nadpis Don Bosco ASC je třetí větev salesiánské rodiny, kterou založil v roce 1876 svatý Jan Bosko. Soustřeďuje ty křesťany, kteří chtějí v salesiánském duchu společně pracovat pro druhé, zejména pro mládež a obyčejné lidi.
Dnešní datum: 20. 09. 2020  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Kdo jsme? :: Ke stažení :: Slovakia  
Duchovní cvičení

Adresář ASCKonto AIRBAG

Adresa a kontakty
ADRESA:
Sdružení salesiánů spolupracovníků
Kobyliské náměstí 1
182 00 Praha 8
IČ: 00406902
číslo účtu:
253474458 / 0300


 • Provinciální rada
 • Místní společenství
 • Ostatní adresy

 • Články podle data
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30     

  Duchovní cvičení

  * Z exercicií Dolní Moravice 2004

  Vydáno dne 16. 05. 2004 (1273 přečtení)

  Ráda bych se s vámi rozdělila o své zážitky z letošních exercicií, které pokládám za velký dar.
  Ale nejdřív chci poctivě přiznat, že mou první motivací je stud ze chvíle, kdy si vedle mě František Hynek posteskl, že o jeho práci na webu pro nás není žádný zájem – a spravuje ho myslím přímo profesionálně!
  Dolní Moravice
  Takže tento chabý pokus je spíš výzvou: využijte nabízených možností a pište!

  Vychutnala jsem si letos optimální souhru všech důležitých faktorů exercicií: výborný a pokorný exercitátor (Fana Ptáčků, jak ho jmenují naši kamarádi ze ŠOPu), skvělí a obětaví (až moc) ředitelé – manželé Solovští, otevřená, vstřícná, přátelská sestava formovaných, vzájemně si pomáhající vytěžit co nejvíc a svědčit svým životem o cestě s Bohem; svěží jarní příroda s přiměřeným počasím i výškou trávy pastvin v okolí (vhodný termín), soukromí v ubytování ve vybavené chalupě, včetně kaple se stále čekajícím eucharistickým Ježíšem (pro Pražáky prémie – hvězdná obloha za střešním oknem atp.) –> Dolní Moravice – úžasné místo pro tyto účely! Společně upravený program vyhovoval snad všeobecně – bylo v něm dost prostoru pro silencium, adoraci, sblížení ve společenství i odpočinek a uvolnění. (Hudebníků a bavičů bylo dostatek, budíček a večerku občas obstarala trubka apod.)
  I téma, které na první pohled odrazovalo, poskytlo ve Františkově zpracování překvapivé a přístupné pohledy na svatost a její dosažitelnost, resp. povolání každého o ni usilovat, protože všichni touží žít naplno (ať podle Kristových měřítek či jiných). Nejde však o sbírání zásluh, kdy už pak P.Ježíše člověk ani nepotřebuje, naopak o pokorné poznání a přijetí své slabosti a úsilí odevzdávat se tak Bohu (být tím, kým jsem, a stávat se tím, kým se mám stát); svatost je tedy plodem Boží milosti – s mojí aktivitou. Žádný člověk ovšem neví, v čem právě jeho osobní svatost spočívá, nemůže si vytvořit svůj plán, jak jí dosáhnout apod. Bůh mi sděluje svůj plán pro mou individuální cestu postupně, musím se permanentně obracet, trvale nastavit… (- to je jen z úvodu pro přivonění) Závěrečným velkorysým darem jsme byli vybídnuti k dalšímu pronikání do myšlenek autora Jacquese Philippa – přečtěte si také Vnitřní svobodu - a k zavádění jich do života s Bohem.
  Dohled Vydařený byl i společný výlet do údolí Bílé Opavy, kde jsme si ještě užili dokonce i sněhu (a museli vzdát pokračování). Byli jsme varováni před touhou vyřešit tu naráz problémy svého života. A některé záhady se skutečně nepodařilo objasnit, např. co nesl otec ve své tašce na výlet? Zůstaly dohady od svačiny až po propriety na poslední pomazání či nafukovací rakve… Ale tak už to v životě chodí a člověk se stále musí učit přijímat tajemství, otevírat neznámému, snášet zdánlivě nesmyslné a svěřovat se vzdálenému Bohu, který je nám asi blíž, než tušíme… Studené nohy Porážka může být někdy jistější cestou k vítězství než stálé výhry (viz právě probíhající, ale nesledované! MS v hokeji – český tým neprohrál žádné utkání, přesto byl vyřazen). I moje objevení pramenu v bahnité louce při toulání, kličkování v mokřinách nebo mezi kravinci či náhlá setkání se zvěří aj. mě nově oslovovalo… Nejvíc ovšem povzbudivé přátelství druhých a očišťující, zpevňující doteky Boží, projasnění, odstranění zbytečného napětí, obav, napřímení deformovaných snah a zavržení slepých uliček atp.

  Nečekám převratné změny mého života (na rozdíl od Josífka, který žádá záruky na mou změnu a hrozí reklamacemi), přesto moc děkuju Bohu i všem, s nimiž jsem ty dny prožila, za oživení, nadhled a novou odvahu do života, sílu a trpělivost k malým krůčkům, i vydanost a naději.
  Za Boštíky Zdislava

  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
  Celý článek | Autor: František Hynek | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

  PRO POVZBUZENÍ
  Proti trudnomylsnosti

  Salesián má být veselý a plný naděje. Proto vám chceme v této náročné době nabízet podněty k povzbuzení a povznesení mysli. Najdete je na této stránce.
  Můžete nás také sledovat na facebookové stránce: facebook.com/ascczech

  MODLITBY
  Modlitby ASC

  Společné úmysly k modlitbě


  Aktualizováno 26. 6. 2020

  ZPRAVODAJ
  Zpravodaj č. 159
  příští uzávěrka
  25. září 2020

  Starší čísla Zpravodaje

  Užitečné ODKAZY

  SDB

  FMA

  SHM

  Bosco Point

  SADBA

  ASC-SK

  SDB-SK

  TV NOE

  Rádio Vaticana

  Víra CZ


  Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému -
  Příspěvky a články na web můžete posílat na adresu nebo