nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 30. 04. 2024  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASC

Formační plán 2024


Konto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


  • Provinciální rada
  • Místní společenství
  • Ostatní adresy

  • Články podle data
    <<  Duben  >>
    PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5 6 7
    8 9 10 11 12 13 14
    15 16 17 18 19 20 21
    22 23 24 25 26 27 28
    29 30      

    25.04.2024:

    Salesianske misie

    Hodnotící dotazník DSS 2024!                                                  


    Informace

    * Dnes jím jako Zimbabwan

    Vydáno dne 26. 02. 2013 (1544 přečtení)

    Dnes jím jako Zimbabwan
    V pátek 1. března odstartuje již čtvrtý ročník projektu DNES JÍM JAKO…, který se letos zaměřuje na Zimbabwe. V rámci projektu, jehož cílem je upozornit na problémy lidí v rozvojových zemích, se mohou účastníci naučit uvařit zimbabwské jídlo sadza a zkusit se jeden březnový den stravovat jako chudí Zimbabwané.



    Popeleční středou jsme výzvou „obraťte se a věřte evangeliu“ vstoupili do čtyřicetidenní postní doby, která předchází Velikonocím. Mnozí z nás se rozhodli zříci se na chvíli jídla nebo něčeho, co je v našem životě postradatelné, zbytečné a co nás spoutává. Půst však není jediným prostředkem k obrácení, je jimi i modlitba, smíření a almužna. Almužnou se myslí pomáhat druhým v jejich nouzi, poznávat skrytou bídu a mít oči otevřené pro bezmocné a zoufalé.

    Proto je postní doba nejvhodnější příležitostí k uskutečnění akce s názvem „Dnes jím jako“, jejímž hlavním cílem je poukázat na to, že se nemáme zas tak špatně. Jedná se již o 4. ročník akce, kterou připravuje Salesiánská asociace Dona Boska. Letošní ročník se zaměřuje na Zimbabwe, konkrétně na středisko Hwange, kde momentálně působí tři Češi: salesián František Radkovski a dobrovolníci David a Naďa Krkoškovi.

    Akce bude probíhat po celý březen a připojit se k ní může prostřednictvím facebookové stránky Dnes jím jako Zimbabwan ( http://www.facebook.com/dnes.jim.jako ) opravdu každý. Na Facebooku najdou fanoušci návod, jak se do projektu zapojit, včetně receptu na kukuřičnou kaši sadza. V internetovém plánovači si pak zvolí jakýkoli březnový den, kdy si vyzkouší jíst jako Zimbabwané. Na Facebooku mohou účastníci také sdílet pocity, zážitky a fotografie ze svého „zimbabwského dne“. V minulých letech se k akci připojilo přes tisíc lidí, mezi nimi i moderátor Pavel Anděl, houslový virtuóz Pavel Šporcl nebo herci David Matásek a Adéla Gondíková.

    „Podle hesla ’lepší jednou vyzkoušet než stokrát slyšet‘ bychom chtěli prostřednictvím osobních zkušeností účastníků upozornit na situaci chudých Zimbabwanů. Nejčastější jídlo v Zimbabwe je obyčejná kukuřičná kaše, která se v různých modifikacích a pod různými názvy (sadza, fufu, bukari…) vaří ve velké části Afriky,“ vysvětluje Iveta Pešatová z občanského sdružení SADBA,které projekt pořádá. Mottem projektu je Sokratův citát „Kdo chceš hýbat světem, hni nejprve sám sebou“.

    „Pokud si lidé zkusí se jeden den učit nebo pracovat se skoro prázdným žaludkem, může je to přimět k zamyšlení, jestli a jak lidem v Zimbabwe pomáhat,“ dodává Iveta Pešatová.

    Projekt „Dnes jím jako Zimbabwan“ bude 24. března ještě podpořen multižánrovým hudebním festivalem Zimbabfest v Salesiánském centru v Praze Kobylisích. „I během festivalu budou mít návštěvníci samozřejmě možnost ochutnat zimbabwské jídlo a dozvědět se o problémech v Zimbabwe a možnostech pomoci,“ říká Iveta Pešatová.

    Občanské sdružení SADBA, které akci Dnes jím jako Zimbabwan organizuje, stojí také za rozvojovými projekty Adopce nablízko a Darujme vzdělání. Projekt Adopce nablízko je založen na školení a vysílání dobrovolníků do mnoha zemí světa, kde pomáhají chudým a znevýhodněným dětem. Projekt Darujme vzdělání umožňuje zakoupení dárkových poukazů, které pomáhají odstraňovat konkrétní bariéry vzdělávání v rozvojových zemích, kde dobrovolníci SADBY působí. Jednou ze zemí, na které se oba projekty zaměřují, je právě Zimbabwe.

    České slovo almužna vzniklo z řeckého elemosyné, které znamená milosrdenství. Dobro činíme už tehdy, když s druhými sdílíme čas, pozornost, radost i bolest. Proto se nebojme otevřít oči a prožijme dobu příprav na setkání se vzkříšeným Kristem pomocí těm, kteří to skutečně potřebují. Akce Dnes jím jako Afričan nám může pomoci si uvědomit, že tu potřební lidé stále jsou.

    Více informací o projektech „Adopce nablízko“, „Darujme vzdělání“ a občanském sdružení SADBA naleznete na stránkáchwww.adopcenablizko.cz, www.darujmevzdelani.cz a www.sadba.org.

    Více informací:

    Marie Jakubcová

    Email: marie.jakubcova@sadba.org

    Tel: +420 736 432 356

    sadba-logo.gif









    [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
    Celý článek | Autor: redakce | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    SDÍLÍME SE

    Formační plán pro rok 2024 nás vybízí ke vzájemnému sdílení.

    Všechny podněty, nápady, náměty, které nám od vás přijdou, najdete v rubrice: Sdílíme se.

    PRO POVZBUZENÍ
    (B) Proti trudnomylsnosti (S)
    (KA) (+C) (ZP)
    Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
    Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

    MODLITBY ZE ZPRAVODAJE
    Modlitby ASC

    Společné úmysly k modlitbě


    Aktualizováno 17. 03. 2024

    ZPRAVODAJ
    Zpravodaj č. 177
    příští uzávěrka
    21. dubna 2024

    Starší čísla Zpravodaje

    Užitečné ODKAZY

    SDB

    FMA

    SHM

    VDB

    Bosco Point

    SADBA

    ASC-SK

    SDB-SK

    TV NOE

    Rádio Vaticana

    Víra CZ


    Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
    Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo