Společenství ASC703 MORAVSKÁ BRÁNA se představuje

Autor: Pavel Janek <>, Téma: Společenství se představují, Zdroj: Zpravodaj č. 103, 5/2009, Vydáno dne: 27. 01. 2010

Maličko z geografie
Moravská brána je od pradávna významnou komunikační spojnicí Moravy a Slezska, v celoevropském pohledu pak spojnicí Pobaltí se Středomořím. Od pravěku jí procházela Jantarová stezka, později jí byla vedena jedna z prvních a nejdůležitějších železničních tratí Habsburské monarchie – Severní dráha císaře Ferdinanda spojující metropoli Vídeň s Haličí, Moravskou branou bude procházet také dálnice D 47 a v plánech je i průplav Dunaj–Odra (na spolčo se možná budeme časem dopravovat i lodí :-).

Moravská brána


Troška historie
V 90. letech dvacátého století působilo v oblasti Severní Morava místní společenství Vsetín – Hranice – Ostrava. Na jednání místní rady dne 27. února 1995 v Petřvaldě byl projednán návrh na přerozdělení oblasti Severní Morava. O rok později, 9. února 1996, provinciální rada projednala přerozdělení oblasti Severní Morava a schválila vznik dvou společenství:
1. Přerov – Lipník – Hranice (později byl název doplněn o Kopřivnici)
2. Ostrava
Na Vsetínsku pak pokračovalo místní společenství Vsetín – Brumov-Bylnice. Od roku 2004 nese společenství Přerov-Lipník-Hranice-Kopřivnice název Moravská brána (z tisku – zpravodaj č. 74 / 12. 6. 2004 - „Místní společenství s názvem Přerov-Lipník-Hranice-Kopřivnice hlásí změnu: od letošního jara se jmenuje krátce, jasně a výstižně Moravská brána“).
Protože se společenství jevilo co do počtu velikým, probíhala v roce 2006 měsíční setkání pokusně ve dvou termínech – zvlášť „Sever“ a zvlášť „Jih“ (velkou roli hrála rovněž vzdálenost pro dojíždění – až 100 km). Tento stav trval pouze jeden rok, zjistili jsme, že je nám po sobě smutno, že se potřebujeme a že nám chybí společná sdílení.

Současnost
V současné době společenství čítá 24 dospělých, 38 dětí a 5 vnoučat. A kteří že spolupracovníci do společenství patří? Jsou to: Pavel a Pavlína Jankovi (Pavel zastupuje naše společenství v provinciální radě), Ladislav a Jana Kupčíkovi (Láďa je koordinátorem společenství), Pavel a Vlaďka Kupčíkovi, Pavel a Věrka Šablaturovi, Jirka a Bohunka Fliedrovi, Pavel a Eva Bernardovi, Tomáš a Věrka Saňkovi, Jeník a Marcelka Žižlavští, František a Šárka Přikrylovi, Mirek a Anička Pavlovi, Miluška Goldová, Maruška Andrlíková a Ivanka Pospíšilová. Delegátem je P. Karel Jašek z Havířova – Šumbarku.
Mimo měsíční setkávání mají v našem společenství svoji tradici různé akce, ke kterým patří: lednová oslava svátku Dona Boska spojená s turnajem o putovní pohár v kuželkách, jarní chaloupka (Vidče, Hodoňovice), setkání zahajující prázdniny, společný srpnový výlet zakončující prázdniny, opět chaloupka – podzimní … a možná, že se ujme i společná zabijačka (v loňském roce proběhla poprvé a měla velký úspěch – viz fotografie).
Sele
Samozřejmostí a nedílnou součástí života společenství je postní duchovní obnova a také adventní duchovní obnova společná se společenstvím Vsetím a Broumov-Bylnice.

Tak to je ve zkratce vše. Srdečně Vás všechny zveme k návštěvě společenství Moravská brána, našich akcí, chaloupek a výletů. Určitě přijeďte !!!

(Zpravodaj č. 103, 5/2009)
Za společenství Moravská brána Věra Šablaturová