavně na naše misie v Bulharsku a v Indii (P.Med).
5. Misie a Panna Maria
5.1. Ikona návštěvy P. Marie u Alžběty - inspirace misijní myšlenky letošního hesla. P. Maria přináší Ježíše a přichází sloužit. Vzájemná radost ze setkání a chvála Boží velikosti, moci a lásky, jako prožitek víry, darovaný Duchem svatým. Magnifikat vyjadřuje zkušenost Marie i celého lidstva.
5.2. Jsme vybízeni k radikalizaci lásky, jako plodu jubilea, oslavujícího Vtělení Boží lásky. Zvěstujeme-li Pána, jsme jako Maria nesoucí Boha.

Literatura
  1. J.E. Vecchi: Heslo 2001 (komentář)
  2. 23. G.K.: Výchova mládeže k víře
  3. 24. G.K.: Salesiáni a laici
  4. Carta della missione
  5. Sny Dona Boska (misijni sen)
  6. Pavel VI.:Evangelii nuntiandi
  7. Jan Pavel II.: Redemptoris missio
  8. Dekret 2.vat. konc.: Ad Gentes
  9. Jan Pavel II.: Christifideles laici
  10. Jan Pavel II.: Familiaris consortio
  11. F. Planner: Misijní činnost církve

3.2. V říjnu vyjde aktualizovaný adresář a sice jako adresář celé salesiánské rodiny. V této souvislosti znovu apelujeme na místní rádce, aby aktualizovali kontakty na členy svých místních společenství. Chystá se rovněž založení archivu ACS, který by byl uložen společně s archivem SDB v Praze-Kobylisích. To vyžaduje z místních společenství také informace o zemřelých členech ACS i o těch, kteří se s ACS rozloučili a zvolili po zvážení jinou životní cestu.
3.3. Nová Pravidla jsou už vytisknuta. Cena je 35 Kč/ks. Místní společenství zaplatí svým provinciálním rádcům do 31.3.2001 počet kusů Pravidel, který si objednala. Provinciální rádci jim Pravidla doručí po 31.3. do místních společenství.
3.4. U členů provinciální rady si můžete vyzvednout k rozmnožení List hlavního představeného D. J. Vecchi k tématu povolání s názvem "Teď je ten čas příhodný". Jinak je k dispozici také u P. Františka Blahy.
3.5. Zpravodaj: pozor další změna! Distribuci Zpravodaje po Sedláčkových přebírá od února 2001 místní společenství Praha - sever II pod vedením Heleny Mrázkové.
3.6. Honza Macoun prosí, abyste dopisy a emaily, které mu posíláte, označili informací, k čemu je jejich obsah vlastně určen. Např.: "do Zpravodaje", "změna adresy", "vstup do aspirantátu" apod. Někdy je těžké rozeznat co kam patří. A protože Honza spravuje těch bází a agend více, můžeme mu tímto označením velmi usnadnit práci.
V této souvislosti prosím přijměte omluvu redakce, že nám "šotek" přihodil na zadní stranu minulého Zpravodaje ještě jméno bývalého správce bází.
3.7.
3.7.1 Zaznívají názory, že salesiánská rodina a zejména ACS by se měli více prezentovat a tím i "zviditelnit" ve společnosti. Např. ohlašovat své akce nejen ve Zpravodaji, ale i v jiném tisku a médiích. Je vhodné prezentovat se na farních a místních úrovních, aby veřejnost viděla i tuto tvář církve, nejen tu, která je jí většinou médií předkládána.
Provinciální rada proto také chystá vydání informačního letáku o ACS.
3.7.2 Znovu připomínáme: pište o místních společenstvích na naše webové stránky. Posílat tam lze i výběry z časopisů jako jsou např. "Ozvěny z oratoře" z CSM Havířově aj.
3.7.3 Všichni, kdo víte o nějaké akci nebo účinkování spolupracovníka či salesiána v médiích, dávejte to vědět ostatním!
3.8. Časopis Nezbeda
Vzhledem k tomu, že dosavadní předplatitelé Nezbedy již odrostli, klesl jejich počet. Vydávání tohoto časopisu chápeme jako jeden z mála našich společných apoštolátů. Proto by bylo velmi vhodné, abychom získali předplatitele nové. Je dobré zkusit s časopisem seznámit zejména děti při výuce náboženství (katecheté) a ve školách vůbec. Někteří lékaři časopis dávají k dispozici i ve svých čekárnách. Na další způsoby přijdete jistě sami.
3.9. Podblanicko na Webu
Pokud máte zájem vědět více o Podblanicku, najdete nás na Internetu na stránce www.mujweb.cz/instituce/podblanicko, případně můžete zaslat mail na adresu podblanicko@atlas.cz, nebo přímo na mne honza@vlasimoa.cz
Honza Dufala Podblanicko


4. Různé

Zpět nahoru na obsah.
4.1. Nastal večer a Ježíš řekl: "Přeplavme se na druhý břeh."
Asi již všichni víte, že v prosinci a lednu odešli dva naši kamarádi. Věříme, že nás čekají na tom "druhém břehu" v nebi.
Pavel Dvořák na pohřbu připomněl: "Na cvičení šťastné smrti se na doporučení Dona Boska modlíme vždy za toho, kdo první z nás zemře. Doufáme, že tyto modlitby se nyní zúročily. Don Bosko také říkal: "Čekám vás všechny v nebi." Věříme, že Josef i Jindřiška už se s ním setkali. Děkujeme jim za všechno, co pro nás dělali. A jejich rodinám přejeme hodně sil a důvěry v Boží pomoc. Pomoc nabízíme i my."

foto Jožky Janoty
Milí přátelé,
asi již všichni víte, že koncem minulého roku zemřel náš kamarád ze společenství Zlín-Otrokovice Jožka Janota. Každý z nás by mohl popsat mnoho stránek, které by ukazovaly na to, že Joe byl tím, který mezi nás přinášel optimismus, radost a pohodu a také zdravý nadhled a nevyčerpatelný elán. O jeho činnosti jste se už také mnoho dočetli v Nezbedovi a posledním čísle Salesiánské rodiny. A tak mi promiňte, že právě já se s vámi chci podělit o naše předposlední setkání, které také dokresluje jeho "široký záběr".
V neděli jsem prodával v kostele v Otrokovicích knihy. Když přišel Josef, neslo se celou halou: "Nazdar ... atd ... kde máš Nezbedu?!" Snažil jsem se něco "vtipně" odpovědět, nicméně jsem se docela zastyděl, že mě také nenapadlo zařadit Nezbedu do prodejního sortimentu. To jsem bezodkladně chtěl napravit, takže v úterý na to jsem přebíral balík Nezbedů. K mému smutku však spolu se zprávou, že Jožka zemřel.
Doufám, že naše poslední setkání - dá-li Bůh - bude věčné, a že spolu konečně ten doutník vykouříme! (A nabídneme také všem spolupracovníkům!)
Pavel Popelka

foto Jindřišce Holnové
Dne 21. ledna 2001 byla povolána Bohem do života, který nekončí paní JINDŘIŠKA HOLNOVÁ ve věku 43 let.
Svůj život naplňovala láskou ke své rodině a obětavou prací.
Rozloučili jsme se s ní při mši svaté v pátek 26. ledna 2001 v 11 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze 8 - Karlíně.
Pak její tělo bylo uloženo do země na hřbitově v Hlubočepích, kde bude očekávat slavné vzkříšení.
Ing. Karel Holna, manžel
Pár slov o Jindřišce Holnové.
Jindřiška se narodila 30. června 1957 v dnešním Zlíně. Brzy se s rodiči přestěhovala do Kralup nad Vltavou. Do Prahy přišla po maturitě, aby tu studovala na Zdravotní škole obor rtg, laborantka. Po absolvování pracovala v Nemocnici Pod Petřínem, kde byl také zaměstnán můj tatínek. Ten ji přivedl do kostela sv. Josefa na Malé Straně, kde pak vypomáhala jako varhanice a zpívala ve sboru "Malostranských Usedlíků". Tam jsme se spolu poznaly a spřátelily, tam poznala i Káju, se kterým se 16.11.1984 vzali. Za rok se jim narodila Kristýnka, za další 2 roky Klárka. Když byl Klárce 1 rok, Jindřiška vážně onemocněla. Po několika operacích a chemoterapii se s pomocí Boží uzdravila. Za pár let, když se její uzdravení stabilizovalo, přijali s Kájou do své rodiny malého Honzíka, postiženého mozkovou obrnou. Jindřiška se už do svého původního zaměstnání nevrátila a plně se věnovala rodině, zejména Honzíkovi. Tou dobou už bydleli v Karlíně, a tak měli blízko k sestrám do Vítkovy ulice i do Kobylis ke sv. Terezičce. A protože to byla i blízkost srdce, zapojili se s Kájou do formačního společenství Moravcových a 6.11.1994 skládali slib jako Salesiánští spolupracovníci. Stali se členy místního společenství Praha - sever, později - sever II.
Poslední asi 2 roky Jindřiška také pracovala jako finanční poradkyně s Petrem Bechyňákem. Hodně jí to bavilo a dobře jí to šlo. Ale pak přišly zdravotní potíže a během několika týdnů bylo jasné, že se znovu probudilo staré onemocnění. Operovat zasažená játra nebylo možné a vzhledem k celkové slabosti, nešlo ani pokračovat v započaté chemoterapii. Jindřiška si to všechno uvědomovala, ale nikdy si neztěžovala. Přijala Boží vůli, i když to bylo určitě moc a moc těžké. S radostí přijímala svátostného Ježíše a čerpala u něj posilu, i pro chvíli poslední.
Zdislava Podvalová
*** Milí přátelé,
někteří z vás se dozvěděli díky internetovým linkám o možnosti pomoci Holnovým v jejich těžké životní situaci finančním příspěvkem. Všem vám, kteří jste mohli přispět velmi děkujeme. "Poslední kytička pro Jindru" obsahovala Váš dar 41.740 českých korun. Za všechny dárce a jejich rodiny bude s poděkováním sloužena mše sv. v pátek 9. března v Praze-Kobylisích. Ještě děkujeme všem, kteří jste přispěli jinou pomocí v době nemoci Jindry, za všechny modlitby, účast na pohřbu a zájem, Pavlovi Marešovi za ochotu Jindru přijmout u sebe na oddělení a snaze pomoci. Kéž vám všem Bůh odplatí.
Za společenství, kam Holnovi patří, Hela Mrázková
4.2. Úmrtí britského studenta Bartoloměje Wreha
Britský sekretář provinciální rady P. Patrick Sherlock prosí, abychom vzpomněli v našich modlitbách na salesiána Bartoloměje Wreha, který tragicky zahynul o nedělním ránu 14. ledna při autonehodě v liberijské Monrovii. Měl teprve 27 let a byl nejmladším salesiánem britské provincie. (Velká Británie měla před rokem pouze čtyři spolubratry s časnými sliby!) První sliby složil teprve před dvěma lety. Studoval v tanzanijském Moshi, tedy v provincii Afrika - Východ. Nyní byl prvním rokem na asistenci v Monrovii, kde se nalézá komunita, patřící pod britskou provincii. Ve voze s ním bylo zraněno pět dětí, z toho jedno vážně. Ředitel domu v Monrovii P. Joseph Glackin a všichni spolubratři v Liberii jsou hluboce zasaženi, a proto i oni potřebují naše modlitby v tomto těžkém čase.

4.3. Centrum pro rodinu Liberec
Manželská setkání 2001
Stráž pod Ralskem 30. června - 7. července
Milí přátelé,
posíláme Vám srdečné pozdravy spolu s propozicemi k letnímu kursu Manželských setkání. Prosíme, abyste si materiál pozorně přečetli a dodrželi zde uvedené termíny.
Teď již k samotnému kursu:
Kdy:30. června - 7. července 2001
Kde:Penzion Novák+Štern, U jezera Horka,
Máchova 3, 471 27 Stráž pod Ralskem, nedaleko České Lípy
Příjezd: 30. června 2001 mezi 9 - 11 hodinou
Ukončení:7. července dopoledne
Podmínka účastispolečná, dobrovolná účast obou manželů (kurs není vhodný pro osoby závislé na alkoholu, drogách ani pro duševně nemocné).
Místo
konání:
penzion se nachází na okraji obce a je umístěn na břehu jezera vedle pláže, les za domem.
Ubytovánív třílůžkových pokojích s vlastním WC a koupelnou,
Stravování3 krát denně
Dětibudou mít zajištěn vlastní program a péči v době přednášek a práce ve skupinách (3,5 hodiny dopoledne a 3,5 hodiny odpoledne). Přesto Vás prosíme, abyste dobře zvážili účast svých dětí na kursu a rozhodně s sebou nebrali ty, kterým působí problémy kolektiv nebo odloučení od rodičů! Na základě zkušeností z minulých let bývají občas potíže s dětmi ve věku od 2 do 4 let. Dítě v kočárku bude mít každé svého pečovatele, ostatní děti budou rozděleny podle věku do skupin. Pro děti 0-5 let lze po dohodě dokoupit stravu.
Ceny
Dospělý
Dítě 0-5 let (bez stravy)
Dítě 5-10 let
Dítě 10-13 let
Základní
2.200,- Kč / týden
500,- Kč / týden
1.200,- Kč / týden
1.300,- Kč / týden
Dobrovolné
2.500,- Kč / týden
800,- Kč / týden
1.500,- Kč / týden
1.500,- Kč / týden

Pokud to Vaše finanční situace dovoluje, prosíme Vás o zaplacení vyšší ceny. Rovněž jakékoli sponzorské dary jsou velmi vítané.
Účastnické poplatky je třeba uhradit do 30. 5. 2001 bankovním převodem nebo složenkou na účet číslo 215473593/0300. Jako variabilní symbol uveďte rodné číslo manžela.
Poznámky k platbě účastnických poplatků:
Pro některé z nás je zaplacení požadovaného poplatku z vlastních příjmů velmi obtížné. Z předchozích zkušeností Vám proto doporučujeme obrátit se podle možností se žádostí o příspěvek buďto na odborovou organizaci nebo odbor sociálních věcí, případně na Vašeho administrátora nebo farní radu. Žádost pro odborovou organizaci Vám na požádání zašleme.
Neostýchejte se využít těchto možností, informujte se co nejdříve!
Přihlášení, kteří včas zaplatí, obdrží cca 14 dní před kursem písemné informace s popisem cesty a závěrečnými pokyny.
Vzhledem k ucelenosti programu není vhodné dle zkušenosti absolvovat jen část kursu.
Je dobré věnovat během kursu co nejvíce času především svému partnerovi a proto Vám doporučujeme omezit počet dětí, které s Vámi pojedou.
Přihlášky zasílejte co nejdříve, nejpozději do 30. 4. 2001!
Po naplnění kursu (55 párů) budete informováni a evidováni jako náhradníci.
Těšíme se na setkání s Vámi na letním kursu.
Za Centrum pro rodinu Liberec
František a Iva Růžičkovi
Kontaktní adresy:
Přihlášky a informace:
Irena a Mirek Březinovi, Malátova 427, 460 01 Liberec 12
Tel.: 048/5120988, e-mail: brezina@ipl.cz
Hlavní organizátoři:
Iva a František Růžičkovi, Dukelských hrdinů 282, 417 42 Krupka
Tel.: 0417/852 315, e-mail: frantisek.ruzicka@mukrupka.cz
Manželská setkání jsou křesťanská iniciativa, usilující o obnovu, zlepšení a upevnění manželství a rodiny. Přišla k nám před více než 10 lety z Finska.
Náplní kursu jsou přednášky týkající se vzájemných vztahů muže a ženy v manželství doplněné o skupinovou práci. Ve skupinkách několika párů se společně zamýšlíme nad obsahem přednášek a poznatky se snažíme promítnout do naší současné životní situace. Vzájemně se obohacujeme o zkušenosti, sdílíme se s ostatními o úspěchy a neúspěchy a tímto způsobem si pomáháme řešit své konkrétní problémy. To vše v duchu modlitby a důvěry v Boží přítomnost a milost.
Obsahem přednášek jsou tato témata: Krize v manželství, Priority, Zdravé sebevědomí, Odpuštění, Rozdíly mezi mužem a ženou, Základy komunikace, Vzájemné porozumění, Vyjadřování pocitů, Naplňování potřeb, Pozornosti, Sexualita. Přednášejí manželské páry, které pomocí příkladů z vlastního života demonstrují, jak využít daných možností v praxi.
Tyto informace i přihlášku můžete zkopírovat a nabídnout přátelům.
Centrum pro rodinu Liberec30. 6. - 7. července 2000 Manželská setkání
Přihláška na kurs - vyplněním této přihlášky dáváme výslovný souhlas s použitím těchto osobních údajů pro potřeby a zajištění organizace letního kurzu v souladu s příslušným zákonem 101/2000 v platném znění.
Pozn.:Pokud si přejete mít na jmenovce během kurzu jiné jméno, kterým Vás mají ostatní oslovovat, (týká se zvláště malých dětí), uveďte ho za křestním jménem do závorky. Např.: Dobroslav (Slávek).
Přihlášku, která je na následující stránce, zašlete na adresu:
manželé Březinovi
Malátova 427, 460 01 Liberec 12
E-mail: brezina@ipl.cz, (tel. 048/5120988, do zam. 048/5131058)
4.4. Úspěšná softwarová firma v Praze přijme programátory.
O bližší informace si můžete napsat na zindulka@oksystem.cz nebo se podívat na www.oksystem.cz.
ftip

 mužžena
Příjmení  
Jméno  
Rodné číslo a číslo OP   
Adresa včetně PSČ  
Telefon domů  
Telefon do zaměstnání   
Vzdělání  
Povolání  
Příslušnost k církvi  
Datum svatby  
Popište svoji povahu


  
Stručně se vyjádřete
o svém manželství


  
Zájmy, koníčky
  
Jména, věk
a rodná čísla dětí,
které pravděpodobně
pojedou na kurs s vámi
  
Poznámky


  
Váš podpis


  

    ftip
Při vší úctě k tomu zvířeti - nemohl by si Váš pes nechat další sloky na ráno?


4.5. Spousta spolupracovníků zná Jiřinu Němcovou ze stránek Zpravodaje, pražští spolupracovníci, hlavně pak jejich děti, ji často vídají v akci na jejím pracovišti. Kdo to nevíte, Jiřka je lékařka přes křivé zuby a velice obětavě se stará o naše mláďata (a nejen o ně). Z hlav našich potomků a jejich bratránků, kteří jsou všichni jejími klienty, vzešel nápad vyfotit se s rovnátky v pusinkách a fotografií doktorku oblažit. O posledních vánocích navíc zplodili báseň, která ať je Jiřce poděkováním za všechny ty skoro už dospělé broučky, které zachránila včasným zásahem od králičích, štičích a jiných chrupů, se kterými by později měli potíže, a se kterými stále má a doufejme, že i nadále bude mít, spoustu trpělivosti. Teto Jiřino, díky!
Malotínovi
Jiřině
Ve všední den, ve svátek
plná pusa rovnátek.
Kalendář tak krutý je:
zítra ortodoncie!
Zrána vstávám vesele,
drátky v nohách postele.
V baťohu mi něco chrastí,  
přináší to spoustu strastí.

Za Nezbedu chci se schovat,  
"Další, prosím, nezdržovat!"
Jiřina se usmívá.
"Co nového?", vyzvídá.
Ale opět zvážní brzy,
"Nenosil jsi, to mě mrzí...".
Sestřička dvě lžíce hledá,
bytost na křesle je bledá.

Už mě drží za pysky,
budou nové otisky.
Z ordinace běžím kvapně,
než mi bude zase špatně.
Prázdniny či školní rok,
bez rovnátek ani krok.
4.6. Ahoj spolupracovníci,
konečně po dvou letech práce jsme 1. 1. 2001 otevřeli náš Soukromý dětský domov Markéta v Radhošti. Cesta byla trnitá a zapeklitá, mnoho věcí se v průběhu let změnilo, ale to co jsme chtěli - dát rodinu dětem, které z různých důvodů nemohou být ani v pěstounské péči ani v adopci, a přesto mají právo na rodinu, se nám podařilo.
Před vánocemi přišly první čtyři děti - sourozenci, kterých je celkem šest. Zbývající dvě jsou u otce, ačkoliv už měly podle soudního rozhodnutí být dávno u nás a odpovědní úředníci je nechtějí převést násilím.
Všechny čtyři se u nás dobře zabydlely, navázaly skvělé sourozenecké vztahy s dětmi, které už jsme měli a dělají nám radost svými pokroky. Jedna návštěva u nás doma nepoznala, že to nejsou "naše" děti. Bylo jim však divné, jak jsme zvládli mít tolik dětí tak rychle po sobě. Tyto děti se mají s čím vyrovnávat, jejich minulost nebyla růžová a už dnes musíme využívat odborníky na jejich bolístky.
I když se oficiálně nejedná o salesiánské dílo, přesto se tu od onoho salesiánského hodně odvíjí např. ve správní radě jsou spolupracovníci, koncepce je založená na preventivním systému a my toto dílo bereme jako náš hlavní apoštolát celé naší rodiny. Spolupracovníci se stali našimi hlavními poradci ať už ve výchově dětí, v ekonomice či v materiální pomoci. Využíváme i salesiány kněze, hlavně k duchovním účelům.
Všechny spolupracovníky chceme poprosit o modlitbu, protože není v lidské moci zvládnout vše, co tento projekt obnáší.
Vyrovnat se například s mezerami v zákonech je pro nás složité. Ačkoliv jsme od 1. 1. 2001 zařazeni do sítě škol a tudíž můžeme fungovat, státní dotace dostaneme až v září, protože rozpočet pro školská zařízení se dělá na školní rok. Ani na ministerstvu nenašli žádnou kličku, jak naši situaci vyřešit, a tak až do září si musíme peníze na obživu shánět, jak umíme. Zpětně nic nedostaneme.
Jako školské zařízení musíme odpovídat i hygienickým normám, což pro nás znamená zbudovat čističku odpadních vod, která by nás měla vyjít asi na 550 tis. korun.
Cítíme, že právě uzrála doba na to, sdělit všem, co děláme a tím i plníme slib námi daný některým spolupracovníkům, že do Zpravodaje napíšeme, až se rozjedeme.
Znovu chceme všechny spolupracovníky a nejen je, poprosit o to nejdůležitější a tím je modlitba.
Hana a Tomáš Ochovi
P.S. Máme nově e-mailovou adresu: och.tomas@quick.cz

4.7. VELIKONOČNÍ SVÁTKY V ŘÍMĚ V ROCE 2001 (11.4. - 19.4.2001)
Středa 11. dubna - Odjezd ze Zábřebu v 17 hod.
Noční přejezd přes Rakousko do Itálie.
Čtvrtek 12. dubna - Příjezd do Padovy/nebo Ferrary. Prohlídka historické části města s možností účasti na liturgických obřadech Zeleného čtvrtku ve večerních hodinách. Poté ubytování s noclehem.
Pátek 13. dubna - Po snídani odjezd do Říma se zastávkou v ORVIETU. Příjezd na VELEHRAD odpoledne. Navečer možnost účasti na velkopáteční liturgii v Lateránské bazilice (včetně účasti - pro zájemce - na prožití křížové cesty v Coloseu s účastí Sv.otce). Ubytování v poutním domě VELEHRAD.
Sobota 14. dubna - 17. dubna Pobyt v Římě v těchto dnech bude organizován s možností účasti na liturgii velikonočních obřadů (včetně každodenní ranní mše sv. v kapli ubytovacího zařízení), tak i s programem, který bude počítat s návštěvami římských památek - Andělský hrad a most, náměstí Navonna, Pantheon, Fontána di Trevi, památník Emanuela II., Benátské náměstí, Fórum Románum, Coloseum a další s průvodcem a s výjezdem do okolí Říma (např. Castel Sandolfo aj.). Lateránská bazilika, sv. Pavel za hradbami, sv. Maria Maggiore aj. s duchovním průvodcem.
Středa 18. dubna - odjezd z VELEHRADU po snídani do oblasti střední Itálie (např. Assisi). Večer odjezd přes italské a rakouské Alpy do České republiky.
Čtvrtek 19. dubna - Příjezd domů v odpoledních hodinách.
Cena zájezdu: 7 950,- Kč
V ceně je zahrnuta doprava autobusem s klimatizací, 6× nocleh, 5× polopenze, průvodce. V autobuse je možnost občerstvení (káva, čaj, polévka, pivo, limo, párky aj.).
Závazné přihlášky se složením 3 000,- Kč zálohy na adrese:
Josef Flašár, Obránců míru 4, Zábřeh - Raječek, tel. 0648/21434
Přesné pokyny obdrží každý účastník zájezdu 1 měsíc před odjezdem.
4.8. Chcete jet do Říma?
Pokud chcete jet s námi do Říma v termínu 1.-7. května, tak pro to musíte rychle něco udělat. Zbývá ještě několik volných míst a když je neobsadíte vy, tak je nabídneme věřícím z naší farnosti. Na pouti nás bude doprovázet P. Petr Piler. Podrobnosti najdete v minulém Zpravodaji č. 57 na straně 10.
Kontakt: Karel a Saša Kučovi, Neslovice 63, 664 16, tel. domů 0502/413184, E-mail: kuca@anete.cz, Saša práce: 0502/413499, Karel mobil: 0604/291 219.
Kdo zaváhá...
Karel a Saša Kučovi


5. Ohlasy nad tím, co se kde stalo

Zpět nahoru na obsah.
5.1. Cesta do Giare na Sicilii po měsíčním pobytu v Římě na Gerini. (3.1.2001)
Ráno vstávám před šestou. Všechno dobalit a v 7.40 musím být na nádraží. Cesta metrem trvá asi 20 minut. Nemohu najít vlak. Nevím koncovou stanici. Prožívám trochu nejistotu. Držel jsem se a snažil se nepodlehnout tlaku paniky. Pomohlo mi, že jsem věděl, že vlak přijíždí z Florencie. Toho jsem se držel. Nakonec jsem našel kolej, číslo vagónu a svoje místo. Vyjeli jsme z Říma trochu se zpožděním. Necítil jsem se moc dobře, protože na mě padla úzkost z neznámého a ráno jsem měl silné kafe a něco ala brambůrky a trochu havajského rumu. Obdivuji z vlaku Apeniny, ovocné sady. Líbí se mi, jak je využitý každý kousek půdy. Potom jsem zaspal a probudil jsem se až v Neapoli. Potom, co jsem odolal několika prodavačům nevím čeho a několika sběratelům drahocenných lír (těch lír nemám mnoho), tak jsem pozoroval panorama. Bylo zamračeno a někde pršelo. Prosvítalo však slunce a nad mořem - to byla fantastická podívaná. Snědl jsem oběd, který mi dobrý holič Moncy - jinak Ind, velice tmavý, student teologie - připravil na cestu a piji Fantu. Dočetl jsem knihu od mého milovaného Cenciniho - o integraci dobra a zla v komunitě -, kde se mi nejvíce líbilo, že v komunitě nikdy nebude komunikace, pokud se nebudou sdělovat vlastní slabosti a nedostatky. Mniši v kapitulní síni každý den sdělovali opatovi pochybení proti pravidlům. Vzpomněl jsem si na to, jak jsou děti rády, když se rodiče omluví nebo přiznají že chybili. Cencini má krásný chvalozpěv na komunitu.
To už se blížíme k Messinské úžině. Náš řiditel z Geriny - Řím, - když vyslovoval slovo Stretta, Úžina - tak se mu obličej rozzářil. Byl tam dva roky a měl kancelář s výhledem na Úžinu. Spolucestující jsou příjemní, teď mě chytila křeč, nějak mě to sezení nesvědčí. Včera jsem všechno pojistil, slíbili mi, že mě v 17.30 budou čekat na nádraží v Giarre. Don Buccellatto je nemocný. Doufám, že neumře a že Etna nezačne chrlit. Na Silvestra tam zachraňovali nějakou skupinu skautů, která se ztratila. Všechno jednou skončí a tak doufám, že i tato dlouhá cesta. Konečně Villa San Giovanni. Náš vlak nalodí a Traghetto nás převeze přes Úžinu do Mesiny. Nádherné počasí, krásný slunečný den. To je sicilská zima. Převoz proběhl hladce. Škoda, že jsem nevyužil možnosti jít nahoru na loď. Jsme na Messina centrale. Odjíždíme v 16.33. Za hodinu budu na místě. Stmívá se velice rychle. Vše pokrývají černé mraky. Vlak jede klidně, i já zachovávám klid a za krátkou dobu vystupuji. Nádraží bylo dost malé - zmíněný koadjutor čeká. Cesta v záři světel pod vrchol Etny byla jako cesta do nebe. Dům je dost veliký. Přivítal mě jeden kněz, který byl žákem pátera Homoly, oblíbeným žákem. Vzpomínal na něho velice hezky. Odsloužil jsem mši a potom jsem vybalil věci. Večeře, zprávy, kousek kvizu v televizi a v 10 hodin jsem únavou zavíral oči. Moje místnost je velice slušně zařízená.
Ráno nádherný pohled na mírně zasněžený vrchol Etny. Tady mě čeká měsíc, když Pán Bůh dá. Prostředí okolo? Zahrádky s domečky. Naproti je opuštěný dům. Patří jednomu mafiánovi. Ten je ve vazbě. Národní výbor mu ho zabavil. Nikdo ho nekoupí. Mafián, když se vrátí tak by ho mohl žádat zpět. "Jak je to možné?" ptám se. "Na Sicílii je možné všechno" - dostávám odpověď. Čtu noviny a tam zprávy o vydírání obchodníků dole v městě. Další noc byla hrozná. Byl tak silný vítr, že jsem myslel, že dům vezme pryč. Nad ránem se všechno utišilo. Zapomněl jsem na to, že dům je na skále. Zahrádky znamenají více kamene než půdy. Večer přijede skupina VDB.
Ano, VDB večer přijely. Sobota: fundované přednášky o modlitbě. To jsem potřeboval slyšet. Jedna dívka z Palestiny je přijata do aspirantátu. Nádherná sobota. Večer hodinová adorace. Dodržování programu? Nějaká ta půlhodina nic není. Zapomínám, že jsem na Sicílii. Nádherná neděle. V neděli jsem hlavní celebrant. Vtipy v kázání rozesmály všechny. Fantastický výhled na moře a na Etnu, která mírně pokuřuje.
Sicílie - Giare - Fornacia 7.1.2001 - Jan Ihnát
5.2. Začátkem prosince 2000 odcestovala trojice zdravotníků Podblanicka na Velehrad, kde se konaly exercicie Maxe Kašparů pro lékaře a zdravotnický personál. Někteří jsme tam jeli se značnou nedůvěrou, ta však byla druhý den rozfoukána jako mráčky a nastalo adventní obžerství. Nejen po stránce těla (staraly se o nás sestřičky, není co dodávat), ale především po té duchovní a duševní. Jak MUDr. a jáhen Max ve svých přednáškách a osobních i společných rozhovorech, tak i otec František ve svátosti smíření a při slavení liturgie dělali co mohli, aby nám pomohly seškrabat nánosy starých a olupujících se barev z nás - Hospodinem stvořených jedinečných originálů. Pro nás nová byla modlitba za uzdravení pronášená nad každým z nás i úkony, kterými jsme se zřekli všech našich hořkostí. Odjížděli jsme čistí a vyspravení a radostní s vědomím, že začínáme s čistým listem.
Všem vám doporučujeme nebát se jiných spiritualit, když vedou k jednomu Bohu. Pokud byste snad měli zájem, rádi vás na Velehradě přijmou. O nabídku exercicií si můžete napsat na adresu
Poutní a exerciční dům Stojanov, 687 06 Velehrad
tel/fax: 0632/571420, 0632/571531
Marta Malotínová
5.3. Prevence kriminálních závislostí a sociálně patologických jevů
To je název akce, kterou uspořádala katolická farnost a podpořil Městský úřad v Neratovicích.
Dovolte jeden osobní úvod.
Před několika lety jsem na jednom neratovickém parkovišti opravoval auto. Při opravě jsem se musel pracně nasoukat pod auto, abych si vzápětí uvědomil, že nutně potřebuji kus hadru z auta. Jel zrovna kolem asi tak desetiletý kluk na kole, tak jsem jej poprosil, jestli by mi ten hadr z auta mohl podat.
"Nemohl, mně totiž rodiče zakázali cokoli podávat cizím lidem." Řekl kluk a odjel. Co jsem si pomyslel, to si dovedete asi představit.
Patří k paradoxům života, že za několik let po této události jsem jel jako jeden z vedoucích se skupinou asi 25 dětí do Domu rodin ve Smečně, abych nechal děti teoreticky i prakticky vyučovat, jak se mají chovat k cizím lidem. Neboť různí dospělí lidé se nyní na dětech často proviňují.
Nutno říct, že se celá víkendová akce velmi podařila. Hlavní náplní byla nejprve přednáška odborného psychologa a následně byly děti vysílány po dvojicích do lesa plnit úkoly. A cestou potkávaly opravdu jim neznámé dospělé osoby.
Výsledek?
Takže jsme si pak situace znovu probírali a vysvětlovali si, že pomáhat cizím lidem je doopravdy pěkná věc (neboť všichni můžeme být doopravdy v nouzi - a žít ve světě, kde nikdo nikomu nepomůže, by nechtěl asi nikdo z nás). Zároveň je nutno pomáhat tak, aby nikdo nebyl ohrožen. Stačilo by dodržovat několik zásad.
Závěry z celé podařené akce?
Několik mě napadá:
Chtěl bych i touto cestou ještě jednou poděkovat všem, kdo nám tento pobyt umožnili a vyjádřit naději, že budeme moci v podobných projektech pokračovat.
Marian Cúth


6. Osobní zprávy

Zpět nahoru na obsah.
*** Seluckým z místního společenství Švábenice se narodil synek Radim. Několik dnů po narození ho však postihla akutní otrava krve, s kterou nyní bojuje. Pomozme jemu i rodičům modlitbou.


7. Úmysl modlitby

Zpět nahoru na obsah.
Obecný:Aby náš život byl srozumitelným evangeliem.
Konkrétní:Za nemocné spolupracovnice L. Švejdou a M. Frkalovou a jejich rodiny.
Za nemocného Radimka Seluckého a jeho rodinu.
Za zemřelé Josefa Janotu a Jindřišku Holnovou a za útěchu a Boží pomoc jejich rodinám.


Zprávy ze salesiánské rodiny

Zpět nahoru na obsah.

Z Vnitřních zpráv SDB:

*** Ukončení diecézního beatifikačního procesu P. Stuchlého
Fryšták: Diecézní proces blahořečení Božího služebníka P. Ignáce Stuchlého SDB (1869-1953), prvního českého salesiána, slavnostně uzavřel 20. ledna olomoucký arcibiskup Jan Graubner v kostele sv. Mikuláše ve Fryštáku u Holešova.
Slavnosti se v hojné míře zúčastnili salesiáni, Dcery Panny Marie Pomocnice (salesiánky), salesiánští odchovanci, spolupracovníci a dobrodinci i široká veřejnost.
A jaké budou další kroky?
DIECÉZNÍ PROCES BLAHOŘEČENÍ A SVATOŘEČENÍ
Blahořečení (beatifikace) předchází svatořečení (kanonizaci) - někdy i po delším časovém odstupu. Rozlišují se dvě etapy: proces v diecézi, v níž dotyčný adept katolického vyznání zemřel, a pak proces ve Vatikánu.
Základním předpokladem zahájení procesu je "pověst svatosti" (fama sanctitatis), podložená hrdinskými ctnostmi dotyčného zemřelého. Proces nemůže být zahájen dříve než za 5 let po smrti dané osoby a nemá se tak stát později než za 30 let. Pokud je maximální lhůta překročena, je třeba prokázat, že k tomu jsou "spravedlivé důvody". To se však netýká historických případů. Jakmile je proces zahájen, přísluší kandidátovi titul "služebník (služebnice) Boží". Iniciátorem procesu může být fyzická nebo morální osoba, která se nazývá "actor". Může jít o faráře, řeholního představeného, kteréhokoli věřícího nebo o diecézi, řádovou provincii, kanovnickou kapitulu apod. Actor si vybere vhodného "postulátora" (žadatele), jehož jmenování schvaluje biskup diecéze, v níž zkoumaná osoba zemřela. Úkolem postulátora je shromáždit a prověřit veškerou dokumentaci a předložit místnímu biskupovi následující dokumenty: žádost o blahořečení či svatořečení (tzv. supplex libellus), historicky podložený životopis Božího služebníka nebo alespoň pojednání o jeho životě, ctnostech (mučednictví), pověsti svatosti, případně o zázracích. Nemá být zamlčeno ani to, co bylo negativní. Dále postulátor předkládá všechny spisy Božího služebníka (služebnice), vydané tiskem v autentickém exempláři a seznam věrohodných svědků (testes adducti). Svědkové mohou být očití nebo "z doslechu" či "z doslechu očitých svědků", postulátor sám svědčit nemůže.
Římský postulátor jmenuje pro diecézní šetření svého "vicepostulátora", který má stejné pravomoci a povinnosti jako diecézní postulátor. Biskup, na něhož se obrátil postulátor nebo vicepostulátor, věc uváží, vyžádá si mínění sousedních biskupů (biskupské konference) a nejsou-li důvody proti, zveřejní biskup svůj úmysl šetření zahájit. K tomu je třeba jmenovat "diecézní tribunál", kterému může předsedat sám biskup, zpravidla však jeho delegát. Dále tribunál tvoří "promotor iustitiae", který moderuje vyslechnutí svědků na základě jím sestaveného dotazníku a posuzuje správnost a úplnost výpovědí. Patří sem i notář, který výpovědi zapisuje a ověřuje akta. Dále jsou tribunálem přizváni odborníci (periti) jako archiváři, historikové, znalci mystické teologie, lékaři apod. Ti pak vystupují jako "úřední svědkové" (testes ox officio). Členové tribunálu a svědkové jsou vázáni přísahou.
Nejprve biskup předloží tiskem vydané spisy Božího služebníka k prozkoumání dvěma teologickým cenzorům, kteří pak vydají osvědčení, že spisy neobsahují nic závadného proti víře a křesťanské morálce. Pak biskup přikáže shromáždit všechny spisy a dokumenty Božího služebníka, které nebyly vydány tiskem, a opět je předá k posouzení odborníkům. O výsledku vyrozumí promotora iustitiae. Po ukončení těchto přípravných šetření zašle biskup vatikánské Kongregaci pro blahořečení a svatořečení krátké pojednání o životě kandidáta a o závažnosti případu a obdrží vyjádření, zda ze strany Svatého stolce nejsou překážky. Následuje vyslechnutí svědků. Kromě postulátora jsou ze svědectví vyloučeni zpovědník i duchovní rádce kandidáta. Šetření se týká života a ctností - zda dosáhly heroického stupně. Došlo-li na přímluvu Božího služebníka k zázraku - zpravidla k uzdravení, které nelze vysvětlit přirozeným způsobem - probíhá v této věci samostatné šetření, při němž jsou konzultováni lékaři, a vyžaduje se vědecká dokumentace. Jeden zázrak se vyžaduje při blahořečení kandidáta, který nebyl mučedníkem, další pak, má-li dojít ke svatořečení. U mučedníka se při blahořečení zázrak nevyžaduje, teprve až při svatořečení. Mučednictví samo je považováno za souhrn heroických ctností. K jeho prokázání je třeba nejen ověřit skutečnost násilné smrti, ale také zda pohnutka pronásledovatele vycházela z nenávisti k víře nebo z odporu vůči mravnímu zákonu a zda oběť přijala smrt trpělivě a odevzdaně. Nakonec je třeba - podle nařízení papeže Urbana VIII. z roku 1625 - ověřit, zda osobě v pověsti svatosti nebyl prokazován veřejný kult (soukromé vzývání je možné a doporučeníhodné). Veřejným kultem se myslí např. litanie, pobožnosti, oslavná kázání, uctívání obrazů a soch na oltářích, vyobrazování se svatozáří apod. V promluvách je však možno informovat o životě Božích služebníků, prosit za jejich blahořečení či svatořečení a odkazovat na konečné rozhodnutí církve. Akta diecézního procesu se všemi přiloženými dokumenty a posudky odborníků je třeba přeložit do některého jazyka, užívaného při papežské kurii - dříve to byla latina, dnes spíše italština, francouzština, angličtina či španělština. Překlad musí být úředně ověřen. Originál akt je zapečetěn a uložen na biskupství, dvě ověřené kopie se všemi přílohami se pak v zapečetěném obalu zašlou úřední cestou příslušné Kongregaci spolu s průvodním listem biskupa nebo jeho delegáta, ve kterém potvrzuje hodnověrnost svědků a legitimitu ukončeného šetření. Proces pak pokračuje ve Vatikánu na Kongregaci pro blahořečení a svatořečení.
U kauzy, která byla klasifikována jako "historická", nelze již vyslechnout přímé svědky, ale je třeba čerpat z prověřených písemných svědectví.

Zpracoval P. Petr Alk. Houška OFM.

*** Budou blahořečeni mučedníci z Valencie a Barcelony (List Hlavního představeného všem salesiánům)
Ze státního sekretariátu nám dnes přišla oficiální zpráva, že 11. března 2001 budou blahořečeni naši mučedníci z Valencie a Barcelony, nebo přesněji Josef Calasanz Marqués a 31 druhů.
Spěchám vám oznámit tuto radostnou zprávu a chtěl bych, aby dorazila do celé salesiánské rodiny. V této skupině jsou též dvě Dcery Panny Marie Pomocnice: Sr. Maria Carmen Benitéz a Sr. Maria Amparo Carbonell Munoz.
Ještě nepohasla světla nedávné kanonizace čínských mučedníků a už jsme pozváni napnout svou pozornost ke španělským mučedníkům.
Nemohu si nepovšimnout významu tohoto tajemného pojítka, poznamenaného oslavou mučedníků, které spojuje končící tisíciletí s tisíciletím přicházejícím: roku 1999 polští mučedníci, roku 2000 čínští mučedníci, roku 2001 španělští mučedníci.
Ponechám na postulátorovi, aby vám poslal první zprávy o této nové skupině mučedníků a pak oznámení o různých iniciativách, které budeme prožívat spolu se salesiánským Španělskem.
Z mé strany vyzývám všechny komunity, aby tyto zářivé stránky naší historie byly inspirací pro meditaci a pohnutkou k velkodušné službě našim mladým.
Řím 24. října 2000

Juan E. Vecchi, Hlavní představený

*** Informace z činnosti odboru pastorace mládeže
Od nového roku 2001 by se měly rozběhnout webové stránky odboru pro pastoraci mládeže.
K nalezení by zde měly být informace:
Dále zde budete moci nalézt odkazy na další zajímavé webové stránky týkající se práce s mládeží.
Jednou z hlavních součástí našich webových stránek budou také základní informace o činnosti jednotlivých SaSM. Některá SaSM již mají vlastní webové stránky a v těchto případech se na ně bude odkazovat, o ostatních se nyní připravují souhrnné informace, které budou zveřejněny na webových stránkách.
Vedle shromažďování a distribuce výše uvedených informací do činnosti odboru pastorace mládeže patří:

Za odbor pastorace mládeže Jana Motlová

*** Nezbeda
Časopis Nezbeda (dětský křesťanský měsíčník), který vydává Salesiánská provincie Praha spolu s Arcibiskupstvím olomouckým, potřebuje nové odběratele.
Prosíme spolubratry salesiány, aby vyzvali ve svém okolí katechety, rodiče dětí, babičky, případně sami předplatili dětem časopis, a tak jim umožnili jej odebírat.
Časopis už vychází desátý rok. Bylo by dobré, aby se časopis dostal k rukám nejmladší generace ve větší míře, a tak pomáhal při výchově.

Jan Gacík

Adresa redakce: Divadelní 6, 760 01 Zlín,  Telefon:067/721 82 66, 0631/327 302,   E-mail:nezbeda.zlin@volny.cz

*** Znovuzrození katolické církve v Ázerbajdžánu
Baku (Ázerbajdžán)/ZENIT: Papež Jan Pavel II. ustanovil misijní území v Baku v Ázerbajdžánu a požádal salesiány, aby pečovali o pastoraci na tomto území. Vedoucím nové misie jmenoval Svatý otec salesiánského kněze P. Jozefa Daniela Pravdu.
Ázerbajdžán hraničí (u Kaspického moře) s Ruskem a Íránem. Má přibližně rozlohu 86.600 km2 a 7,7 milionu obyvatel. Země má bohatá naleziště nafty a - na rozdíl od svých sousedů - má dostatek hydroenergetických zdrojů. Zdravotnictví a školství jsou zde na nejlepší úrovni v regionu.
Hlavním politickým problémem je otázka Náhorního Karabachu, území, které bylo ztraceno ve válce s Arménií. Náhorní Karabach vyhlásil svou nezávislost, ale uznala ji pouze Arménie. Většina obyvatel na tomto území jsou původní křesťanští Arméni. Obyvatelstvo Ázerbajdžánu je téměř zcela turecké a tvoří je šíitští muslimové. Slovanské křesťanské menšiny i Arméni mají náboženskou svobodu. Před komunistickou revolucí byla v Baku katolická farnost. Kostel však byl zničen v 50. letech a poslední katolický kněz v této době rovněž zmizel.
Od roku 1993 katolíci v Ázerbajdžánu několikrát žádali o kněze se sídlem v Baku. V roce 1997 se zde usadil P. Jersy Pilus, polský kněz a člen Neokatechumenátního hnutí. Později se k němu přidal jeden americký kněz.
P. Jozef Daniel Pravda, první superior v Baku, se narodil v roce 1950 v Blatné na Slovensku. Na kněze byl vysvěcen v roce 1977 v Bratislavě. Získal teologický licenciát a působil v Belgii, v Kongu, na Slovensku a na Sibiři. Hovoří slovensky, francouzsky, rusky a německy.
*** Co přeje Hlavní představený spolubratřím a salesiánské rodině?
Klidné a radostné nadšení pro salesiánská povolání. Naším základním úsilím je zasévat a snít, pak dochází k růstu. Dále přeje, aby každá provincie mohla růst také trošku v počtu povolání, protože to je náš problém. Hlubokou touhou jeho duše je mír pro Afriku. Rozrůstáme se - jsme v Kongu, Rwandě, Burundi, Angole, Sierra Leone,... ale v tolika z těchto zeměpisných území zakoušíme zlo války. Zatímco pracujeme s chlapci, odvíjejí se válečné příběhy, které ničí vše, co druzí vybudovali.
*** Seminář v Římě - Don Bosco - komunikátor
V generálním domě v Římě na Pisaně se uskutečnilo v době od 10. do 20. prosince sympozium provinciálních a národních delegátů pro sdělovací prostředky. Hlavní představený Don Juan Vecchi na závěr setkání vystoupil se svým příspěvkem, ve kterém shrnul poslání delegátů do následujících bodů:
Delegáti
Sympozia se účastnilo více než 60 delegátů téměř ze všech salesiánských provincií světa. Semináře a pracovní skupiny se zabývaly třemi oblastmi: animací a formací (výchova spolubratří ve formaci k osvojení si základních teoretických i praktických znalostí v oblasti komunikace), informací interní a externí (komunikace v komunitě, v provincii, s místní církví a společností, ANS a její korespondenti, nový projekt intranetu na stránkách www.sdb.org s možností přístupu na privátní stránky, Bollettino Salesiano), vlastními podniky (nakladatelství, vydavatelství, tiskové agentury, účast na radiovém a televizním vysílání).
Výstupem ze sympozia bylo zpracování podkladů pro vydání "Manuálu delegáta" který bude návodem pro práci delegáta a pro oblast sdělovacích prostředků v jednotlivých provinciích.

Petr Chovanec

Delegát pro sdělovací prostředky

*** Drahí spolubratia,
s bolesťou v srdci, ale aj s nádejou, že si Pán zobral k sebe do večnosti svojho služobníka don Ivana GRÓFA, ktorý zomrel dňa 20.12.2000 v nemocnici Bratislava - Petržalka.
Rozlúčka so zosnulým spolubratom bola v bazilike Sedembolestnej Panny Márie, Šaštín - Stráže. Pohrebné obrady začali svätou omšou v sobotu 23. decembra 2000 o 14.00 hodine.

Štefan Wallner - vikár

*** Oznamuji, že mám zřízenu novou elektronickou adresu stuchlik@sdb.cz.
Adresa kanceláře Salesiánské provincie Praha sdbprov@czn.cz bude ještě fungovat do 31.3.2001. Pak bude zrušena.
Jan Stuchlík, Kobyliské nám. 1, 182 00 PRAHA 8 - Kobylisy
telefon: 00420-2-83029.211, FAX: 00420-2-83029.113
E-mail: stuchlik@sdb.cz, web: www/mujweb.cz/www/smoranc
*** Milí přátelé,
oznamujeme Vám, že máme novou adresu: fararumburk@atlas.cz

Salesiáni z Rumburku (Miroslav Maňásek, Pavel Tichý,
Oldřich Macík, Antonín Hladký, Václav Dvořák)

Z Vnitřních zpráv FMA:

Zpět nahoru na obsah.

"Já jsem vzkříšení a život. Kdo věří ve mne,
i kdyby umřel, bude živ." J 11,25
Po dlouhé nemoci si k sobě Pán povolal naši sestru Marii Poděbradskou, FMA. Zemřela v pátek 15.12.2000 ve věku 75 let. Za dar jejího života poděkujeme Pánu při mši svaté v pátek 22.12.2000 v 10.30 v kostele v Kněžicích a ve 14.30 v kostele sv. Anny v Hradci Králové - Kuklenách. Poté bude uložena do hrobu sester salesiánek na kuklenském hřbitově.

sestry salesiánky Anna Poděbradská s rodinou švagrová

In memoriam...
Sestra Mařenka, jak jsme jí říkaly, se narodila v Záhornici 4. ledna 1925. Vyrůstala v hluboce křesťanské rodině, její otec byl kostelníkem. V mládí navštěvovala katechetický kurz v Praze a později, v letech 1955 - 1965 vyučovala náboženství na státních školách v Jičíně i okolí, i když v těchto letech komunistický režim věřící pronásledoval. V roce 1965 jí bylo vyučování zakázáno a musela pracovat v továrně. Ale i tehdy tajně pokračovala v apoštolské práci mezi mládeží.
Do její farnosti v Jičíně jezdíval salesiánský kněz P. Josef Lepařík, který shromáždil skupinku děvčat s ideálem žít salesiánské řeholní povolání. Do této skupiny byla pozvána i Mařenka. Tajně se účastnily duchovních cvičení, hledaly různé cesty pro apoštolát mezi mládeží, setkávaly se se salesiány, aby načerpaly ducha dona Boska.
Některé z těchto dívek udělaly soukromý slib darovat svůj život Bohu. Sestra Mařenka ho složila 20. července 1966 v přítomnosti P. Lepaříka. Vyjádřila tak své předsevzetí žít čistotu, chudobu a poslušnost v duchu dona Boska.
V roce 1968 se přestěhovala do malé vesničky Kněžice, kde začala působit jako farní hospodyně. Starala se o několik kostelů, o zahradu, v malých skupinkách pokračovala ve vyučování náboženství, připravovala děti a mladé na přijetí svátostí a různými způsoby spolupracovala s farářem. Pro mnohé rodiny se stala záchytným bodem.
Měla hluboký vztah k Bohu. S dětskou důvěrou se mu odevzdávala do rukou a z tohoto vztahu čerpala sílu a optimismus do všech situací.
Pokračovala v setkávání s dalšími ženami, které se podobně rozhodly pro salesiánský řeholní život. Když v roce 1980 tři nejmladší z této skupiny složily první řeholní sliby, doprovázela je modlitbou a obětí svého života, neboť tehdy nebyla naděje, že by mohly složit řeholní sliby i ty, které byly již starší. Ale v roce 1984 toto dovolení od generální matky Marinelly Castagno dostala a tak spolu s dalšími čtyřmi složila věčné řeholní sliby jako Dcera Panny Marie Pomocnice. Bylo to 30. prosince 1984 v Praze.
Sestra Mařenka trpěla mnoho let artritidou, která jí přinášela mnoho bolestí a postupně stále více omezovala její možnost pohybu. Navzdory bolestem měla vždy pro každého povzbuzující slova a úsměv. Uměla kolem sebe šířit radost. Nikdy si nestěžovala. Věřila v Boží dobrotu a ve starostlivost Panny Marie a celým srdcem si přála plnit Boží vůli. Byla ženou modlitby, modlila se často a nabízela všechny své bolesti za nás. I když jí v posledních letech nemoc nedovolovala dělat téměř nic, Mařenka proto, že slíbila panu faráři, že mu bude sloužit až do smrti, nechtěla se přestěhovat do našeho domu. Věříme, že pro tuto její věrnost a vytrvalost jí Pán řekne: "Pojď, služebnice dobrá a věrná, nad málem jsi byla věrná, nad mnohým tě ustanovím". (Mt 25,21)
Děkujeme Pánu za dar Mařenčina života a provázíme ji naši modlitbou.

Jitka Fišerová
představená visitatorie


Vybrali jsme z tisku:

Zpět nahoru na obsah.

Název: Název: PŘEDVÁNOČNÍ SVAŘÁK
Zdroj: Plzeňský deníkRubrika: LokálníDatum vydání: 18.12.2000
Autor: re Strana: 16

Předvánoční svařák se jmenuje beseda o salesiánech, která se koná dnes v 17 hodin v rámci výstavy 10 let salesiánů v Plzni v Diecézním muzeu ve Františkánské ulici. S ohledem na původ zakladatele řádu Dona Bosca ve vínu zaslíbené Itálii prý nebude při vyprávění o historii, principech a aktivitách salesiánské komunity teplá úprava tohoto lahodného moku chybět.

Název: Název: Salesiáni se vrátili na místo činu
Zdroj: Plzeňský deníkRubrika: LokálníDatum vydání: 19.12.2000
Autor: Kateřina Chejlavová Strana: 15

Podtitulek: ZAJÍMAVOST/ Dnešní středisko stojí v místech, kam měla komunita přijít již ve 40. letech
PLZEŇ - Když před deseti lety zakládali salesiáni v Lobzích středisko mládeže, představení řádu mu údajně nedávali příliš velké šance. Nevěřili, že bude o jejich působení v silně ateistickém městě, v němž navíc neměli žádnou tradici, vůbec zájem. Zmýlili se hned dvakrát. Středisko kolem sebe dnes sdružuje několik stovek dětí a velmi zvláštním řízením osudu stojí přesně v místech, kam měli salesiáni přijít už v roce 1940.
"Zjistili jsme to teprve před několika lety, když nám vrátili zabavený archiv. V něm jsme našli žádost o vyslání salesiánů do Plzně, kterou adresovali představitelé města pozdějšímu kardinálu Trochtovi," říká současný šéf střediska Josef Mendel. Plzeňští si představovali, že zřídí vychovatelnu pro mravně vadnou mládež, salesiáni ji měli vést. Smlouva mezi oběma stranami byla těsně před podpisem, když plán zhatila válka. Nápad se oprášil ještě v roce 1946, ale po Únoru vzal za své a postupně se na něj pozapomnělo. "Když v roce 1990 nabídlo město církvi, zda by neměla zájem o zchátralý dům v Lobzích, kterému hrozila demolice, už nikdo dávno nevěděl, že tu kdy byly nějaké kontakty se salesiány," vypráví páter Mendel. Přesto jeden tajný salesián v Plzni v té době žil - kaplan u katedrály Michal Kaplánek. Byl to právě on, kdo se zasadil o založení salesiánské komunity v Plzni. "Bezplatně jsme získali právě ten zchátralý dům. Začali jsme ho postupně rekonstruovat a seznamovat se se zdejším prostředím. Prvním povzbuzením pro nás bylo, když jsme zjistili, že kostel sv. Martina a Prokopa měl sloužit mládeži. Byl totiž postaven místo školní kaple pro obecnou školu, dnešní lidušku. Pak jsme z archivu zjistili, že onen výchovný ústav měl být postaven jen několik metrů od našeho střediska. Někdo tomu říká náhoda, my řízení Boží," usmívá se Josef Mendel. A připomíná, že i dokumenty k této zajímavé "historce" mohou vidět zájemci na výstavě 10 let salesiánů v Plzni v Diecézním muzeu.

Název: Název: DOBRÁ ZPRÁVA
Zdroj: Noviny SvitavskaRubrika: LokálníDatum vydání: 29.12.2000
Autor: daz Strana: 6

Podtitulek: Oslaví příchod milénia společně
SEBRANICE - Program je v kostele svatého Mikuláše připraven na poslední letošní den. Zítra se zde sejde společenství věřících nejen ze Sebranic, ale také ze sousední Lubné. Tématem odpoledních bohoslužeb salesiánů bude rekapitulace uplynulého roku, veřejná mše svatá, která začíná hodinu před půlnocí, vyvrcholí přípitkem na farské zahradě.
Pospolu oslaví obyvatelé Sebranic také samotný příchod nového milénia. Přelom roku se zde totiž už tradičně tráví ve společenství několika rodin dohromady.

Název: Název: V Čechách se vyskytuje zvláštní druh lidí, kteří se vzpírají tlaku doby nynější i minulé
Zdroj: Noviny SvitavskaRubrika: LokálníDatum vydání: 4.1.2001
Autor: Štěpánka Dvořáková Strana: 14

Podtitulek: SPOLEČNOST / Kde se sejdou více jak tři lidé, je třeba je nějakým způsobem organizovat. Pod tímto pojmem si každý představuje něco jiného. Volné uskupení Staré páky a Mladé mamky za tím vidí především odpovědnost za sebe i za druhé.
Polička - Občanská společnost je sousloví stále skloňované. Rádi se s ním ohánějí vysocí i komunální politikové. Vědí, co očekávají. Přejí si, aby obec, potažmo stát, společensky žily a aby se vzbudila idea spolupodílení se na veřejném životě.
Netušené lidské poklady
Výbuch pozitivních emocí vzniklý naplněním touhy po svobodě zapříčinil na začátku 90. let vznik bezpočtu organizací a sdružení různého charakteru i zaměření. Stát těmto skupinkám určil pravidla a učinil tak první krok na cestě do společensky bohaté Evropy i k našim předkům, kteří před 40 lety svobodné sdružování bravurně ovládali.
Vedle těchto organizací, které jsou evidovány na příslušných úřadech, mají své stanovy i volené orgány, pokladníka i účet, existovaly už v hluboké minulosti skupinky lidí, které vytvářejí společenský ruch bez razítka, plánu práce a výroční zprávy. Mezi ně patří i "Staré páky."
Staré Páky
Jen pár zasvěcenců ví, o čem je zde řeč. Ale věřte, Stará páka zde existuje už desítku let. Původně to byli chlapci z věřících rodin, kteří svůj světový názor museli tajit. Do situace se vložili Salesiáni a v rámci takzvané "podzemní církve" pořádali pro tyto děti prázdninové čtrnáctidenní pobyty, takzvané Chaloupky, a další doplňkové víkendové programy. Jedno takové podzemní "ložisko" zapustilo silné kořeny v Poličce, další v Sebranicích i na jiných místech našeho okresu.
Veškerá činnost probíhala v naprostém utajení, protože toto neoficiální hnutí bylo Sborem národní bezpečnosti bedlivě sledováno a potíráno. Ale jak to na světě chodí, když se práce daří, najdou se pokračovatelé. Stará páka je muž, který se zprvu účastnil letních minitáborů jako chlapec a později jako organizátor a vedoucí skupiny. Jejich věkové vrstvení je dnes velmi široké a pojímá tři generace.
Prázdninové Chaloupky i víkendová setkání probíhají dál a jejich intenzita i úroveň je odvyslá od vyspělosti vedoucích, kteří mají stálé vedení v Salesiánské kongregaci a laických salesiánských spolupracovnících. Ani jejich náplň se v podstatě nezměnila. Spojuje zábavu, hravost a nápady s formováním osobnosti podle zásad desatera. Protože čas běží, chaloupkových vysloužilců valem přibývá.
O síle tohoto neformálního uskupení se přesvědčují na každoročním poprázdninovém setkání. Scházejí se na něm všechny Staré páky z celé České republiky. To poslední se konalo letos v Mladočově u Litomyšle a dostavilo se jich přes devadesát.
"Protože jsou to "usedlí staří" pánové, většinou ženatí tátové od rodin nebo řeholníci, nestane se snad žádný rok, aby se neobjevila alespoň desítka těch, které jsem nikdy v životě neviděl," vysvětlil Stanislav Větrovský z Květné, který nevynechal posledních pět srazů.
Na tyto podzimní akce pravidelně přijíždí spoluzakladatel Chaloupek kněz Karel Herbst. Prapůvodcem myšlenky však byl již zesnulý "Arcišéf", farář Jaroslav Lang. Tradičními organizátory srazů jsou poličští rodáci a jedni z nejstarších členů, Jiří Fliedr zvaný Dědek a Pavel Popelka. Že to umějí roztočit, dosvědčují skvěle připravené programy plné her, soutěží, scének, gagů a klukovského pošťuchování. K víkendu patří i jednodenní brigáda na některé z far či v salesiánském středisku. Organizační tým je samozřejmě širší, protože zajistit tak rozsáhlou třídenní akci po všech technických stránkách, je náročné.
Mladé mamky
Jak vidno, vytratilo se z článku něžné pohlaví. Ale Staré páky nejsou na světě osamocené. I děvčata mají svoji podobu Chaloupek - s jedinou výjimkou. Chlapci měli na chaloupkách kuchařky, kdežto dívky si vařily samy. A právě kuchařky - děvčata, která byla schopná ukuchtit o trochu více než polévku ze sáčku, vytvořila staropáckým mužům protipól. Dnes se jim říká Mladé mamky. Každoroční jarní setkání zahajuje Dědek lichotivým úslovím:
"Děvčátka, vy jste věčně mladá."
Kategorie Mladých mamek se z pochopitelných důvodů neorganizuje. Jsou to většinou maminky od různě početných rodin, které na podobné chlapácké legrácky nemají čas. To si včas uvědomili jejich mužští kolegové a posledních pět let pro ně pořádají sraz.
"Chceme, aby to pro ně byl svátek. Na Chaloupkách se o nás staraly a teď totéž dělají ve své rodině. Snažíme se jim to aspoň jedním dnem v roce vynahradit," potvrdil Větrovský. Která z žen nezaváhá a na setkání se vypraví, skutečně nebude litovat. U vchodu je vítána úslužnou delegací s živou hudbou a se stopečkou něčeho ostřejšího. Další parta se postará o případné ratolesti, které by nesnesly odloučení (batolata a menší děti). Na řadu přijde občerstvení s noblesní obsluhou, duchovní program včetně mše sloužené Kájou Herbstem a košatý zábavný program až do absurdit vyzdvihující úlohu ženy. Den plyne v uvolněném smíchu a veselé náladě. Muži se předhánějí ve vybraném chování a v občerstvovacích chodech, které sami připravují. Vše má nádech studentské recese, ale je z toho cítit opravdový zájem a touha udělat radost.
Staré páky a Mladé mamky jsou roztroušeny po celé republice. Z velké části se ani neznají, ale společným pojítkem jsou příjemné zážitky z dětství, které si nesou po celý život. Nemusejí mít obavu, že s nimi jejich snažení zemře, protože na jejich místo už nastupují děti. Církev se dávno nemusí skrývat, ale ona neoficiálnost, volnost a svoboda, kterou si zachovali, je kořením tohoto soudržného a přitom různorodého spolku, který nemá své razítko, nežádá nikoho o dotace na svoji činnost a vlastně ke své existenci potřebuje jenom zapálené lidi

Název: Název: Řady svatých se možná rozšíří
Zdroj: MetroRubrika: Z domovaDatum vydání: 29.1.2001
Autor: ČTK Strana: 2

OLOMOUC První český salesián Ignác Stuchlý by mohl v budoucnu rozšířit řady českých svatých. O jeho svatořečení usiluje olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ten v minulých dnech dokončil mší v kostele sv. Mikuláše ve Fryštáku u Holešova diecézní proces blahořečení, který svatořečení předchází. "Ignác Stuchlý (1869 až 1953) byl žák zakladatele salesiánů Jana Boska a přišel do naší země založit tento řád. Arcibiskup zahájil nyní proces k jeho svatořečení," řekl arcibiskupův sekretář Petr Gatnar.
Základním předpokladem zahájení procesu svatořečení je pověst svatosti, podložená hrdinskými ctnostmi dotyčného člověka. Proces nemůže začít dříve než pět let po jeho smrti. Iniciátorem procesu může být například farář, řeholní představený nebo kterýkoli věřící.
Po shromáždění veškerých materiálů zašle biskup případ vatikánské Kongregaci pro blahořečení a svatořečení a poté následuje vyslechnutí svědků.

Název: Název: Jubileum katechetů na internetu

Vatikán: Materiály z nedávného Jubilea katechetů (9.-10.12.), kterého se také zúčastnilo 10 delegátů z České republiky, zveřejnila vatikánská Kongregace pro kněžstvo na internetové adrese www.clerus.org v italštině (nejobsáhlejší), francouzštině, španělštině, angličtině a němčině.

Název: Název: Jedno ze středisek SaSM naleznete také v Proseticích
Zdroj: Deník Směr Datum vydání: 6.2.2001
Rubrika: Lokální Strana: 9

Podtitulek: 30 DNÍ PRO NEZISKOVÝ SEKTOR / Salesiáni se věnují výchově a vzdělávání mládeže z chudších sociálních vrstev
TEPLICKO - Salesiánské středisko mládeže v Teplicích (SaSM) funguje od roku 1991.
Historie
Salesiáni se věnují výchově a vzdělávání mládeže z nižších sociálních vrstev. Zakladatelem hnutí byl Jan Bosco z Itálie. Od dětství shromažďoval kolem sebe chlapce a védl je k řádnému křesťanskému i občanskému životu. Přijal kněžské svěcení a věnoval se cíleně výchově hochů v Turíně. Do Čech se dostali salesiáni zásluhou kněze Ignáce Stuchlého. První salesiánská komunita byla založena ve Fryštáku na Moravě. V roce 1934 vyrostl v Ostravě salesiánský domov. Následoval domov v Praze a do severních Čech, do oseckého kláštera, přišli salesiáni po válce. Jejich aktivity byly přerušeny v roce 1950 a opět rozvíjeny po roce 1968 a 1990.
Hlavní cíle
Teplice patří mezi města s nejvyšší kriminalitou v republice. Salesiáni vidí nejúčinnější řešení problémů v preventivní práci s mládeží, v nabídce kvalitního využití jejich volného času. Jedná se především o děti z chudého prostředí, které možnosti kvalitního využití volného času nemají. Počátek řešení je podle Salesiánů ve vytvoření "Centra prvního kontaktu", jakési konkurenci současných zábavních podniků, ovšem za přítomnosti pedagogických pracovníků.
Výchovné principy SaSM
Cílem projektu je nasměrování úsilí ke změně situace potencionálně kriminální mládeže. Vytvářením programu pro mládež, ale i podmínek, v nichž by si sami mladí lidé dovedli připravovat programy pro sebe.
Aktivity
V tomto roce je SaSM pravidelně otevřeno od úterý do pátku. Návštěvníci zde mohou hrát stolní fotbal, ping-pong, stolní hry, nebo si jen povídat s kamarády. Rovněž se mohou zapojit do některého z 15 zájmových kroužků: psaní na stroji, výpočetní technika, výtvarný obor, hudební a taneční, jazykové, povídání o Bibli, předpovídání počasí, lepení modelů, historie, sportovní kroužek, příležitostné dětské diskotéky. K činnostem SaSM patří akce během víkendu - pobyty v blízkém okolí i mimo Teplice. Pořádány jsou tábory a osvědčilo se i "Léto v sídlišti". Obdobné výchovné systémy již fungují v různých organizacích. Model salesiánů je však určen pro děti dané sociální skupiny.
Finance
Zdrojem financí jsou sponzorské dary, granty nadací, státní dotace, dotace města a symbolické členské příspěvky dětí. Projektem "Poslední naděje" jsme se podíleli na celostátním projektu Prevence kriminality mládeže, který financovalo Ministerstvo vnitra ČR. Projekt SaSM byl podpořen z prostředků veřejné finanční sbírky "Pomozte dětem!" organizované společně Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti.

Název: Název: TAJEMSTVÍ SETKÁNÍ - výstava obrazů

Praha: Vernisáž výstavy obrazů malířky Jany Hejlové pod názvem "Tajemství setkání" se koná v neděli 11. února v 16.00 hodin ve farním sále nově opraveného kostela sv. Terezičky v Praze-Kobylisích. V průběhu vernisáže se účastníci dovědí zajímavosti z psychologie barev a budou moci nahlédnout do tajemství symbolů. Program obohatí duo "Ráďa a Marjánka". Výstava potrvá do konce dubna a bude přístupná denně od 18.00 do 19.15 hodin, o nedělích po celé dopoledne mezi bohoslužbami a od 18.00 do 19.40 hodin. Jana Hejlová pochází z moravských Letovic a je členkou Sdružení salesiánských spolupracovníků.

Zdroj: TS ČBK


Příloha č. 1:  Marie Dominika Mazzarellová

Zpět nahoru na obsah.
spoluzakladatelka Dcer Panny Marie Pomocnice
Život a spiritualitu svaté Marie Dominiky Mazzarellové můžeme rozdělit do čtyř etap, které nám pomohou lépe poznat tuto svatou ženu, matku a přímluvkyni celé naší salesiánské rodiny.
První etapa1837 - 1850
Marie Dominika vstupuje do života - roky prvních kroků ve víře
1837
Narodila se 9. května v Mornese, malém městečku v severní části Itálie, spadajícím do provincie Alexandrie, jako první ze sedmi dětí rodičů Josefa a Marie Magdaleny Mazzarellových. Ještě tentýž den byla pokřtěna.
1848 - 1849
Rodina Mazzarellových se stěhuje na Valponasku, stavení obklopené vinicemi vzdálené od Mornese zhruba 3/4 hodiny chůze. Zde zůstávají asi deset roků.
1848
19. dubna přistupuje ve farním kostele v Mornese k prvnímu svatému přijímání.
Nemá možnost navštěvovat školu, a tak pomáhá doma, stará se o sourozence a pracuje na vinicích. S jednoduchostí, radostí a vytrvalostí plní své povinnosti.
1849
30. září přijímá v Gavi svátost křesťanské dospělosti, biřmování.
V těchto prvních letech Marie Dominika zakouší rodinné klima, které se pro ni stává pevným životním základem. Získává dobrou křesťanskou i lidskou formaci, příklad a učení rodičů v ní zanechává stopy. Je vedena k hledání pravdy, k otevřenosti, k objevování podstaty věcí, k zodpovědnosti a schopnosti vlastního zdravého rozhodování. Za pomoci dona Pestarina, který jí byl duchovním vůdcem, prohlubuje stále více nejdůležitější postoj, postoj modlitby. Její touha po životě v Boží přítomnosti je jí pomocí ke spojení modlitby a práce. Časté přijímání svátostí a osobní důvěrné setkávání s Pánem v Marii Dominice zanechávají něco, co dá později směr celému jejímu životu.
Druhá etapa 1850 - 1860
Marie Dominika se otevírá kontemplaci a sebedarování - roky prohlubování víry
1852
Marie Dominika přijímá generální svátost smíření a před Pánem skládá slib čistoty.
1855
Don Pestarino zakládá v Mornese společnost "Dcer Neposkvrněné" - Marie se jako nejmladší členka zasvěcuje P. Marii v této společnosti.
1860
Rozšiřuje se epidemie tyfu. Marie Dominika, přestěhovaná s celou rodinou do Mornese, se daruje ve službě nemocným. Po čase sama zakouší bolesti nemoci, i když tyfovou nákazu překonává, zanechává na ní nemoc své následky. Slabost Marii nedovoluje pokračovat v náročné práci na vinicích. Vyvstává před ní otázka, co bude dál. Co dělat v životě?
Období prožité na Valponasce je pro Marii Dominiku velmi důležité. Každodenně chodí do Mornese, aby ve farním kostele slavila Eucharistickou oběť. Ježíš, přítomný v Eucharistii, se pro ni stává středem života, v Něm nachází motivaci a vnitřní vyrovnanost. Marie dokáže sjednotit celé své bytí. Vnitřní ztišení jí napomáhá ke kontemplaci Božího tajemství, skrytého právě v Eucharistii a je pro ni posilou k vytrvalé práci a službě. Zapojuje se velmi aktivně do života farnosti a do apoštolátu společnosti "Dcer Neposkvrněné". Schopnost otevřenosti a darování se vyvrcholí v okamžiku, kdy i přes velké nebezpečí nákazy nabízí obětavou službu nemocným tyfem - zde se také velmi znatelně prohlubuje její důvěra v Boha.
Třetí etapa 1860 - 1872
Marie Dominika důvěřuje Bohu - roky krize identity a očištění
1861
2. dubna se začíná Marie učit šít společně s přítelkyní Petronillou, aby si osvojila tuto dovednost, a mohla tak shromažďovat kolem sebe děvčata za účelem vyučení, ale i křesťanské výchovy.
1862
Otevření první pracovny pro švadleny, vedené Marií Dominikou.
V tomto roce dochází k prvnímu setkání dona Pestarina s donem Boskem, při kterém se zmíní o činnosti společnosti "Dcer Neposkvrněné" a o Marii Dominice.
1863
Marie Dominika a Petronilla otevírají malý internát pro děvčata a přitom pokračují ve vyučování šití. Dávají podnět k otevření nedělní oratoře.
1864
8. října se Marie Dominika poprvé setkává s donem Boskem.
1865
V Mornese se pokládá základní kámen budovy pro chlapce, podle přání dona Boska. Později se ale stane domem (collegiem) pro první Dcery Panny Marie Pomocnice a zároveň prvním generálním domem Institutu.
1867
Marie odchází z rodiny, aby začala řeholní život a plně se věnovala apoštolátní činnosti mezi dívkami.
1869
Don Bosko píše řád a pravidla pro malou komunitu, ve které je Marie Dominika zvolena představenou.
1870 - 1871
Don Bosko se obrací na Papeže Pia IX s návrhem budoucího Institutu Dcer Panny Marie Pomocnice. Připravuje Stanovy nové Kongregace.
1872
Oficiální zvolení představené budoucích Dcer Panny Marie Pomocnice - Marie Dominiky.
23. května se Dcery stěhují do nového domu v Mornese.
5. srpna v přítomnosti dona Boska skládá Marie Dominika řeholní sliby podle Stanov Institutu Dcer Panny Marie Pomocnice. Spolu s ní sliby složilo 11 sester.
V tomto období Marie Dominika prožívá osobní krizi, která ji vede k vnitřnímu osvobození, k větší důvěře v Boha, k obrácení, k osobnímu dozrávání. Je to onemocnění tyfem, které mění její životní cestu. Zakouší vlastní křehkost a fyzické oslabení. Nachází se v nejistotě a hledá, je potřeba vyjít novým směrem. Sílu k překonání krize nachází v modlitbě, dokonce se pro ni stává příležitostí k opravdovějšímu setkání s Bohem, kterého prosí, aby ode všech byla zapomenuta, jen od Něho ne. Zůstává otevřená Božímu plánu a ochotná k působení Ducha Svatého. Přijímá Boží milost, skrze kterou se cele daruje Bohu, začínajícímu Institutu a mladým dívkám.
Čtvrtá etapa 1872 - 1881
Marie Dominika, FMA a naše Matka - roky osobní zralosti
1875
29. srpna Matka Dominika skládá věčné sliby.
1877
První sestry odcházejí na misie do Ameriky. Otvírá se první dům ve Francii.
1879
4. února opouští Mornese a stěhuje se do Nizza Monferrato, kde je druhý generální dům FMA.
1881
5. dubna onemocní a 14. května Matka Dominika umírá. Opouští 166 sester a 48 novicek, zanechává 26 domů - v Itálii, Francii, Uruguay a v Argentině.
20. listopadu 1938 je Papežem Piem XI prohlášena za blahoslavenou.
24. června 1951 je Papežem Piem XII svatořečena.
V tomto období Matka Dominika motivovaná pravou láskou, kterou je Bůh, prohlubuje své zasvěcení Jemu a její život se stává plně darovaným. Otevřená Duchu Svatému každodenně hledá to, co se líbí Pánu, a žije skutečností, že všechno je zahrnuto v Božím plánu. S moudrostí a jasností dokáže rozlišovat situace, s láskou a jednoduchostí doprovázet a vést druhé ke svatosti. Je pravou matkou a vychovatelkou, která miluje, naslouchá, zná a chápe. S velkou důvěrou, odvahou a zapálením pro apoštolát, vysílá své Dcery na misie do různých částí světa a zakládá nové domy. Tak se začíná šířit naše charisma. Matka Dominika je přesvědčena o důležitosti vlastního svědectví - průzračnost jejího bytí potvrzuje přítomnost Boha a Jeho lásky, která zasahuje druhé a dává nový život!
Kéž nás všechny provází její přímluva!



MODLITBA
Pane Ježíši Kriste, ty jsi na kříži vydal život svůj za mne, protože mě miluješ.
Miloval jsi mne až do konce, až do smrti. Ve smrti jsi pro mne otevřel své srdce, abych se v něm směl celým svým neklidem skrýt, s celou svou rozervaností, s pocity viny. Děkuji ti za tvoji ukřižovanou lásku, která mi dává volnost, která mě nechává žít. A já tě prosím, abych do sebe přijal tvou lásku a aby mnou pronikala směrem k lidem, s nimiž se denně setkávám. Dej, abych byl schopen tvou lásku přijmout a abych v ní poznal základ své existence.

A. Grün



Kalendář:
20.-22.4.2001Dny salesiánské spirituality v Koclířově u Svitav
26.5.2001Pouť salesiánské rodiny v Brně Žabovřeskách s programem zaměřeným na historii ACS v České republice
16.6.2001Setkání provinciální rady s rádci místních rad
6. 10.2001Setkání české a slovenské provinciální rady
22.2.2002Zahájení generální kapituly SDB


Zpravodaj Sdružení salesiánských spolupracovníků, Mezi lysinami 5, 147 00 Praha 4, tel. a fax 02/4022282,
e-mail: acscz@czn.cz, Internet: http://www.acsczech.cz

Určeno pro informaci členů ACS

Vydává: provinciální rada ACS

Změny adres: Pavla a Jan Macounovi, V domově 57, 130 00 Praha 3,
tel. 02/66314255, e-mail: macoun@chmi.cz

Příspěvky (s jasně označeným určením) zasílejte: Pavla a Jan Macounovi, V domově 57, 130 00 Praha 3,
tel. 02/66314255, e-mail: macoun@chmi.cz

Expedice do vašich rukou: Společenství Praha - sever II pod vedením
Heleny MRÁZKOVÉ, Lobečská 6, 182 00 Praha 8 - Ďáblice,
tel. 02/ 839 111 06, e-mail: zmrazek@volny.cz

Počítačová sazba a tato WWW stránka: Michal Syrový, Modrá 1977, 155 00 Praha 5 - Lužiny,
tel. 02/6510486, e-mail: syrovy@seznam.cz

Uzávěrka dalšího čísla je 31. 3. 2001

Podávání novinových zásilek povoleno Ředitelstvím pošt Praha čj. NP 1644/1994 ze dne 21.7.1994