Rok svaté Anežky České

Autor: redakce <redakce(at)ascczech.cz>, Téma: Informace, Zdroj: Zpravodaj pražské arcidiecéze, 1/2011, Vydáno dne: 11. 01. 2011

Přátelé, s novým rokem přicházejí různá výročí, která by neměla zůstat mimo naši pozornost...

V rámci přípravy na rok 2013, výročí 1150 let od příchodu svatých věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu, budeme prožívat „Rok křtu“. Diecéze českobudějovická si bude připomínat dvousté výročí narození sv. Jana Nepomuka Neumanna, rodáka z Prachatic. Bratři františkáni z kláštera Panny Marie Sněžné v Praze si připomenou masopustní úterý před 400 lety, kdy byla během několika hodin vyvražděna skoro celá mezinárodní komunita čtrnácti bratří, o jejichž beatifikaci františkáni dlouhá léta usilují. Středem pozornosti celé arcidiecéze pak jistě bude výročí 800 let od narození svaté Anežky České. V minulosti se dějepisci domnívali, že se narodila o několik roků dříve, dnes se většina kloní k datu kolem roku 1211. Na přesném dni narození snad tolik nezáleží, ale na připomínce, jakou osobnost náš národ v dějinách měl. Anežka byla jednou z těch, kteří uměli vsadit vše na jedinou kartu, a tou byl Ježíš.
Byla z nejmladších dětí krále Přemysla Otakara, toho jména prvního. To byl muž pevné vůle, chtěl a uměl prosazovat své za každou cenu. Se svou královskou dcerou měl dalekosáhlé plány, byla to součást politiky, nejen té sňatkové. Dcera, jak tenkrát bylo zvykem, musela otce poslechnout a odebrat se za vybraným ženichem do země blízké nebo také vzdálené. Kdoví, kde by nakonec byla skončila, kdyby tatínek Přemysl Otakar po životě plném zvratů nezemřel. Snad i její bratr Václav, nástupce na českém trůnu, s ní měl podobné úmysly, ale jemu už se Anežka dokázala vzepřít. Zmoudřela během tahanic o přízeň panovníků. Nyní chtěla jediné: být nevěstou svého Pána a Spasitele, Ježíše Krista, kterého milovala nade vše. Zamilovala si také svatého Františka a jeho ideál chudoby, který zasáhl celou Evropu. V jejím úmyslu ji utvrzovala a posilovala svatá Klára: Nedej na to, že jsi dcera královská, v očích Božích to nic neznamená, ale buď věrná té lásce, která za nás všechno dala, miluj svého Pána.
Navštívíte-li klášter na Františku dnes, stále tam lze objevit stopy Anežčina ducha, prostředí posvěcené její přítomností, životem světice.
Rádi si Anežčino výročí připomeneme 2. března večer při slavnostní liturgii v klášteře bratří křižovníků, vždyť svatá Anežka je jejich zakladatelkou. 11. června bude oslava svaté Anežky pokračovat v klášteře v Doksanech, kde měla obláčku při svém zasvěcení. A v předvečer 13. listopadu se sejdeme v pražské katedrále, abychom poděkovali za Anežčin významný podíl na událostech z listopadu 1989. Bylo by nevděkem, kdyby listopad 89 nebyl spojován s tou, která byla svatořečena, načež se naše dějiny významně posunuly. Několik dní na to, 24. listopadu večer, bude, když všechno dobře dopadne, v Anežském klášteře na Františku vernisáží zahájena významná výstava připomínající Anežčin život; měla by trvat do jara následujícího roku. Všem, kteří se na tak významných událostech budou podílet, patří poděkování již nyní.

Mons. Karel Herbst, pomocný biskup pražský