Postní duchovní obnova ostravského společenství

Autor: Roman Turowski <(at)>, Téma: Duchovní cvičení, Vydáno dne: 24. 03. 2009

V sobotu 21. března proběhla v ostravském salesiánském domě postní duchovní obnova salesiánů spolupracovníků. Našim, již tradičním, exercitátorem byl Janko Ihnát SDB. Tématem duchovní obnovy byla čistota. Rád by jsem se s Vámi podělil o pár moudrých myšlenek z této duchovní obnovy.

Začal bych hned otázkou. Co pro našeho otce Dona Boska čistota znamenala? Don Bosko měl převelikou úctu k čistotě a praxi v ní. Čistota u Dona Boska bylo něco komplexního, řekl bych delikátního, co vyžaduje veliký smysl pro rovnováhu, aby nezatvrdila své postavení a aby neumenšila své požadavky. Všichni součastníci Dona Boska uznávali a chválili jeho radikální čistotu, čistotu vyzařující i z jeho prvních chlapců. Samozřejmě i Don Bosko měl v této ctnosti osobní vývoj.
Don Bosko udivoval i své nejbližší a známé, když ho viděli jednat důvěrně s ženami. Pro Dona Boska však žena byla jeho maminka, teta, Panna Maria. Don Bosko často zdůrazňoval, že salesiány by měla charakterizovat čistota. Čistota není jenom ctnost krásná sama v sobě, ale je směřována k výchovné službě.
Pro Dona Boska je plnohodnotná výchovná práce bez čistoty nemožná. Celá salesiánská laskavost je založená, jak říkával sv. Pavel, na slovech: Láska je dobrotivá, trpělivá, všechno vytrpí. Zkrátka, čistota a výchovná laskavost jsou souběžné věci.
Naše salesiánská rodina se zrodila pod znamením Neposkvrněné. Ona je přítomna u zrodu naší rodiny 8.12.1841 v Turíně. Také je přítomna 8.12.1854, kdy se jí Dominik Savio zasvěcuje. Prosme naši matku Pannu Marii, abychom dokázali následovat Dona Boska a Dominika Savia v jejich prožívání čistoty i když je to velmi nelehký úkol na celý život.
Jsem rád, že jsem se mohl uprostřed shonů všedních dnů na chvíli zastavit a prožít tuto duchovní obnovu. Jsem i rád, že na tuto naši duchovní obnovu dojeli také mí formátoři Jenda s Lidkou Görigovi, z kolébky našeho českého salesiánského díla, z Fryštáku.

Roman Turowski, Místní společenství Ostrava