nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 22. 09. 2020  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASCKonto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30     

  Duchovní cvičení

  * Letní ohlédnutí

  Vydáno dne 01. 02. 2014 (1334 přečtení)

  Milí kamarádi,

  tak tu konečně máme tu správnou zimu, pro někoho možná až příliš studenou. Když se chceme trochu zahřát na těle, můžeme si uvařit horký čaj nebo pustit topení trochu víc. Když se chceme zahřát na duši, můžeme si třeba sednout k našemu ASC webu a pročítal některé starší články z léta. Především ty z duchovních cvičení, tam člověk vždycky najde hodně optimismu, povzbuzení a radosti, že je v té správné společnosti:  • „Díky sv. Františkovi, sv. Kláře, sv. Janu Boskovi
   a všem přítomným za krásné rodinné společenství.“
  • „Odjížděli jsme naplněni nádherou zbarvených hor začínajícího podzimu,
   s kterou souzněl mnohobarevný obraz Boží lásky ke každému z nás.“

  • „Plná energie jsem v neděli po návratu hrabala zahradu, jen tak v triku.
   Zimní bundu po tomhle pobytu už asi potřebovat nebudu.“

   

  A tak mi přijde líto, možná mě i trochu mrazí, že v loňském roce se duchovních cvičení zúčastnila jen necelá polovina spolupracovníků. Jaké jsou příčiny, že tento prostředek naší trvalé formace využilo tentokrát tak málo lidí?

  Nechci tady teď tuto problematiku podrobně rozebírat, jen bych se rád zastavil u jednoho důvodu, který se v našich diskuzích na toto téma objevoval, a to je finanční stránka. Inflace postupuje, ceny za ubytování a stravování se zvyšují, i když z toho provozovatelé zařízení, kam jezdíme, určitě nemají nijak velký zisk, pokud vůbec nějaký. Ale pro některé z nás se tak možná duchovní cvičení stávají luxusem, který si nemohou dovolit (nebo ne každý rok).

  Ale jsou mezi námi i lidé, kteří mají zaměstnání dobře finančně ohodnocené, takže si „mohou dovolit“ nejen duchovní cvičení. Ani jedni, ani druzí tím nejsou méně nebo více spolupracovníky.

  Jsme jedním společenstvím, jednou rodinou. A v rodině se o prostředky dělíme. Je to samozřejmě otázka trochu choulostivá, je třeba citlivosti, vstřícnosti a pokory z obou stran. Ale duchovní cvičení nejsou pro nás spolupracovníky luxus, třešnička na dortu, bez které se lze obejít. Troufám si říci, že je to radostná a nejvýš potřebná povinnost, kterou máme zakotvenou i v pravidlech.

  A tak prosím, zkusme se zamyslet, co můžeme udělat pro to, abychom se mohli letos duchovních cvičení zúčastnit, my sami i spolupracovníci v našem blízkém okolí. Pokud cítíte, že vaše momentální finanční situace by vám mohla zabránit v účasti na duchovních cvičeních, dejte příležitost druhým udělat dobrý skutek. Pokud si myslíte, že můžete nějaké prostředky postrádat, možná by někdo byl vděčný za malou pomoc. Na přímo to nemusí být snadné, přes místní radu by to třeba bylo přijatelnější.

  Prosíme tedy především místní rady, zvláště rádce pro formaci, aby byli k tomuto problému vnímaví. Myslíme si, že nejprve by měla fungovat solidarita uvnitř společenství. Ale budete-li cítit, že je to mimo vaše možnosti, obraťte se na nás, provinciální rada je připravená vás v tomto úsilí podpořit.

  A budeme rádi, pokud se s námi podělíte o vaše názory, zkušenosti či nápady.

   

                                            Za provinciální radu 
                                                      Honza Zindulka

   


  P. S.

  Víme, že finanční stránka není nejčastější důvod neúčasti na duchovních cvičeních. Ale zdá se nám nejsnáze uchopitelný. Ty ostatní vyžadují hlubší zamyšlení nad naší osobní salesiánskou cestou i směřováním celého společenství. To je ostatně téma, kterému se chce provinciální rada v tomto období přednostně věnovat.


  [Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  PRO POVZBUZENÍ
  Proti trudnomylsnosti

  Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
  Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

  MODLITBY
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 26. 6. 2020

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 159
  příští uzávěrka
  25. září 2020

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo